Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ricardo Martinez'den Küresel Siyaset Anlayışına İlişkin 15 Eleştirel İllüstrasyon

 > -

İspanyalı sanatçı Ricardo Martinez'in politik çalışmalarıyla tanınan bir illüstratör. Sanatçının çalışmaları 25 yıldır El Mundo gazetesinde yayınlanıyor. Sanatçının önemli bir bölümü, İspanyol politikacıları konu alan çalışmaları; aslında tüm dünyada politikanın ve politikacıların ne denli benzer olduğunu gösteriyor. 

Burada üstünde durulması gereken nokta, Martinez'in politik görüşlerini yansıttığı eserlerini özgürce yapabiliyor olması. Tabii ki, sanatçının eleştiri özgürlüğüne saygı gösteren politikacıların da hakkını vermek gerekir. Nihayetinde kimse onu hakim karşısına çıkarmayı düşürmemiş.

Bu da, İspanyanın demokrasi kültürünü içselleştirmiş bir ülke olduğunu gösteriyor. Darısı başımıza..

Thomas Jefferson üzerinden, Amerika'nın mevcut politikalarına harika bir gönderme

İspanya Başbakanı Mariano Rajoy

Eski Başbakan José Luís Rodríguez Zapatero'ya özgünlük eleştirisi

Churchill'in ceketinin cebindeki 'Valencia Otonom Bölge Başkanı' Francisco Camps

Merkel'in elinde Avrupa Birliği

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Artur Mas'ın siyasi duruşuna bir gönderme

Avrupa'daki Finansal Kriz

Eski İspanya Başbakanı José Luís Rodríguez Zapatero'nun yaşadığı politik ve ekonomik çıkmazları yansıtan harika bir çalışma

Halef ve Selef

Asanın alamet-i farikası

Başkan Nixon'un hukuka bakışı

Yolsuzluk ithamlarıyla koltuğu sarsılan Başbakan Mariano Rajoy'a destek çıkan Esteban Gonzalez Pons'a domuz kumbarası göndermesi

Takım elbisenin içinde -siyasi kariyeri- batan Adolfo Suárez

Siyasetin Karanlık Yüzü

İfade ve Basın Özgürlüğü

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Eline sağlık, benimde oldukça ilgili olduğum bir husus Satirical Illustration kelimesinin Türkçe kullanımında Eleştirel İllustrasyon yerine Eleştirel İmgelem dersek daha faydalı olur. İmgelem, insanın istediği şeyleri gözünde canlandırabilme yetisinin ürünlerini kapsayan evren. Paylaşılan dünyanın duyu idraklarından elde edilen ögelerin içinden kısmen bulmak veya tamamen kişisel alanlar için doğuştan yetenek ve işlem olarak kabul edilir. Algı duyusunda önceden verilen nesnelerin aklın algıladıklarında canlandırma süreci olarak psikolojide teknik olarak kullanılan bir terimdir. Terimin bu kullanımının sıradan lisan üstündeki karışıklarından beri, bazı psikiyatrlar bu işlemi tarif etmek için hayal (ing. imaging), imge (ing. imagery) veya onun konuşması "üretken" (ing. reproductive) olarak tersi "yaratıcı" (ing. productive) veya "yapıcı" (ing. constructive) hayal gücünü tercih ederler. Hayal edilen imgeler aklın gözüyle görülür.

Gizli Kullanıcı

Çizimler çok keskin anlatılmış. En sonuncusunu görünce ha evet aynen öyle demekten başka bir şey yapamıyorum.

jvc1903

az ve öz..

Görüş Bildir