Rakka'ya IŞİD Operasyonu

 > -

ABD önderliğindeki müttefik güçlerin IŞİD'i hedef alan operasyonları artırdıkları ve Cumartesi günü, Rakka dahil olmak üzere, Irak ile Suriye'deki hedeflere 38 hava saldırısı düzenledikleri açıklandı.

Washington'daki ortak komuta merkezince yapılan açıklamada saldırılardan 18'inin, IŞİD'in 2014'te Suriye ve Irak'ta ilan ettiği "halifeliğin başkenti" Rakka civarında yapıldığı belirtildi.

Bunun, Suriye'de bugüne kadar yapılan en büyük saldırılardan biri olduğu ifade edildi.

Operasyonlarda taktik birliklerin ve taşıtların isabet aldığı, 16 köprünün de tahrip edildiği kaydedildi.

Suriye'deki operasyonda Haseke yakınlarına 5, Kobane yakınlarına da 3 saldırı düzenlendiği ve taktik birlikler, taşıtlar ve mevzilerin isabet aldığı belirtildi.

Irak'ta ise 8 kent yakınlarında 12 saldırı düzenlendiği bildirildi.

Merkezi Londra'da olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi hava saldırılarında en az 23 IŞİD üyesinin öldürüldüğünü, Rakka'daki bir okula Cumartesi günü düzenlenen saldırıda aralarında bir çocuğun da bulunduğu 6 sivilin öldüğünü duyurdu.

Amerikalı askeri sözcü Yarbay Thomas Gilleran, düzenlenen hava saldırılarının IŞİD'in Suriye ve Irak'taki askeri ilerleyişini engellemek amaçlı olduğunu belirtti.

Müttefik güçlerin operasyonları, IŞİD tarafından yayımlandığı belirtilen ve antik Palmyra kentinde 25 erkeğin vurularak öldürülmesini görüntüleyen video klibini izledi.

Videoda, cinayetleri işleyenlerin ergenlik yaşlarındaki gençler olduğu görüldü.

BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriIŞİDIrakSuriye
Görüş Bildir