Görüş Bildir
Haberler
Rio'daki Olimpiyat Köyü'nde Parası Olmayana Klima Yok

Rio'daki Olimpiyat Köyü'nde Parası Olmayana Klima Yok

Batuhan
09.12.2015 - 10:59

Brezilya'daki ekonomik kriz nedeniyle 2016 Rio Olimpiyatı'nda sadece parasını ödeyen sporcuların odasına klima takılacağı öğrenildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Organizasyon Komitesi, olimpiyatı devlet yardımı olmaksızın gerçekleştirecek. Bunun için de 475 milyon euro tasarruf planlanıyor. Organizasyon Komitesi Sözcüsü Mario Andrada konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Olimpiyatı; bilet gelirleri, sponsor gelirleri ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) vereceği mali destek ile düzenlemek zorundayız. Devletten bir yardım beklemiyoruz. Bu nedenle tasarruf planı uygulamak zorundayız. Olimpiyat Köyü’nün bazı bölümlerinde klima gerekli. Ama yatak odalarında klimaya gerek yok. Ağustos ayında Brezilya’da kışı yaşıyoruz. Sıcaklık ortalama 25 derece.”

Andrada, isteyen sporcunun odasına klima taktırtabileceğini ancak masrafının kendisinin ödemesi gerektiğini belirtti. Klima takılmasını isteyenlerin oyunlar başlamadan organizasyon komitesine başvurmaları gerekiyor. Ağustos ayında ortalama sıcaklık 25 derece olmasına rağmen sıcaklığın 35 dereceye çıktığı günler de oluyor.

Tasarruf tedbiri sadece klima ile sınırlı değil. 10.500 sporcunun yarışacağı olimpiyatta görev alacakların sayısı da 5000’den 4500’e düşürüldü. VIP konuklara özel yemek çıkarılmayacak, pahalı makam araçları tahsis edilmeyecek.

Ekonomik kriz yaşayan Brezilya’da işsizlik oranı çok yüksek ve ülkenin para değeri 2015 yılında Amerikan dolarının karşısında üçte bir oranında değer kaybetti. 

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
8
2
2
1
1
0
0