Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Romantik Akımın Büyük Ustası William Blake'den 17 Muhteşem Alıntı ve Çizim

 > -
Abone ol

William Blake1757 ve 1827 yılları arasında yaşamış İngiliz şair, ressam ve mistik vizyonerdir. Yapıtları kadar yaşamı da ilginç olan Blake; 1757 yılında Londra'da bir tuhafiyecinin oğlu olarak dünyaya gelir. Sanata resimle başlar ve çok geçmeden 11 yaşında ilk şiirlerini yazmaya başlar. Kardeşinin ölümü onulmaz bir yara açar, akıl ve ruh sağlığını yitirir. Melankoli başlar, gerçek ve hayal birbirine girer. Bu dönemde devrimci fikirlerin yanında, klasik hristiyan düşüncesine karşı çıkar. Dinlerle ilgisinden sonra Urizen kitabı, Los kitabı ve Ahania kitabı yayınlanır. Son yıllarında Sonsuz İncil'i yazar ve son resmi okuma yazmayı öğrettiği karısı Catherine'indir. Hayatı boyunca ne maddi sıkıntıdan ne de eleştirmenlerin hırpalamalarından kurtulamamış, ölümüne dayanamadığı eşinden iki yıl sonra 40 yaşında iken hayata veda etmiştir. Son sözlerinin "Rabbim, ruhuma yardım et" olduğu söylenir... 

Mezar taşında ise "Dedi kuzgun: Hiçbir zaman." yazmaktadır. İşte bu mistik sanatçının çizdiği resimler ve söylediği sözlerden en vurucuları;

1. "Bu dünyada bilinen ve bilinmeyen şeyler vardır. Bunların arasında ise, yalnızca kapılar bulunur."

2. "Asla uğraşma aşkını anlatmaya, aşk varolur yalnızca dile gelmeden; nasıl hareket ederse soylu rüzgar sessizce, görünmeden..."

3. "Kendi düzenimi yaratmalıyım, aksi takdirde diğer insanların yarattığı düzenlerin kölesi olurum."

4. "Düşmanınızı bağışlamak, dostunuzu bağışlamaktan daha kolaydır."

5. "Eyleme dönüşmeyen arzu, ruh bozukluğuna yol açar."

6. "Yaşayan hiçbiɾ şey kendi başına ve sadece kendisi için yaşamaz."

7. "Acının fazlası güldürür, neşenin fazlası ağlatır."

8. "Hapishaneler yasaların taşlarıyla, genelevler dinin biriktirdikleriyle inşa edilir."

9. "Sonsuz dünyalara ulaşma çabamdan; insanoğlunun ölümsüz gözlerinin düşünce dünyalarının derinliklerini, Tanrı'nın bağrında genişleyen sonsuzluğu, yani insanın hayal gücünü görmesini sağlamaya çalışmaktan yılmayacağım."

10. "Kötü niyetle söylenmiş bir hakikat, uydurulan bütün yalanları alt eder."

11. "Bir kum tanesinde dünyayı gör ve kır çiçeğinde cenneti, sonsuzluğu avucunun içine al ve onu bir ana sığdır."

12. "İstediğini yap, bu dünya bir romandır ve çelişkilerden meydana gelir."

13. "Kimilerini gözyaşlarına boğan ağaç, kimileri için yalnızca yolu tıkayan yeşil bir engeldir. İnsanın kendi neyse, gördüğü de odur."

14. "Neşe ve keder için yaratılmıştır insan; ve bunu iyice bellediğimizde, güvenle ilerleriz dünyada. Birlikte örülmüştür neşe ve keder, kutsal ruhun üzerine giymesi için."

15. "İhtiyarlar her şeye inanırlar, orta yaşlılar her şeyden şüphelenirler, gençler ise her şeyi bilirler."

16. "Aşk hatalara karşı daima kördür, mutluluklara daima meyillidir. Kanun tanımaz, kanatlıdır ve tutuklanamaz. Kuralların bütün zincirIerini kırar geçer aşk."

17. "Çevrendekileri alçaltarak değil, kendini gerçekten yükselterek büyüyebilirsin."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
witcher

Harikulade özdeyişler, insan gıpta ediyor.

umran1903bjk

çok güzel sözler yaaa

Görüş Bildir