Progresif Rock Dinlemeye Yeni Başlayanların Kesinlikle Dinlemesi Gereken 15 Albüm

85PAYLAŞIM

Progresif rock müzik türünü yeni dinlemeye başlayanlar için, kıyıda köşede kalmayıp bir an önce dinlenip tadına varılması gereken albümleri derledik.

1. YES - It Was All We Knew

2014 çıkışlı "Heaven & Earth" albümüne bu şarkıdan başlayarak, durmadan dinleyebilirsiniz. Ardından siz de bir YES hayranı olup çıkabilirsiniz!

2. The Alan Parsons Project - Eye in the Sky

1982 yılında çıkan albümle aynı ismi taşıyan bu eserdeki diğer şarkılara da kesinlikle bakmalı ve dinlemelisiniz.

3. The Alan Parsons Project - Stereotomy

Bir de 1985 yılında çıkardıkları "Stereotomy" isimli albüme kesinlikle bakmalısınız, ayrıca bu klip biraz hipnoz etkisi de yaratıyor.

4. Camel - Freefall

1974 çıkış tarihine sahip olan "Mirage" isimli albümünü progresif rock'a gönül verecekseniz kesinlikle dinlemelisiniz.

5. Greenslade - Cakewalk

"Large  Afternoon" isimli albüm 1973 tarihinde piyasaya çıkmış ve o tarihten itibaren progresif rock türüne örnek gösterilebilecek güzel albümlerden biri olmuştur.

6. Sweet Smoke - Baby Night

"Just A Poke" albümü ise 1970 tarihinde çıkmış olup muazzam bir eser olarak sonsuzluğa doğru yol alanlardan bir tanesi. Kesinlikle bayılacaksınız!

7. Pink Floyd - Hey You

Pink Floyd'suz bir progresif rock listesi elbette düşünülemezdi. Pink Floyd'un "The Wall" isimli 1979da çıkan albümündeki tüm şarkılarla bir bütün olup içinizde saklamak isteyeceksiniz.

8. Caravan - Golf Girl

1971 tarihinde çıkan "In the Land of Grey and Pink" albümündeki notalar sizi alıp iç evreninizde bir yolculuğa çıkartacak, sadece bir tık uzaktasınız!

9. Banco del Mutuo Soccorso - La Notte È Piena

Bir de İtalyanca grup ve albüm önerisi vermemiz gerek ki o da şüphesiz 1976 tarihinde çıkan "Come in un'ultima cena" albümüdür. Ses, notalar, İtalyancanın o insanda bıraktığı hoşluk duygusuyla mükemmel.

10. Premiata Forneria Marconi - 46

Bir İtalyan gruba daha yer verelim o halde, Grubun isminin kısaltmasından oluşan "PFM? PFM!" albümü 1984 yılında çıkmış ve kesinlikle dinlenilmesi gerekenler arasına girmiştir.

11. Archive - Lights

Çoğu kişi tarafından bilinen ve sevilen Archive grubunun ise kesinlikle 2006'da çıkan "Lights" isimli albümünü dinlemelisiniz.

12. Genesis - That's All

Genesis grubunun, adıyla 1983 yılında yayınladığı "Genesis" albümüne bu şarkıdan başlayarak siz de hayranları olup çıkabilirsiniz.

13. Eloy - Inside

1973 tarihinde çıkan ve şarkıya da adını veren "Inside" albümü progresif rock severlerin, seveceklerin en güzel duraklarından biri.

14. Rare Bird - Iceberg

Rare Bird grubunun adıyla çıkardığı1969 tarihli "Rare Bird" albümü de prograsif rock severler için bir sığınak niteliğindedir.

15. Van der Graaf Generator -When She Comes

Son olarak Van der Graaf Generator'un 1976 çıkışlı "World Record" albümüyle sizi bir daha bırakmamak üzere tanıştırıyoruz ve progresif rock severler arasında sizi de artık görmekten emin olmak istiyoruz.

Evde ya da sokakta ol fark etmez, müzik ve müzik hakkında her şey @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarıyla senin yanında!

#yüzdeyüzmüzik artık #yüzdeyüzonline!

Online konserler, ilginç bilgiler ve müzikle ilgili diğer her şey için @yuzdeyuzonline Instagram ve Twitter hesaplarını takip et!

instagram.com/yuzdeyuzonline
twitter.com/yuzdeyuzonline

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir