Görüş Bildir
Haberler
Prof. Dr. Kurugöl: Bu Şekilde Devam Edersek Ramazana En Az 60 Bin Vakayla Gireriz

Prof. Dr. Kurugöl: Bu Şekilde Devam Edersek Ramazana En Az 60 Bin Vakayla Gireriz

R.G.
06.04.2021 - 11:01

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayılarında yaşanan artışla ilgili olarak uyarılarda bulundu. Kurugöl, 'Bu şekilde devam edersek ramazana en az 60 bin vakayla gireriz' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Ege Üniversitesi Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Zafer Kurugöl, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Türkiye'deki seyrini değerlendirdi. Vaka sayısındaki hızlı yükselişten dolayı endişeli olduğunu belirten Kurugöl, 'Bir

kişinin bulaştırıcılığının en az 7 gün sürdüğünü düşünürsek, toplamda

ülkemizde an itibariyle 1 milyon 400 enfekte kişi olduğunu söyleyebiliriz' dedi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre Prof. Dr. Kurugöl, şunları kaydetti:

'Ülkemizde vaka sayıları son günlerde 40 binlerin üzerine çıktı. 84 milyon nüfusu olan bir ülkede günlük 40 bin vaka olması insanlara pek bir şey ifade etmeyebilir ama gerçek rakamlar bunun çok üzerinde. Şimdiye kadar yapılmış araştırmalar ve son olarak 50 ülkenin verilerinin değerlendirildiği çalışma şunu net olarak gösterdi ki, gerçek vaka sayısı test ile saptanan vaka sayısından 5 ila 20 katı daha fazla.

'Biz buzdağının sadece üst kısmını görüyoruz'

'Biz buzdağının sadece üst kısmını görüyoruz'

Buradan yola çıkacak olursak, ülkemizde 40 bin vaka saptandığına göre, günlük 200 bin kişi enfekte oluyor demektir. Bir kişinin bulaştırıcılığının en az 7 gün sürdüğünü göz önüne alırsak ülkemizde an itibariyle 1 milyon 400 bin enfekte kişi var demektir. Bunlardan 1 milyondan fazlası da virüsü taşıdığından habersiz aramızda dolaşıyor. AVM’ye giriyor, metroya biniyor, markete ve hastaneye gidiyor. Çünkü farkında değil. Biz buzdağının sadece üst kısmını görüyoruz.

'Şu anda bekleyip görülecek vakit değil, hızla hareket edilecek vakit'

Bu nedenle insanların bu gerçeği bilerek hareket etmeleri, korunma önlemlerine çok daha sıkı sarılmaları gerekir. Aşılama son günlerde hızlandı. Bunun daha da hızlanarak devam etmesi gerekir. Önlemlerin sıkılaştırılması da şart. Önlemleri sıkılaştırmak için ramazana kadar beklemenin doğru olmadığını düşünüyorum. Bu şekilde devam edersek ramazana en az 60 bin vakayla gireriz. Yoğun bakımlarda doktorlar hastayı seçerek almak zorunda kalırlar. Ölüm sayısı yükselir. Bundan endişe duyuyorum. Şu anda bekleyip görülecek vakit değil, hızla hareket edilecek vakit.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
3
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın