PISA Direktörü'nün 'Ezberci Eğitim' Eleştirisine MEB Müsteşarı'ndan Yanıt: 'Bizim Geleneğimizde Var'

 > 
334PAYLAŞIM

PISA Direktörü Schleicher'ın Türkiye'deki ezberci eğitim sistemine getirdiği eleştiriye Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin'den yanıt geldi: "Ezber mantığı ve yöntemi bizim geleneğimiz için önemli bir öğrenme yöntemidir. Buna Batılı bir normda yaklaşıp 'tu kaka' hale getirmemek gerekir."

PISA Direktörü Andreas Schleicher, geçtiğimiz günlerde verdiği bir röportajda Türkiye'nin eğitim karnesini değerlendirmişti. Schleicher,  "Peki Türk eğitiminin genel performansı nasıl? sorusunu şöyle yanıtlamıştı:

"Türk öğrencilerin verilen hangi görevlerde daha iyi hangilerinde kötü olduğuna baktığınızda bir şey dikkat çekiyor. Öğrendikleri bilgiyi yeniden üretme görevi -yani bir şeyi ezberlemek ve onu kâğıda dökmek görevi- verildiğinde çok iyi notlar alıyorlar. Fakat ellerindeki bilgiyi yaratıcı bir şekilde uygulamaları istendiğinde zorlanıyorlar. Çelişki şu: Türk öğrencilerin iyi oldukları alanlar artık dünyada daha önemsiz. Yani bana “Türkiye PISA skorlarında geriye düşüyor” dediğinizde tabloyu farklı okuyorum."

PISA Direktörü Schleicher'den Acı Gerçekler: 'Türk Öğrencilerin İyi Oldukları Alanlar Artık Dünyada Daha Önemsiz' - onedio.com
PISA Direktörü Schleicher'den Acı Gerçekler: 'Türk Öğrencilerin İyi Oldukları Alanlar Artık Dünyada Daha Önemsiz' - onedio.com

Hafızlığı örnek gösterdi

MEB Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin ise PISA Direktörü'nin ezberci eğitim eleştirisine itiraz etti. Tekin, şunları söyledi:

"Bu önermenin teorik olarak altyapısı zayıf. 'Ezberci eğitimden uzaklaşmalıyız.' ezberini çok kullanmamalıyız. Ezber mantığı ve yöntemi bizim geleneğimiz için önemli bir öğrenme yöntemidir. Buna Batılı bir normda yaklaşıp 'tu kaka' hale getirmemek gerekir. Eğitimcilerin kendi alanlarıyla ilgili olarak geleneklerimizi küçümseyici bir bakış açısıyla yaklaşmamaları lazım. Bu felsefeden hareketle, bu projeyle çocukların tıpkı hafızlık yaparken olduğu gibi ezber yaparak öğrenmesini kolaylaştıracak, daha sistematik bir öğrenme sağlayacak bir eğitim süreci oluşturabilir miyiz bunu da görmüş olacağız. Bizim geleneğimizde ezber, sadece herhangi bir metni ezberlemek değildir. Ezberle beraber ezberlediği şeyin daha güçlü bir şekilde kendi hayatına nasıl sirayet edeceğini de analiz ediyor. Hafızlık projesi uygulayan okullarda bu anlamda çok farklı bir öğrenme sürecinin olacağına inanıyorum. Referansı da bizim bu kadim mirasımız."

Müsteşarın sözleri sosyal medyada gündeme oturdu...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir