Reglin Doğal Olmadığını, Sağlıklı Beslenmeyle Regl Olunmayacağını Savunan Vegan Blogger

6bPAYLAŞIM

Veganlıkla ilgili tartışmalar sürerken, veganlar insanlık tarihi boyunca yaşanan pek çok durumu eleştirmeyi sürdürüyor. Bazı vegan bloggerlar şu an regl dönemine odaklanmış durumda. Sebebine birlikte bakalım.

Kaynak: https://broadly.vice.com/en_us/article/t...

Regl olmanın insanlığın doğasında olan bir döngünün sonucu olduğu düşünülür.

İlk çağlardan beri kadınlar regl oluyor. Ergenliğin en güçlü belirtisi bu. Ancak elbette her şey gibi bu da kişiye göre değişiyor. Kimi kadın ömür boyu ağrı çekerken, kimisi bu dönemi çok hafif geçiriyor.

Avustralyalı sağlıklı yaşam bloggerı Leanne Ratcliffe ya da bilinen adıyla Freelee Banana Girl ise reglin doğal bir durum olmadığını savunuyor.

2007'den beri vegan ve çiğ beslenme diyetleri uygulayan blogger; bu beslenme stiline geçmeden önce ağır ve ağrılı regl dönemleri geçiriyormuş. Diyete başladıktan kısa süre sonra regli tamamen kesilmiş. Yaklaşık 9 ay sonra yeniden regl olmaya başladığında ise bu dönemi oldukça hafif geçirmeye başlamış.

Ona göre regl aslında bir zehir.

"Reglin vücudun detoksu olduğuna inanıyorum" diyen blogger; "Birçok kadın zehirli beslendiği, zehirli bir vücuda sahip olduğu için bu dönemi acılı ve ağır geçiriyor" diye ekliyor.

Pek çok vegan blogger da ona destek veriyor.

Vegan ve çiğ beslenme forumlarında genç kızların en sık sorduğu sorular regl dönemiyle ilgili. Çünkü bu diyetler pek çok sağlıklı genç kadının artık regl görmemesine, ya da dönemin sadece hafif bir kanamayla geçmesine neden oluyor. Bunun sebebinin artık temiz vücutlara sahip olmaları olduğuna inanıyorlar.

Vegan ve çiğ beslenmeyi benimseyenlere göre reglin doğal ve sağlıklı gösterilmesi tamamen endüstriyel bir algı oyunu.

"Ya regl hakkında bildiğimiz her şey yalansa?" sorusuyla yola çıkan bloggerlar bunun modern toplumun bir yalanı, endüstrinin bir sonucu olduğunu söylüyorlar.

Bu yorumları yapanlar için yüzde yüz haklı ya da haksız demek mümkün değil, sonuçta herkes kendi vücudunu en iyi kendisi tanır.

Regl dönemi öncesi yenilen hazmı zor yiyeceklerin sancıyı artırdığı, dolu mide ve bağırsakların bu dönemde kötü hissettirdiği bir gerçek. Çünkü bağırsaklar ve rahim birbirlerine çok yakın ve ilişkili organlar. Ancak çiğ veya vegan beslenmeye başlayan birçok genç kadının bir anda regl olmaması, bu beslenme stilinden vazgeçtiklerinde yeniden regl olmaları akıllarda soru işaretleri bırakıyor.

Peki uzmanlar ne diyor?

Universty of Edinburgh'te klinik jinekoloji öğretim görevlisi olan Dr. Jackie Maybin, kadınların hormon düzeylerini ve diğer sağlık testlerini kontrol etmeden veganlık gibi radikal bir diyete geçmelerinin oldukça tehlikeli olabileceği yönünde uyarıyor. Hiçbir jinekoloğun hamilelik dışında 9 ay adet görmemeyi normal karşılayacağı düşünülemez elbette. Onlara göre bu vücudun yetersiz beslenmesinin bir işareti.

Vücut yetersiz beslenmenin söz konusu olduğu veya tam tersi obezite durumunda regl döngüsünü durdurabiliyor.

Aşırı zayıflık, şişmanlık, stres ve kullanılan bazı ilaçlar reglin kesilmesine etki edebiliyor. Bu tamamen hormon dengelerinin değişmesiyle ilgili, obez birinin vücudunun 'temiz' olduğu için regl olmadığını söylemek zor olur. Leanne Ratcliffe de geçmişte anoreksiya nevroza problemiyle savaştığı için uzun süre regl olmamasının sebebi bu olabilir. Blogger ise uzmanlara karşı çıkarak "Eğer bu bir sorunsa neden kendimi eskiye oranla çok daha iyi hissediyorum?" diye soruyor.

Doktorlar bu durumun ciddi olduğuna, eğer tedavi olunmazsa kısırlığa bile yol açabileceğine işaret ediyor.

Günümüzde özellikle sosyal medya ve trendlerin etkisiyle insanlar yaşam ve beslenme tarzlarında köklü değişikliklere gidiyor. Çok genç yaşlarda, hiçbir sağlık tetkiki yaptırmadan yeni şeyler deniyor, bazen kısa sürede değiştiriyorlar. Sürekli köklü değişikliklere gitmek vücut için faydalı değil. Vücut normal gitmeyen bir şeyler olduğunu kendi yöntemleriyle gösteriyor. Doktorlara göre veganlık bir inanç gibi aksi kabul edilemez bir hal aldı ve insanların birbirlerinin yanlış inanışlarını desteklemeyi bırakmaları gerekiyor.

Peki sizce genç bir kadının regl olmaması sağlıklı bir durum olabilir mi?

Olabilir, neden olmasın?
Kesinlikle sağlıksız bir durum.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bayan-muzlu-sut

İnsanlar genetik olarak hepçil canlılar. Sen her ay vücudundan belli bir miktar kan kaybetmeye mahkum bir hayvansın. İhtiyacın olan besini almazsan mal gibi regl olmazsın. Aptallık parayla mı...

mag_

Bilgisizce ve gelenekselleşmiş ama sağlıksız teorilerle sırf veganlığı kötülemek için yapılan yorumları kınıyorum. Araştır arkadaş zor değil. Bilin tükettiklerinizin hayvanlara çevreye iklime verdiği zararları. Kötü olsa neden vegan olan doktorlar var? Bir yığın vegan sporcu var onlar da mı cahil? Bu kız muhtemelen vegan beslenme şeklinden ötürü reglye bağlamış ama kesilme vücut için iyi olmayabilir. Kafasına göre konuşması tabii ki veganlığın tepki almasına sebep olur. İnsanlar yıllardır hayvanlara yapılanları göstermek için çabalıyor canından bile oluyor. Hiç kimse boşuna vegan değil. Kişi bir şeyi düşünmüyorsa bile sağlık için vegan oluyor. Net

derya-kilic14

Veganlığı kötüleyip durmayın vegan olunca sağlığında bir değişiklik olmuyor bu kadının başka bir sorunu var lütfen Gary Yourofsky’ın konuşmasını dinleyin

sekerkadayif

Etsizlikten beyni ufalmış şimdi de regl kötü birşey diyerek ortaya saçma sapan bir iddia atıyor. Kadın kısır olacak haberi yok

ceren.gun.31

Arkadaş kendini bayağı bir önemsemiş. O zaman ben de karşı bir tez atayım ortaya; çiğ vegan beslenmek doğal değil ve sağlıksız diyeyim? Jinekologlar boşuna yıllarını heba ediyor anlaşılan. Hanım kızımız blogger olarak işi çözmüş bir de üstüne endüstriyel oyun demiş. he anam hepsi amerikanın oyunu arkasında da israil var.

Görüş Bildir