Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Sadece Metal Müzik Dinleyenlerin Anlayabileceği 11 Durum

2.3bPAYLAŞIM

'' Black Sabbath'ın ateşin ritmine el atmasından bu yana 35 yıl geçti ve metal kültürü hala gözde.Yeni bir hayran kitlesi oluşurken,eskiler de bu işin peşini bırakmıyor ama asıl sorun toplumda metal müzik neden hep kategorize ediliyor,göz ardı ediliyor veya lanetleniyordu? Metal müzik,gözümüzü kapamak istediğimiz şeylere el atıyor,reddettiklerimizi baş tacı ediyor,en çok korktuğumuz şeylere balıklama dalıyor,bu yüzden de metal müzik her zaman dışlananların müziği olacak.
Gençler için değişik seçenekleri deneyebilecekleri,gündelik hayattan sıyrılabilecekleri bir dünya bu.İnsanın ruhunu temizliyor,pek çok baskıdan kurtulmamıza yarıyor,bir çeşit arınma bu.Herkes hoplayıp zıplasın,yerlerinden düşsünler istiyorsun,olayı bu işte.İnsanlar farklı şekillerde rahatlıyor,stres atıyor,sıradan hayatın ötesinde bir şey bu.Hislerin,düşüncelerin kadar,hatta daha önemli olmasıyla ilgili.Neden bu kadar önemli olduğunu bilmiyorum ama önemli işte.
Metal dinlemeye başladığımdan beri çok daha iyi biri oldum,beni ne yargılıyor ne de eleştiriyor.Hep elimin altında,hep.Metal müzik dinleyicileri için iyilik,güzellik,doğruluk hepsi sahnede.Metal bir çeşit ayin mi? Bazı insanlar için öyle.Eğer çocukları hayata bağlıyor,umut ve aidiyet hissetmelerini sağlıyorsa,kendilerini aşkın hissettiriyorsa,o zaman Tanrı'ya bağlayan bir itici gücü,yönü var.
12 yaşından beri metale olan sevgimi,metali bayağı bulanlara karşı savundum.Artık ne söyleyeceğimi biliyorum:''Metali ya hissedersiniz ya da hissetmezsiniz!''.Metal size o her şeyi ele geçiren güç hissini vermiyorsa,saçlarınızı diken diken etmiyorsa bunları hiç anlamayabilirsiniz.Öyle olsun,anlamayın.Çünkü etraftaki 40.000 metal müzik hayranına bakıyorum da,sizsiz de idare ediyoruz. '' 

SAM DUNN - METAL: A HEADBANGER'S JOURNEY (2005)

11. Metal müzik dinlediğini söylediğinde satanist takıştırmasına her seferinde maruz kaldığından artık arkadaş ortamında müzik hakkında konuşmamak.

Satanizm son yıllarda bir kültür haline gelip,bir öğreti olarak kabul edildiği için,bazı metal türlerinde (özellikle black metal ve death metal) dile getirilmesi gayet doğal,ayrıca her metal müzik dinleyene satanist demenizin,her sakalı uzuna IŞİD üyesi demenizden hiçbir farkı bulunmamaktadır.

10. Yaşı ne olursa olsun siyah baskılı grup t-shirt'lerinden vazgeçememek.

Metal müziğin en güzeli yanı da bunun bir yaşam tarzı olmasıdır kanımca,ama bunu metal müzik dinleyenler ailesi içinde abartanlar da yok değil,her metal müzik dinleyen siyah giyecek diye bir kural da yoktur önemli olan metal müziği hissetmek !

9. Headbang,mosh pit gibi kavramların heyecanına kapılmak.

Uzun saçla headbangin tadına varamadım ama headbang denince bile tüylerim diken diken olur,ama cüssemle mosh pitte 3 adam devirmişliğim var,stres atmak diye buna denir !

8. Metal müziği tek bir tarzmış gibi algılamamak.

Dışarıdan yargılayanların yaptığı en büyük hatalardan biridir bence bu hata,bir metal müzik dinleyicisi tarzlar arasında yolcu gibidir,death metal ve thrash metal ile öfkesini,hırsını dışarı vurur,doom ve depressive metal ile ruhunu besler,progressive metal ile ''Vay be!'' diyerek klasik müzik dinlercesine derin bir yolculuğa çıkar,kısacası metal müzik sadece dinlemek değil aynı zamanda hayattan bir şeyler öğrenip,hayata bir şeyler katmaktır !

7. Yapaycılığı kolaya kaçmak olarak görmek ve müzikal terimleri buna göre algılamak.

Bundan dolayıdır ki klavyenin metal müzik sektörüne girmesi bazı dinleyicileri bu konuda ikiye bölmüştür.Bassgitarın finger roll tekniği dururken,bilgisayardan veya elektronik cihazdan bass vermek düşündürücü.

6. Dinlerken bir müzikten daha fazlasını dinlediğini bilmek.

Metal müzik sadece müzik olarak dinlenen bir tür değildir,aynı zamanda yeni kültürleri tanıyabilir,yeni bilgiler edinebilir ve kendinizi geliştirebilirsiniz.Örneğin : Amon Amarth melodic death metal grubunu dinlerken viking kültürüne yelken açabilir,Nile technical brutal death metal grubunu dinlerken Mısır mitlerine göz atabilirsiniz.

5. Metal müziğe ait bazı caps ve latifelerde bu müziği dinlemeyenlere oranla hunharca gülebilmek.

Özellikle metal müzik parça isimlerinden veya parça içerikleri üzerinden sulu ve zeki şakalar da yapılabilir,her metal müzik dinleyen karalar içinde depresif bir birey değildir.

4. İlişkinin tarafına göre göze batan olduğunu bilmek.

Genel olarak metal müzik dinleyicisinin giyinişi toplumda farklı algılandığından,haliyle ilişkisi olanların sosyal medyaya koydukları fotoğraflar da (iki taraf da metal müzik dinleyicisi gibi giyindiği veya metal müzik dinleyicisi olduğu durumlar hariç) bakan kişiye (o da metal müzik dinleyicisi olmadığı sürece) biraz farklı gelebiliyor.

3. Uzun saçlı olan erkek dinleyicilerin saç bakımlarına,diğer erkeklere oranla daha fazla özen gösterdiği de bir gerçektir.

Bazı metal müzik dinlemeyen kız arkadaşlarım,metal müzik dinleyen erkek arkadaşlarımı gördüğünde ''Saçları benden daha güzel ve bakımlı.'' şeklinde birtakım tepkiler vermişlerdir.

2. Özgürlüğün tadına ruhunun eşlik etmesiyle birlikte vardığının farkında olmak.

İyi ki metal müzik dinliyorum dememi sağlayan en önemli noktalardan biridir.

1. Ve tabi ki her şeyden önce büyük bir aileye sahip olduğunu bilmek.

Bu müziği dinleyenler olarak hepimizin ortak noktası ne dış görünüşlerimiz,ne yakışıklılığımız ne de güzelliğimizdir,sadece ve sadece metal müzik dinlememizdir ve biz kocaman bir AİLEYİZ !! Metal müziği ve hayranlarını özel kılan nokta da budur.

Not : R.I.P. RONNIE JAMES DIO !!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yunus-caner-guner

mohammed.ergul

Silencer - Sterile Nails and Thunderbowels

can-murat-demir

Dimmu Borgir’ ı yaklaşık 10 yıldır dinlerim. Benim zamanımda piyasada bir Dimmu vardı bir de Cradle Of Filth… Bazılarına göre Dimmu, black metal piyasasında hep ikinci sırada kalmıştır ama ben hiçbir zaman onu ikinci olarak görmemiştim, Dimmu benim için hep bir numara olmuştur.

can-murat-demir

Aşk nedir? Tanımlanabilir mi? Metal müzik aşkı nasıl niteler?

can-murat-demir

metal müziğin kökeni anti hıristiyan felsefede yatar; kısaca Nihilizmin engin deryasında...

Görüş Bildir