Prof. Şenol 'Ankara'da İshalin Sudan Kaynaklı Olduğunu Söylememi İstiyorlar' Dedi, TRT Yalanladı

191PAYLAŞIM

Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Ankara'da yaşanan ishal vakaları hakkında bir haber kanalının kendisinden görüş almak istediğini, ancak söz konusu vakaları "şehir suyundan kaynaklı" göstermesini talep ettiklerini söyledi. Prof. Şenol "Bizim vergilerimizden beslenir" diyerek TRT'yi işaret etti. TRT yaptığı açıklamada Prof. Şenol ile görüşüldüğünü doğruladı ancak iddiayı yalanladı. TRT "hakkımızı hukuk zemininde arayacağız" dedi.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda, Ankara'da son dönemde yaşanan ishal vakalarıyla ilgili olarak bir haber kanalından arandığını söyledi. Şenol, kendisini arayanların vakaların şehir "suyundan kaynaklı olduğunu" söylemesini talep ettiklerini iddia etti. İshalin sudan kaynaklı olmadığının altını çizen Şenol, tepki gösterdi.

Prof. Şenol "Bizim vergilerimizden beslenir" diyerek söz konusu kanalın TRT olduğunu işaret etti.

Prof. Şenel ishalin kaynağının su değil "viral enterit" olduğunu aktardı.

TRT: "Kurumu yıpratmak için iftira atıldı"

TRT Kurumsal Twitter hesabından konuya ilişkin açıklama yapıldı ve iddiaların 'yalan ve iftira' olduğu belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: 

"TRT hakkında bazı sosyal medya hesapları ve yayın organlarında Sayın Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’a atfen dillendirilen iddialar tamamen yalan ve iftiradır. TRT Haber kanalımız, halkımızın sağlığını yakından ilgilendiren “Ankara’da sulardan kaynaklı ishal salgını” iddialarını araştırmak üzere konunun uzmanlarına başvurmuştur. Ancak, kendisiyle görüşülen Gazi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, yapılan görüşmeyi Kurumumuzu kamuoyu nezdinde yıpratmak için bir iftiraya dönüştürmüş, akıl dışı bir iddiada bulunmuştur.

Sayın Şenol’un iddia ettiği gibi bir talep ya da yönlendirme kesinlikle söz konusu olmamıştır. Uzmanlığına başvurulan bir bilim insanının, muhabirimizin haber refleksiyle yaptığı araştırma üzerinden hiçbir temeli olmayan siyasi sonuçlar çıkartarak TRT’yi hedef göstermesini kınıyoruz. TRT, bu iftira karşısında haklarını hukuk zemininde arayacaktır."

TRT'nin o açıklaması:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir