Sağlıklı ve Formda Olmamıza Rağmen Merdivenlerde Neden Nefes Nefese Kalırız?

624PAYLAŞIM

Eğer merdivenlerden çıkarken yoruluyor ve nefes nefese kalıyorsanız, bunu da kötüye yoruyorsanız sizi biraz rahatlatalım. Bu durum sağlığınızla ilgili değil. Attn'den sizler için derlediğimiz bu içerikte, nedenlerine beraber bakacağız.

Kaynak: https://www.attn.com/stories/17819/why-w...

Fiziksel olarak formda olsanız bile, hala biraz merdiven çıktıktan sonra nefes nefese kalabilirsiniz. Peki neden mi?

Eğitmen ve sağlık danışmanı olan Joe Halder, bu durumun nedenini açıkladı. 

"Yeni bir değişkenliği çok hızlı bir şekilde tanıtıyorsunuz. Dinlenme pozisyonundan çok hareketli duruma 10 saniyenin altında bir sürede geçiyorsunuz. Bu da oksijeni tükenmiş bir çevrede olacağınızı ve sonrasında yeniden normale dönmek zorunda olacağınızı ve bedeninizin alışması için birkaç saniye gerekeceği anlamına geliyor."

Bu da doğal olarak herhangi bir bireyi nefessiz bırakabilir.

Holder, kendini kötü hissetmeden çıkabileceği merdiven sayısında herkesin bir eşiği olduğunu söylüyor.

"Bazıları dört basamağı soluksuz kalmadan çıkabilir ve bu hiçbir şeydir. Bazı insanlar sekiz basamak çıkabilirken, bazıları 12 basamak çıkabilir. Sınırınızın ne olduğunu bilmeniz gerekir. Kısa süreli olanlarda oksijene ihtiyacınız olmaz ama sonrasında vücudunuzun daha fazla oksijene ihtiyacı olduğunu anlamaya başladığı bir geçiş dönemi olur. Ve her şey bitip rahatladığınızda, yorgunluk hissi başlar."

Bu durumu düzeltebilirsiniz.

Bu durumu düzeltmenin yolu ise, daha fazla merdiven çıkmaktır. Ne kadar çok merdiven çıkarsanız, dayanıklılığınız o kadar artar ve buna daha fazla alışırsınız. Yani tek yolu, daha fazla pratik yapmaktır. Holder'ın söylediği gibi "bir sefere hızlı gidin, diğerinde yavaşlayın. Bir seferde iki basamak çıkın, sonrasında her adım adım ilerleyin.".

Merdiven çıkmanın kardiyovasküler yararlarının yanı sıra, vücudunuzun güçlenmesini sağladığını da ekleyelim.

Sırf basamak çıkmaya dayalı spor çalışmaları bulunuyor. Dolayısıyla merdivenleri bir eğitim aracı olarak görebilirsiniz. Bacaklarınızı öne doğru hareket ettirmek ve basamak çıkmak kaslarınızın güçlenmesini sağlar. Bir diğer yöntem de merdivenleri yanlamasına çıkmaktır. Bu şekilde farklı bacak kaslarınız çalışır ve vücudunuzun alt kısmının daha iyi çalışmasını sağlarsınız.

Yani sözün özü, artık asansör kullanmak yerine gönül rahatlığıyla merdiven kullanabilirsiniz. 🤗👊

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kdramadelisi

Evim 5.katta İlk zamanlar aşırı yoruluyordum.Şimdi daha az yoruluyorum. İnsan alışıyor .Ama günün yorgunluğu ve 4 araba değiştirdikten sonra 5 katı nasıl çıkacağımı düşünüyorum.Her gün yaşadığım bir durum ^^ İlk işim hiçbir eşyamı çıkarmadan koltukta birkaç dakika soluklanmak oluyor.

cagrix

hergün sekiz kat çıkıyorum ama 20 dk sürüyor dinlenerek

Görüş Bildir