Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Rastlamanız Halinde Göz Ardı Etmemeniz Gereken Kanser Belirtileri

-

DNA’nın zarar görmesi ile birlikte hücrelerin kontrolsüz ve normal olmayan bir şekilde büyümesi durumu kanser olarak tanımlanıyor. Erken teşhisin hayat kurtardığı kanserde bazı belirtilerin görmezden gelinmemesi ve şüphe oluştuğu anda derhal bir sağlık merkezine gidilmesi gerekiyor.

Bu yazıda derlediğimiz belirtiler, kesinlikle kanser olduğunuz anlamına gelmez ama bu belirtileri ciddiye alıp doktora görünmenizi gerektirir.

1. Sebepsiz, anormal kilo kaybı

Fazla efor harcamadan kilo vermek bazılarımızın hoşuna giden bir durum olabilir. Fakat, sebepsiz yere anormal bir şekilde kilo kaybı yaşanıyorsa tehlike çanları çalıyor olabilir. Kontrol dışı kilo kaybı olması, önemli kanser belirtileri arasında yer alıyor. Bir ayda, egzersiz yapmadan ya da psikolojik bir buhran geçirmeden 5 ya da daha fazla kilo verdiyseniz bazı şeylerden şüphelenmeye başlayabilirsiniz. Doktora gidip alakalı testleri yaptırmanızda fayda var.

2. Göğüslerde meydana gelen farklılaşmalar

Daha çok kadınlarda görülmekle birlikte az da olsa erkeklerde de yaşanabilen göğüs bölgelerindeki hissedilir değişiklikler risk ihtimalini ortaya çıkarıyor. Kadınların adet dönemlerinde yaşadığı değişiklikler haricinde göğüste kızarıklık, göğüs derisinde kalınlaşma ya da pütürleşme gibi değişiklik durumları görülüyorsa bu belirtileri ciddiye alıp bir doktora gitmek gerekiyor.

Kadınlara tavsiye edilen, her ay kendi kendilerine göğüs kontrolü yapmaları. Bu kontrol esnasında göğüste herhangi bir şişkinlik görülüyor ya da el ile hissediliyorsa durumun öneminin farkına varmak, bir uzmana danışmak lazım.

3. Yutkunmada zorluk yaşamak

Yeme alışkanlıklarınızda herhangi bir değişim yoksa ve buna rağmen yutkunurken sıkıntı yaşıyorsanız, bu rahatsızlık yüzünden daha çok çorba gibi sıvı besin tüketimine başlamak zorunda kaldıysanız kanser belirtisinden şüphelenmelisiniz. Bu belirti, yemek borusu kanserine işaret edebilir. Şüphe uyanır uyanmaz erken teşhis ile bir an önce sağlığa kavuşmak için hastaneye gidilmeli.

4. Dönem dışı kanamalar

Düzenli adet gören kadınlarda dönem dışı meydana gelen kanamalar gözardı edilmemeli. Bu kanamalar kanser belirtisi olabilir. Öte taraftan menopoz dönemi içerisinde görülen bazı kanamaların da kanser için şüphe değeri taşıması gerektiği belirtiliyor. Bu iki durum jinekolojik kanser hastalıklarına yönelik semptom taşıyabilir.

5. Dışkıda kan görülmesi

Dışkınızda kan gördüğünüz durumda kesinlikle utanıp sıkılmadan doktora görünmeniz lazım. Kimileri bunun hemoroit (basur) belirtisi olduğunu düşünüp belirtiyi görmezden gelse de durum hiç de hafife alınası nitelikte değil. Kolon kanseri ihtimaline işaret eden kanlı dışkı sonrasında teşhis için kolonoskopi yaptırmanız istenebilir.

6. Tuvalet alışkanlıklarında değişim yaşanması

Özellikle erkeklerin idrar çıkarma esnasında sancı ile karşılaşmaları ya da çok su içmedikleri halde sık idrar ihtiyacı duymaları prostat ya da mesane kanserine işaret edebilir.

7. Yüksek ateş ile sık sık karşılaşma

Grip ya da başka bir enfeksiyondan kaynaklandığını düşünmediğiniz bir yüksek ateş durumuna sahipseniz bunu bir belirti kabul edip doktora danışmalısınız. Sürekli hale gelen yüksek ateş durumu genelde lenf, böbrek, karaciğer ya da kan kanserinin erken döneminde ortaya çıkan belirtilerinden bir tanesidir.

8. Kadınlarda şişkinlik halinin oluşması

Daha çok kadınlarda karşımıza çıkan şişkinlik hali, yumurtalık kanserine ait belirtilerden biri. Zaman zaman kadınlar, şişkinlik ile gerginlik hissi oluştuğu zaman bunu bir hazımsızlık belirtisi kabul edip önemsemiyorlar ama bu durumun hazımsızlıktan öte bir şey olduğunu anladığınız an sağlık merkezine başvurmalısınız. Bu şişkinlik ile birlikte karın ve kasık ağrısı ya da sık idrara çıkma isteği gelmesi halinde belirtilerin ciddiyeti artmış olabiliyor.

9. Ciltte yaşanan değişimler

Genelde cilt kanserinin belirtisi olarak ben ya da güneş lekeleri kabul edilir, fakat ciltte yaşanan gözle görülür, fark edilebilir değişimler de cilt kanserinin belirtisi olabiliyor. Eğer cildinizde yersiz kanamalar meydana geliyor, cildiniz eskiye oranla daha hassas hale gelmeye başlıyorsa bunu kanser belirtisi kabul edip uzmana danışmanız gerekir.

10. Geçmek bilmeyen yorgunluk

Yorgunluk gün içi aktivitelerinizin sonucu olabileceği gibi grip gibi daha hafif hastalıkların da bir sonucu olabilir. Ama birkaç haftadan uzun süren ve dinlenmenize rağmen geçmek bilmeyen yorgunluk hali ile karşı karşıyaysanız bu yorgunluk kanser belirtisi olabilir. Geçmek bilmeyen yorgunluk, mide, kan ve kalın bağırsak kanserine işaret edebiliyor.

11. İnatçı ve sonu gelmeyen öksürükler

Grip ve nezlenin bir sonucu olabilen öksürük, bu durumların haricinde 3 ya da 4 hafta veya daha uzun sürüyorsa boğazınızı ve akciğerinizi bir doktora göstermenizde fayda var. Zira bu bir akciğer kanseri belirtisi olabilir.

12. Ağız içinde meydana gelen değişimler

Ağızda oluşan beyaz yaralar ya da dil üzerindeki beyaz lekeler, ağız kanserine işaret edebilir.

13. Aşırı karın ağrısı ve bunalım

Karın ağrısı ile birlikte bunalım halindeyseniz bir check-up yaptırmanızda fayda var. Bu durum zaman zaman pankreas kanserine işaret edebiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
1789

Allaha şükür hiçbiri yok. Olm bu referandum nasil evet cikar amuh?

coolcrepeer12

Bu belirtilerin çoğu var gibi..Ne yani kanser miyim? ;(

ah-insanlik

Illa bu belirtiler kanser oldugunuz anlamına gelmez tabiki psikolojik olarak rahatlamaya çalışın.ama gerçekten supheleniyosaniz hiç beklemeden doktora görünün bişey kaybetmezsiniz.

Başlıklar

Kanser
Görüş Bildir