Rio 2016 Paralimpik Oyunları'nda Madalya Yarışında Yer Alan 79 Engel Tanımayan Sporcumuz

-

Bilindiği üzere Olimpiyatlar sona erdikten bir süre sonra aynı şehirde Paralimpik Oyunları yapılıyor.  Rio Paralimpik Oyunları, Maracana Stadyumu'ndaki görkemli açılış töreniyle başladı. Türkiye oyunlarda, bedensel engellilerde 49, görme engellilerde 29 ve özel sporcularda 1 olmak üzere toplamda 79 sporcu ile mücadele verecek.  

Bedensel Engelliler Federasyonu, Görme Engelliler Federasyonu ve Özel Sporcular Federasyonu'nun sporcular gönderdiği Milli Takımımıza başarılar diliyoruz.

Rio Paralimpik Oyunları Açılış Töreniyle Başladı - onedio.com
Rio Paralimpik Oyunları Açılış Töreniyle Başladı - onedio.com

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Paralimpik Oyunları'na 49 sporcu gönderdi

Atıcılık

Bedensel Engelliler Federasyonu'na bağlı sporcuların yer aldığı Atıcılık takımızın kadrosu şu şekilde: Muharrem Korhan Yamaç, Cevat Karagöl, Savaş Üstün, Hakan Çevik, Murat Oğuz, Çağla Atakal, Ayşegül Pehlivanlar, Aysel Özgan, Suzan Çevik. Kısa ve orta mesafede tabanca ve tüfek kategorilerinde sporcularımız mücadele edecek.

Masa Tenisi

Bu önemli spor dalında milli takımımız 9 kişi ile temsil ediliyor. Sporcu sayımız göz önüne alındığında madalya şansımızın yüksek olduğu söylenebilir. Elbette bu dalda Uzakdoğulular'ın başarısını göz ardı etmemek gerekiyor. Sporcularımızın listesi şu şekilde: Neslihan Kavas, Ümran Ertiş, Kübra Korkut, Abdullah Öztürk, Ali Öztürk, Nesim Turan, Hatice Duman, Nergiz Altıntaş, Süleyman Vural.

Okçuluk

Bir diğer başarı beklediğimiz branş olan okçulukta da iddialı bir kadroya sahibiz. Sporcularımız şu şekilde: Handan Biroğlu, Erdoğan Aygan, Bülent Korkmaz, Zehra Özbey Torun, Merve Nur Eroğlu, Naci Yenier, Ömer Aşık, Sadık Savaş.

Atletizm

Paralimpik Oyunları'nın da en önemli branşı olarak dikkat çeken atletizmde takımımız biraz az sporcudan oluşuyor. Ancak mutlak başarı beklediğimiz sporcularımız mevcut. Sporcularımızın isimleri: Hamide Kurt, Zübeyde Süpürgeci, Zeynep Acet, Nurşah Usta.

Halter

Halter branşında olmazsak, olmazdı. 4 sporcu ile temsil edileceğimiz bu branştaki sporcularımız; Nazmiye Muratlı, Sibel Çam, Dilfiroz Kuzdağı şeklinde.

Yüzme

İçinde Avrupa Şampiyonu sporcumuzun da bulunduğu Yüzme, oyunlarda en çok ilgi görecek branşların içinde yer alıyor. Sporcu listemiz: Beytullah Eroğlu, Özlem Kaya, Sevilay Öztürk.

Tekerlekli Sandalye Tenisi

Ülkemiz tek isimle bu branşta temsil edilecek. Milli sporcumuzun adı Büşra Ün.

Tekerlekli Sandalye Basketbolu

Bir diğer başarı beklediğimiz branş olan tekerlekli sandalye basketbolu takımız takım sporlarında ülkemizi temsil eden sporcularımız olacak. Takım kadromuz şu şekilde: Özgür Gürbulak, İbrahim Yavuz, Kaan Dalay, İsmail Ar, Deniz Acar, Cem Gezinci, Fikri Gündoğdu, Ferit Gümüş, Yasin Cırgaoğlu, Uğur Toprak, Selim Sayak, Kemal Kaan Şafak.

Görme Engelliler Spor Federasyonu oyunlara 29 sporcu ile katılıyor.

B1 Futbol

Avrupa Şampiyonu apoletleri ile oyunlara gidecek takımımızdan beklentiler çok büyük. Kadromuz şu şekilde: Emrah Öcal, Kahraman Kurbetoğlu, Celal Çoban, Ercan Bayraktar, İbrahim Üzüm, Abdullah Sümer, Recep Aydeniz, Ali Aktaş.

Kadınlar Golbol

İzlemesi çok heyecanlı bu sporda kadın takımımız İstiklal Marşı'mızı tüm dünyaya dinletmek için elinden geleni yapacak. Kadroda; Sümeyye Özcan, Buket Atalay, Gülşah Düzgün, Seda Yıldız, Sevda Altınoluk, Neşe Mercan yer alıyor.

Erkekler Golbol

Erkeklerde de bu branşta iddialıyız. Takımızda bulunan isimler şu şekilde: Hüseyin Alkan, Tuncay Karakaya, Ekrem Gündoğdu, Sercan Kaya, Abdullah Aydoğdu, Yunus Emre Akyüz.

Judo

Judo takımımızda Dursun Hayran, İbrahim Bölükbaşı, Ecem Taşın, Mesme Taşbağ isimleri yer alıyor. Bu isimlerden Dursun Hayran bundan önceki oyunlarda ülkemizi halter branşında temsil etmişti.

Atletizm

Görme engelli sporcularımız atletizm branşında başarı peşinde koşacaklar. Kadrodaki isimler şu şekilde: Semih Deniz, Hasan Hüseyin Kaçar, Büşranur Tırıklı, Öznur Alamur, Mehmet Tunç.

Özel Sporcular Federasyonu tek sporcu ile oyunlara katılıyor.

Atletizm

Mihriban Kaya ülkemizi temsil edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asosyolog

başarılar diliyorum,yürüyedurun.gururumuzsunuz!

pinapina2r

Paralimpik sporcuların hepsi Türk? niçin diğerlerinde de sadece Türk sporcuları seçmiyoruz? Paralimpik sporculara değer mi vermiyoruz?

sciencesoldier

engelli sporculara değer verip vermemekle alakası yok pek. sadece spora değer vermeyişimizden bir de engelli sporcuların türk olması değer verip vermemekle ne alaka. ama siz de haklısınız o kadar ithal sporcu var ki türk olunca şaşırıryoruz. bunun engelli de olmamasının sebebi iki şey olabilir bana kalırsa. birincisi engelli insanlar nolursa olsun başarmak zorundadır istediğini başka seçeneği yoktur. ama engelsiz dünyaya gelen biri en ufak şeye bahane üretir. e doğal olarak hepsi türk oluyor. ikincisi de diğer ülkeler de spora değer veriliyor biz de verilmiyor doğal olarak zaten oralarda yetişmiş kişiyi alıp türk vatandaşı yapınca sporda başarılıyız zannediliyor. halbuki diğer ülkeler spora değer verip engelli engelsiz tüm sporcuları teşvik ediyor ona göre geliştiriyor

pinapina2r

aslında anlatmak istediğim tam olarak o değildi haklısınız değer verip vermemekle alakası yok..

sciencesoldier

anlatmak istediğiniz tam olarak nedir açıklar mısınız belki birileri görür anlar

pinapina2r

şöyle ki sanki normal sporcuların yaptıkları şeyler daha önemli de o yüzden ülkemizde o spor dalıyla uğraşan bile yokken sporcu ithal edip illa yarışıyoruz, ama paralimpik o kadar da önemli değil var olan Türk sporcular yeter zaten onlar kim ki? umarım anlatabilmişimdir yemin ediyorum kendimi lisede öğretmene izahat eder gibi hissettim ayrıca siz de kafayı az çalıştırsanız da ben leb demeden çorumu anlasanız keşke yazarak anlaşamıyorum insanlarla :/

queen-of-the-alaska

hepinize helal olsun şu beğenmeyen orospu çocuğu da ülkeden defolsun lütfen

sah-yilmaz

Büşra Ün.

mekanikdesign

Helal olsun lan size

Görüş Bildir