Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rock Yıldızlarının Ellerinden Düşürmediği Farklı ve Bir O Kadar Garip Olan 15 Enstrüman

 > -
Abone ol

Rock yıldızlarının biraz eksantrik ve aykırı olduğu genellikle su götürmez bir gerçek. Bu farklılıklarını da müzikleri, davranışları, görüntüleri ve tabi ki enstrümanlarıyla yansıtıyorlar.

Rock müziğin zengin tarihine göz attığımızda, sayısız müzisyenin ilginç eşyaları ve aksesuarlarıyla öne çıktığını görüyoruz. Bu sadece enstrüman olsaydı, anında silinip gidebilirlerdi. Ancak muhteşem müzikleri ve ilginç görüntülerini birleştirmeleri onların ayırt edici özellikleri oldu.

Kaynak: http://www.ultimate-guitar.com/columns/f...

1. Les Paul'un gitarı ''The Log''

Efsanelerden biri ile başlayalım. Les Paul ünlü gitarı Log'u 4x4 lük bir keresteye köprü, boyun ve pikap ekleyerek yapmış. Görülecek çok yanı olmadığı için gövdedeki oyuğa epifon eklemiş ve gitarı ortadan ikiye bölmüş.

2. Bo Diddley'in sigara kutusu gitarı

Gitarın kıvrımlı gövdesi, çalmayı kolaylaştırmak adına her zaman önem taşır. Bo Diddley'in sigara kutusu kullanım açısından pratik olmayan tek gitar değil, aynı zamanda dünyanın en güzel gitarı da olmayabilir. Ancak efsane sanatçının tanınmasına büyük katkı sağlamıştır.

3. Dusty Hill'in tüylü bas gitarı

İşte oldukça klas bir balta. ZZ Top grubu, Dusty Hill ve Billy Gibon'ın kendi tüylü enstrümanlarını çalmaları, ''Legs'' performansında bu tüylü gitarlarıyla sınırları ortadan kaldırmalarıyla biliniyor (kick out jams). Dusty tüylü gitarı için Bo Diddley'den esinlenmiş.

4. John Bonham'ın Staccato baterisi

İlk baterist temsilci olarak, Bonham Led Zeppelin'in son dönemlerinde garip görünümlü davul setinden oluşan Staccato bateri kullanmıştır. Bu tarz bateri daha önce Iron Maiden'dan Nicko McBrain, Jimi Hendrix'in tecrübeli bateristi Mitch Mitchell ve The Who'dan Keith Moon tarafından da kullanılmış.

5. Justin Hawkins'in ters Les Paul gitarı

Bir Les Paul'u ters çevirme fikri kimindi bilemiyoruz; fakat ne kadar garip olursa olsun The Darkness solisti Justin Hawkins tarafından kullanılmış.

6. Gary Moore'un klavye gitarı

Tüm gitar çeşitlerinin içinde, Gary Moore'un kullandığı, 'Out in the Fields' videosunda da görülen tuhaf gitar/klavye, belirgin bir şekilde göze çarpıyor.

1:58 de Gary'nin önce gitarla ana melodiyi çaldığını, daha sonra klavye tuşlarına dokunduğunu görebilirsiniz.

7. Jordan Rudess'in Keytarı

Garip diyebilirsiniz, şahane de diyebilirsiniz; fakat Dream Theatre'ın keytaristi Jordan Rudess adeta kendi imzasını attığı enstrümanı ile klavye dünyasında bir temsilci haline geldi.

8. Rick Nielsen'ın beş boyunlu gitarı

Cheap Trick grubunun baş gitaristi Nielsen, 5 boyunlu Hamer'ı ile bizlere aşırı abartılmış  gitarların en mükemmel örneklerinden birini sunuyor. Çift boyunlular gösterişlidir, bu anlaşılabilir; fakat bu gitar gerçekten komik ve gereksiz gibi. En azından biraz havalı duruyor diyebiliriz belki.

9. Tommy Lee'nin devasa bas davulu

İlk bakışta acaba bir şeyi mi dengeliyor diye düşündürebilir; ama evdeki videolarını gördüyseniz öyle olmadığını anlarsınız. Ne kadar pratik olur ya da olmaz bilemiyoruz; ancak Motley Crue'nun Tommy Lee'sini ön plana çıkardığı bir gerçek.

10. Steve Vai'nin kalp gitarı

Muhtemelen bunu biliyor olabilirsiniz; çünkü gitar dünyasının en ekstrem örneklerinden bir tanesi bu gitar. Steve Vai'nin kalp baltası bir yandan gülünç, diğer yandan da ''Ne istersem yaparım'' tutumuyla övgüleri topluyor. Kaçırmamanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

11. Andy McKee'nin arp gitarı

Tam olarak bir rock yıldızı olmasa da, bu tuhaf görünümlü arp gitar sayesinde tanınıyor McKee.

12. Kirk Hammett'ın Teuffel Birdfish gitarı

Dünyanın en büyük gruplarından birinde olmak, Metallica gitaristi Hammett'ın istediği gitarlara sahip olmasını sağlıyor. Kirk Hammett, birkaç defa özellikle de 'World Magnetic Tour' sırasında, başsız Teuffel Birdfish gitarını çalarken görüntüleniyor. Fotoğraf açık seçik ortada zaten.

13. Tony Levin'den 'Chapman Stick' ve 'Funk Fingers'

Tüm zamanların en iyi basçılarından olan Tony Levin, Alice Kooper'dan King Crimson'a ve Liquid Tension Experiment'e kadar kişiyle çalışmış. Toplamda 500 albümlük bir kaydı bulunuyor ve Chapman Stick ile kendi icadı olan 'funk finger'ı kullanıyor.

Müzik severlerin çoğu, Dream Theatre'ın basçısı John Myung gibi pek çok isimden Chapman Stick'e aşina; fakat bas çalmak için kullandığı 'funk fingers' bizzat Levin ve arkadaşı Andy Moore tarafından icat edilmiş.

14. Michael Angelo Batio'nun dört boyunlu gitarı

İlginç gitarlardan söz açılmışken Batio'dan söz etmemek olmazdı. Çılgıncasına hızlı olması, çalış tarzı ve gitarıyla gariplik ve kaçıklık timsali karşımızda duruyor ünlü gitarist.

Freight Train solosunu dinlemeden geçmeyin deriz.

15. Pet Metheny'nin 42 telli Pikasso gitarı

Kesinlikle rock yıldızı değil. Fakat listedeki en iyi gitaristlerden olduğu kesin. 42 telli Pikasso gitarı da oldukça ilginç. Metheny canlı performansları sırasında baltasını o kadar iyi kullanıyor ki sayısız yeteneklerini gözler önüne seriyor.

15 büyüğün ardından bunları da eklemeden geçmeyelim: Pop müzik dünyasında akla gelen ilk gitar Prince'in gitarı mesela.

Charlie Deal'in klozet kapağı gitarı da tuhaf gitarların arasında yerini alıyor.

Bir de bu var... Ne desek bilemedik.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lxx

Bir bunlara bak, bir de espguitars.com'un custom galerisinde yayınladığı dünya kadar para verilip yaptırılan çingiş pembe sözde "custom"lara.

missgranger

Rick Nielsen'in gitarına komik ve gereksiz denmiş ama bir de çalarken görülmeli gerçekten çok çok havalı bir gitar aslında.

serbey-kilinc

sea sick steve'in misisipi drum machine'i nerde hani?

theclansman

Kirk Hammett o gitarla sadece The judas kiss şarkısını çalıyor. Sebebini bilmiyorum ama.

miss-simpson

rock yıldızı olunca normaldir :))

Görüş Bildir