Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Piizden Vazgeçemeyen Trakyalı Ne Yer Ne İçer? 13 Maddede Trakyalıların Vazgeçilmezleri

 > -
Abone ol

1. Peynir

Trakya'nın köylerindeki peynirlerin bolluğuna ve çeşitliliğine inanamazsınız. Hayvancılıkla uğraşan çoğu köy kendi peynirini yapar. Hele bir Dokuzhöyük Köyü peyniri vardır ki parmaklarınızı yersiniz. 

Peynirin bu kadar fazla ve vazgeçilmez olarak tüketilmesinin sebebi, iyi de bir meze olmasından kaynaklanır. Gelsin rakılar gelsin peynirler!

2. Bira

Rakısıyla ünlü olan Tekirdağ gibi bir şehri olsa da, Trakya insanı rakıdan daha fazla bira tüketir. Bira tüketimi en çok bayramlarda had safhaya çıkar. Sağa sola dağılan kızancıklar da memleketlerine dönüp içmeye başladığı an satış rekorları kırılır.

Lüleburgaz'da ayrıca bir bira fabrikası bile bulunur.

3. Çekirdek

Trakya'nın hangi memleketine giderseniz gidin, köyler ya da ilçeler arasındaki yollarda sizi ayçiçek tarlaları kucaklar. Hem yağı değerlendirilir hem de muhabbetlerin en vazgeçilmez dostu olur ay çekirdeği.

4. Şarap

Şarköy bağlarından çıkma şaraplardan içmeyeniniz var mı? Varsa bana söylesin, ben ona bi' yapma şarap ayarlayayım!

5. Ekmek

Bölgedeki buğday ekimi çok fazla olduğundan ekmeğinin tadı da Trakya'ya özeldir. Peçka (kuzine) denen odun/kömür sobalarında muhteşem ekmekler yapılır. Üstüne tereyağını aydayıp bi de kızarttım mı var ya of beee.

6. Kestane

Kestane kebap! Sobada kızarmış kestane yemeyen nesle aşina değiliz!

7. Rakı

Trakyalı'ya rakı dedim mi, akan sular durur aga. Adını rakıya vermiş kaç şehir var ki şunun şurasında?

8. Sucuk

Hamitabat ve Kızılcıkdere sucuklarından yemediyseniz, hayattaki kaybınız çok büyük. Vallahi olsa da yesek be...

9. Boza

Trakyalı insanların işten eve dönerken muhakkak uğrayıp bir şişe aldığı bir içecektir boza :)

10. Kırmızı Et

Hava güzel, günlerden pazar. Çek eşofmanları, yallah önce Ahmetbey'e. Köfteni, etini aldın mı? Aldın. Aynen Evrensekiz Barajı'na. Bi kasa da bira attın mı arabanın bagajına, değme keyfine!

11. Edirne Tava Ciğeri

turistip.files.wordpress.com

Edirne'ye sırf bu ciğeri yemek için kaç kez gitmişizdir bilinmez. Bu ciğeri Edirne'de yiceksin abicim. Havasından mıdır suyundan mıdır bilinmez, al eti evde pişir, asla aynı tadı vermez. Çok da güzel mezedir namussuz.

12. Manda Yoğurdu

Bu yoğurdu her yerde bulamazsınız. Mandırası olan köylerde birine yolunu düşürmen lazım ki yiyebilesin. Tadı gerçekten enfestir. Trakya insanı ağzının tadını iyi bilir!

13. Manca

Köz patlıcan, biber, domatesin sirkeyle karışımından yapılan, genelde pikniklerin vazgeçilmezi bir yemektir. Daha çok Roman yemeği olarak bilinir.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
samettekin1903

Biraz objektif olursak Köfteyi de Edirnede yiceksin, hatta Edirne de değil Direk Osmanlı Köyünde yiyeceksin, sucuğu Türkiye çapında en iyiler arasındadır.Kızılcıkdere gibi balkan sucukları yanında sosis gibi kalır, Osmanlı sucuğunun farkı içinde manda etinin de olmasıdır

serhat-hasan

koyun yoğurdu, köfte, kuru et, tarana (bilinen adıyla tarhana), (nisan mayıs aylarında) çevirme nerde?

akesici

tava ciğeri sadece aydın (il olanı değil :d) da yiyeceksin diğerleri hikaye

ess.

Gözünü sevdiğimin memleketi her şeyi güzeldir candır can.

aritamus

Manca hariç hepsi (Y) Çatalca Subaşına bekleriz evimiz var sobamız var gitarımız sohbetimiz de var :D

Görüş Bildir