Görüş Bildir
Haberler
'Rusya'nın Hava Saldırıları IŞİD'i Güçlendiriyor'

'Rusya'nın Hava Saldırıları IŞİD'i Güçlendiriyor'

Onedio Medya
03.10.2015 - 00:36 Son Güncelleme: 03.10.2015 - 01:16
İçeriğin Devamı Aşağıda

ABD Başkanı Barack Obama, Rusya'nın Esad rejimine destek için Suriye'de düzenlediği hava saldırılarının ise 'IŞİD'i güçlendirdiği söyledi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, Rusya'nın Esad karşıtı tüm muhalifleri 'terörist' olarak gördüğünü belirten Obama, 'Rusya, IŞİD ve daha ılımlı İslamcı muhalifler arasında ayrım yapmıyor. Bu felaketin tarifidir' diye konuştu. Obama, ılımlı muhalifleri hedef almanın siyasi geçiş sürecinden de uzaklaştırdığı yorumunu yaptı.

Moskova ise, üçüncü gününe giren hava saldırılarının hedefinde IŞİD olduğunu savunuyor.

Rusya, IŞİD komuta merkezlerini, silah depolarını ve askeri araçlarını vurduğunu söyledi. Rusya'nın hedefleri arasında IŞİD'in kalesi Rakka, Halep, Hama ve İdlib var.

Suriyeli muhalifler ise Rus saldırılarında en büyük zararın IŞİD kontrolünde olmayan, diğer muhalif grupların etkili olduğu bölgelerde yaşandığını söylüyor.

'Kürtlere eğit-donat programı'

'Kürtlere eğit-donat programı'

Obama ayrıca, Beyaz Saray'daki basın toplantısında Suriye'nin doğusunda Kürtlerle 'eğit-donat programı inşa etmeye çalıştıklarını' söyledi.

Obama, Suriye'de ılımlı muhalif gruplar için uygulanmak istenen eğit-donat programının başarısız olduğunu şu sözlerle ifade etti: 'Suriyeli muhaliflerin eğit-donat programının beklenildiği gibi işe yaramadığını itiraf eden ilk kişiyim.'

ABD Başkanı, Suriye sınırı boyunca güvenliğin sağlanması için 'Türklerle ve diğerleriyle çalışmaya devam ediyoruz' dedi.

'Bu büyük güçlerin satranç turnuvası değil'

Obama Suriye'deki duruma ilişkin 'Burada sorun Esad ve Esad'ın Suriye halkın uyguladığı zulüm. Esad'dan bıkan ve nefret eden herkesi yok eden bir Rus müdahalesiyle işbirliği yapmayacağız' diye konuştu.

Obama, '(Rusya'nın) bakış açısına göre hepsi terörist. Bu felaketin tarifidir' dedi.

Obama ayrıca, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in ve Esad'ın diğer müttefiki İran'ı şu sözlerle uyardı:

'Yalnızca askeri çözüm, Rusya ve İran'ın Esad'ı destekleme girişimi ve halkı pasifize etmeye çalışması onları yalnızca bir çıkmaza sokar. Bu işe yaramaz.'

Obama, Suriye'de, her iki ülke de farklı muhaliflere yönelik hava saldırıları düzenlese de iç savaşı ABD ve Rusya arasında 'vekalet savaşına' dönüştürmeyeceğini söyledi.

Obama, 'Suriye'yi ABD ve Rusya arasında bir vekalet savaşına dönüştürmeyeceğiz. Bu, büyük güçlerin bir satranç turnuvası değil' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
7
2
2
1
1
0
0