Görüş Bildir
Haberler
TV
RTÜK'e Yapılan Şikayetlerde Yarışma Programları İlk Sırada

RTÜK'e Yapılan Şikayetlerde Yarışma Programları İlk Sırada

Onedio Medya
16.08.2015 - 17:02

Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna bu yılın ilk altı ayında yapılan şikayetlerde, yarışma programlarının ilk sıralarda yer aldığı belirlendi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

AA muhabirinin RTÜK'ten aldığı bilgiye göre, kuruma bu yılın ilk altı ayında yapılan şikayet sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2,65 oranında düştü, 51 bin 8 oldu.

En çok şikayet alan televizyon kanalları arasında, ilk sırada 10 bin 309 şikayetle TV8 yer aldı. İkinci sıradaki kanal ise 9 bin 50 şikayetle Show TV oldu.

İlk altı aylık dönemde 'Bu Tarz Benim' yarışma programı 4 bin 623 şikayet alarak 'programlar kategorisinde' yüzde 9,06 bildirim oranıyla ilk sırada; 'Survivor All Star' programı ise 2 bin 800 bildirim alarak yüzde 5,49'luk oranla ikinci sırada yer aldı.

Beceri yarışmalarına şikayet

Geçen yıl en çok dizi filmler şikayet edilirken, bu yıl beceri ve direnç yarışmaları vatandaşlardan şikayet aldı. 14 bin 47 şikayetle ilk sırada bulunan bu yarışma programlarını, 10 bin 554 bildirimle dizi filmler takip etti.

Beceri ve direnç yarışmalarına yönelik şikayetlerin yüzde 20'si 'Survivor All Star' programı hakkında yapıldı. Vatandaşlar, söz konusu yarışmaya, 'yarışmacıların Türk aile yapısı gelenek ve göreneklerine aykırı, etik olmayan davranışlar sergilemeleri, sürekli argo ve şiddet içeren sözlerin kişilik haklarını zedeleyici boyuta ulaşarak rekabetin psikolojik saldırıya dönüştüğü' gerekçesiyle tepki gösterdi.

'Reklam Kuşakları ve Doğrudan Satış Reklamları' kategorisinde geçen yıl bin 250 şikayetle ilk sırada yer alan cep telefonu reklamları yerini, bu yıl 3 bin 330 bildirimle 'Coca Cola' reklamlarından gelen şikayetlere bıraktı. 

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
kayisikomposto

Kumandada bir sürü tuş var basıyorsun kanal değişiyor. O kanalı izlemek zorunda değil kimse bu şikayet olayı mantıklı gelmiyor bana. Ulusal kanalda porno yay... Devamını Gör

Batuhan

Yahu ben anlamıyorum bu ülke laik bir ülke değil mi? Neden bir öpüşme benzeri şey olduğunda diziler ceza alıyor? Veyahut geçen gün falanca kanalda Avengers f... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bence TBMM TV de daha fazla siddet, hakaret, onur kirici davranis, hile, izleyiciyi kandirma, izlemeyeni dudukleme vs. hepsi var...