Görüş Bildir
Haberler
Platini: "Çare Benim"

Platini: "Çare Benim"

Enver K.
19.10.2015 - 20:44

Futboldan 90 gün men cezası alan UEFA Başkanı ve FIFA başkan adayı Michel Platini, FIFA'nın yeniden futbolun merkezi haline gelmesini sağlayacak tek kişinin kendisi olduğunu savundu.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Platini, Fransa'nın Le Monde gazetesine verdiği röportajda, FIFA Etik Kurulu'nun kendisine verdiği 90 günlük futboldan men cezasını değerlendirerek, 'Üç ay ceza aldım ama beni sinirlendiren, aldığım cezadan çok diğerleriyle aynı kefeye konmak. Çamurun içine sürüklenmek utanç verici. Artık konuyla avukatlarım ilgileniyor, gerekirse Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) gideceğiz. Umarım bir an önce çözüme kavuşur. FIFA'nın yeniden futbolun merkezi olmasını sağlayacak tek kişi benim' ifadelerini kullandı.

FIFA'dan aldığı 2 milyon İsviçre frangı

FIFA Başkanı Sepp Blatter'den 2011'de aldığı 2 milyon İsviçre frangına da değinen Platini, bu paranın Blatter'e yaptığı danışmanlık görevi için kendisine ödendiğini belirtti.

1998'de yapılan FIFA başkanlığı seçimi için adaylığını koyan Blatter'in kendisinden yardım istediğini aktaran Platini, 'Başta bu teklif ilgimi çekmedi çünkü o dönem 1998 Dünya Kupası Organizasyon Komitesi başkanlığını yürütüyordum. Futbol üzerine yapacağım tavsiyelere ihtiyacı olduğunu ve bana ne kadar ücret istediğimi sordu. Bir milyon cevabını verdim ve sözlü olarak yıllık bir milyon İsviçre frangı karşılığında anlaştık' şeklinde konuştu.

Anlaşmaya vardıkları dönem, yazılı bir sözleşme yapılmasını sağlayacak avukatı veya menajeri olmadığını ifade eden Platini, 'Danışmanlık hizmetim karşılığında alacağım ücret için aramızda sözlü bir anlaşmaya varmıştık. Neticede karşımda FIFA başkanı olacak kişi vardı ve ona güvenim tamdı. Üstelik o döneme kadar İsviçreliler hakkında öğrendiğim şeylerden biri, onlar için sözlü anlaşmanın, yazılı anlaşmayla eş değer olduğuydu' şeklinde görüş belirtti.

Göreve başladıktan birkaç ay sonra ödemelerde sıkıntı olup olmadığını sormak için Blatter'in yanına gittiğini belirten Platini, 'Blatter, FIFA'da genel sekretere 300 bin İsviçre frangı ödendiği göz önüne alındığında bana bu ücretin üç katını veremeyeceğini söyledi. Sonrasında yıllık 300 bin İsviçre frangı üzerinden yeniden anlaştık ama ödemeye söz verdiği bu para bir türlü ödenmedi' diye konuştu.

2002'de FIFA İcra Kurulu'na girdikten sonra danışmanlık görevini bıraktığını ve kendisine yapılması gereken ödemeyi 2011'de Blatter'e hatırlattığını aktaran Platini, 'Blatter'den hizmetimin FIFA tarafından kontrat altına alınmasını istedim, o da kabul etti. Yalnızca anlaştığımız fiyatı 300 bin yerine 500 bin olarak söylediğini hatırladım ve onlara 4 yıllık 2 milyon İsviçre frangı üzerinden fatura gönderdim. İki milyon İsviçre frangı değerindeki ödemeyi de 10 gün sonra yaptılar' değerlendirmesinde bulundu.

FIFA'da yaşanan gelişmeler

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı.

Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuştu. Soruşturmadaki suçlamalar kapsamında, Blatter'den 2 milyon İsviçre frangı aldığı iddia edilen Platini'nin konu hakkında bilgisine başvurulmuştu.

Etik Kurulu, 8 Ekim'de Blatter, Platini ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermişti. Verilen 90 günlük men cezalarının 45 günü aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti. FIFA başkanlığına aday olduğunu açıklayan eski FIFA Başkan Yardımcısı Chung Mong-joon ise 6 yıl futboldan men edilmişti.

Tek resmi başvuru Prens Ali'den

FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi, 26 Şubat 2016'da yapılacak.

Başkanlık seçimi için resmi başvuru yapan tek aday, son oylamada Blatter'in gerisinde kalan Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin oldu. Suçlamalara adı karışan Platini de daha önce başkanlığa talip olduğunu duyurmuştu.

Gelecek yıl şubat ayında yapılacak başkanlık seçimi için adaylık başvuruları 26 Ekim'de sona erecek.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
9
2
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
dr.kingschultz

Bu ne la.? Bu adam bizimkiyle yattı heralde..