Sadece Annesi Hemşire Olanların Anlayacağı 12 Şey

 > -

Bugün 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü. Her anne biraz hemşiredir. Bazı anneler ise hem hemşire, hem de annedir ki, onlar çok daha farklıdır. Bir hemşire çocuğu olarak, sadece hemşire çocuklarının anlayabileceği durumları derlemek istedim.

1. Aşırı Pimpiriklidirler

Yediğiniz sebze meyveler defalarca yıkanmış olur, eviniz her zaman oldukça temizdir. Kısacası normal bir anneden daha titiz olurlar. Sağlık için hijyenin önemine inanırlar.

2. Hastalıklarınızı Derinlemesine İncelerler

Onlar için yüzünüz sarardıysa sarılık, boğazınız acıdıysa farenjit olmuşsunuzdur. Hastalığınıza mutlaka teşhis koymaya çalışır, hastalara da teşhis koymakla övünürler. Hastalığınızın sebebinden, şu an hangi evresinde olduğunuza kadar her şeyi tespit etmeye çalışırlar.

3. Anılarını Anlatmayı Severler

"Bir gece acil kapısından sırtında bıçak olan bir adam girdi..." şeklinde başlayan korkutucu anıları vardır. Ameliyatları, ölümleri sıradanlaştırmışlardır. Bunları o kadar soğukkanlı bir şekilde anlatırlar ki, sanki küçük bir fareden korkan onlar değilmiş gibi düşünürsünüz.

4. Daima Yorgunlardır

Her fırsatta uyudukları ya da dinlendikleri için kendi işlerinizi kendiniz yapmak zorunda kalırsınız. Öte yandan annenizin bazı geceler çalışıyor olması çoğu insan için ilginç bir durumdur.

5. Geniş Bir Arkadaş Çevreleri Vardır

Doğal olarak hemşirelerden oluşan bir arkadaş gruplerı vardır. Emekli
de olsalar görüşürler, bir araya geldiklerinde büyük şenlik olur.

6. Hastanelerde Sosyalleşirler

Belki çok hastasınız, ancak hastaneye annenizle gittiğinizde bunun bir önemi yok. Tanıdık olsun olmasın, hemen tüm sağlık çalışanlarıyla sosyalleşirler.

7. İlgi Odağı Olmayı Severler

Sağlıkla ilgili olsun olmasın her şeye müdahale ederler, ihtiyaç duyulmayı severler.

8. Komşu ve Akraba Çevresinde Popülerdir

İğne, tansiyon ölçtürme vb. durumlarda yardımı gerektiği, hastalıklarda ilk danışılan olduğu için konu komşu tarafından çok sevilirler. Aynı durum küçük çocuklar için geçerli değildir, onlar "yaramazlık yaparsan teyze iğne yapacak" sözleriyle korkutulmuştur.

9. Hemşirelerin Cinsel Obje Olarak Gösterilmesinden Nefret Ederler

Televizyonda seksi bir hemşire çıkmasın, hemen "cık cık cık"lar başlar.

10. İlaçlar Konusunda Bilgili Olmanızı Sağlarlar

"Başım ağrıyor, bir ağrı kesici içeyim" deme hakkınız yoktur. Hangi ilaçta hangi etken madde var, parasetamol hangi durumlarda kullanılır, yan etkisi en az olan ilaç hangisi; hepsini öğrenirsiniz. Bazen de ısrarla iğne yapma teklifiyle gelirler, nereye kaçacağınızı şaşırırsınız.

11. Facebook'ta Sürekli Meslekleriyle İlgili Paylaşım Yaparlar

Bu tür sayfalardan alıntılar yapmaya bayılırlar.

12. Hasta Olduğunuzda Özel Hemşireniz Olurlar

Sonuç olarak hemşire bir anneye sahip olmanın en iyi yanı, tabii ki daima özel bir hemşireniz olmasıdır. Size iğne yaparken eli çok hafiftir, en sevdiği hastası sizsinizdir. Hastalandığınızda istediğiniz kadar şımarabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hemsire-hanim

Mesleğimle gurur duyuyorum ve severek yapıyorum. :)

Gizli Kullanıcı

Cerrahi hemşirelerde durum bu... Ama akademisyen hemşire bir anneye sahip olarak (başlangıçta cerrahi hemşireydi) bunlar olmuyor.

sapsik-adam

Benim annemde hemşire idi bunların hiç birisini yaşamadım. Aksine hasta olduğumda iğne yapmasını isteyeceğim son kişiydi. Zira okaar kanıksamış ki hastalarını iğneyi batırdığında öteki taraftan çıkar yattığını koltuğu aşılardı. İğne yapacak korkusu ile iyleşirdik biz.

roronoazoro

bonus: nerde o eski kepli döenmler ? :/

Gizli Kullanıcı

Bir de hastanede değerleri bilinse çok güzel olacak.. Hepsi doğru güzel olmuş :D

Görüş Bildir