Phaselis'e Otel Tahsisi İptal Edildi

 > -

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde Rixos Oteller zincirine tahsis edilen Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Olimpos Milli Parkı etkileşim sahasında yapılan kazı çalışmalarında, tarihi yapı kalıntılarıyla insan iskeletleri bulunması üzerine, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tahsisin iptaline karar verdi.

Turizmci Fettah Tamince’ye ait Rixos zincirinin en özgün halkası olarak projelendirilen ’Dream of Phaselis’ için Antalya’da her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Phaselis Antik Kenti ve Beydağları Milli Parkı etkileşim sahası içinde 180 dönüm alan Kültür ve Turizm Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından tahsis edilmişti. 

Antalya Valiliği de antik kent ve milli park sınırları içindeki proje için ’Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir’ kararı vermişti.

Sivil toplum örgütlerinin başlattığı hukuk mücadelesi sonucu Antalya 2’nci İdare Mahkemesi, ’ÇED raporu gerekli değildir’ kararına ilişkin yürütmeyi durdurma kararı almış, ardından Antalya 1’inci İdare Mahkemesi, alanın tahsisine ilişkin yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Tarihi yapı ve iskeletler bulundu

Mahkeme süreci devam ederken, Antalya Müze Müdürlüğü tarafından bölgenin belirli noktalarında birkaç gün önce kazı çalışması başlatıldığı belirtildi. Çalışmalar sonucunda bölgede birçok tarihi yapı kalıntısına ve insan iskeletlerine rastlandığı ortaya çıktı.

Phaselis İnisiyatifi kurucusu Melike Vergili başta olmak üzere çevre esnafı da bölgenin korunmasını talep etti. Bölgede yapılan kazı çalışmalarında tarihi yapı ve insan iskeletlerinin çıkmasının ardından bakanlık harekete geçerek 11 Mayıs’ta bölgenin otel tahsisinin iptali gerçekleştirdi.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir