Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Peynir Sevenlerin Aşık Olacağı Mıhlama Tarifi

867PAYLAŞIM

Karadeniz Bölgesi'nin şahane lezzetlerinden bir tanesi olan mıhlama, peynirin sanki dile geldiği yemeklerden. Adeta peynir "Ben böyle güzelim, ben burada güzelim, beni böyle yiyin." diyor. Biz de tabii onu kırmıyor ve ilk bulduğumuz fırsatta ekmeğimizi de alıp yumuluyoruz.

Ama herkes sürekli Karadeniz'e gidemeyebilir ya da yaşadığı şehirde lezzetli bir mıhlama yapan restoran bulamayabilir. Ee o zaman napıyoruz? Kaderimize küsüp mıhlama yeme işini başka bahara ertelemiyor, kolları sıvıyor ve mutfağa girip kendimiz yapıyoruz. Yani buna iş başa düşüyor da diyebiliriz.

Eğer siz daha önce hiç mıhlama yemediyseniz anlayamazsınız. Bizi en büyük çeken, onun o yaydığı koku, peynirinin uzaması...

Mıhlama için malzemeler


  • 2 yemek kaşığı kadar tereyağ

  • 2 yemek kaşığı kadar mısır unu

  • 1 su bardağı su

  • 1 kase çeçil peyniri ya da bu peyniri bulamıyorsanız kaşar peyniri

  • Bir tutam tuz


Eğer malzemelerimiz hazırsa tarifimizi uygulamaya başlayabiliriz.
Öncelik bir tencerenin içinde iki yemek kaşığı kadar tereyağını eritiyoruz. Sonrasında üstüne mısır ununu da ilave edip kavurmaya başlıyoruz.
Sonrasında tencerenin içine 1 su bardağı ılık suyu döküp sürekli karıştırarak biraz daha pişiriyoruz. Özellikle topak topak olmaması gerekiyor. Bunun için iyi karıştırmamız lazım.
Ardından tencerenin içine küçük küçük doğradığımız peynirlerimizi ilave ediyoruz. Bu şekilde bir süre daha karıştırıp kaynamasını sağlıyoruz.

En son iyice piştikten sonra ayrı bir yer tereyağını iyice kızdırıyoruz. Pişmiş olan mıhlamanın üstüne kızmış tereyağını da döktükten sonra işlem tamamdır. Bu aşamada küçük bir çatalla kontrol ettikten sonra tuz durumuna göre tuz da ilave edebiliriz.

Çok kolay da, niye herkes o kadar güzel yapamıyor diyorsanız, şimdi sırada püf noktalarımız var!

Öncelikle mıhlamada kullanılan tereyağının, peynirin ve mısır ununun kalitelisi çok önemli. Yani mümkünse en doğalını bulup getirtmek ve öyle yapmak gerekiyor. Çünkü yerinde gerçekten de böyle yapılıyor.

Tereyağını sonradan üstüne eklemek istemeyenlere ama yine de mıhlama piştikten sonra tereyağı biraz üstüne çıksın diyenlere de bir püf noktamız var. Yani hiçbir şey imkansız değil. Bunun için tereyağını ilk olarak tavada erittikten sonra hemen mısır unu ilave etmiyoruz. Yağın yanmasına izin vermeden bir süre kaynamasını sağlıyoruz. Arkasında mısır ununu ilave edebiliriz. Bu yöntemi bir deneyin, amacınıza ulaşacaksınız.

Peynir konusunda çeçil peyniri, Trabzon kolot peyniri, dil peyniri en çok tercih edilenler arasında. En önemli koşul kaliteli ve eriyebilen bir peynir olması. Yine de kaşar peyniriyle bile harika sonuçlar elde edebilirsiniz.

Peynirleri mıhlamayı yaparken çok da yok etmeye çalışmamak lazım. Çünkü yerken o uzayan görüntü hepimizin hayali. Eğer peynirleri çok fazla eritmeye çalışırsak bu görüntüyü asla yakalayamayız. Aynı şekilde lezzetli bir mıhlama yemek için mıhlamanın sıcak sıcak tüketilmesi gerekiyor. Soğuk yenilen mıhlama mıhlama değildir.

Hatta eğer isterseniz içine bir miktar süt de ilave edebilirsiniz. Bu da mıhlamanıza ayrı bir lezzet verecektir.

Baştan anlaşalım, mıhlama bir diyet yemeği değil. Yani içinde bolca tereyağı var sonuçta. Ama bir kere mıhlama yemeye karar verdiyseniz zaten diyetten vazgeçmişsiniz demektir. Bu yüzden tereyağı koyma konusunda elinizi korkak alıştırmayın. Tarifteki ölçünün üstüne çıkabilirsiniz. Emin olun, öyle çok daha lezzetli olacak. Tabii eğer tereyağı halis muhlis köy tereyağıysa...

Mıhlama basit tarifine rağmen herkesin kolay kolay kıvamını ve lezzetini tutturabildiği bir yemek değil. Bu yüzden eğer ilk denemede istediğiniz sonucu alamazsanız sakın vazgeçmeyin. Azmin elinden mıhlama bile kurtulamaz.

Özellikle mısır ununun da çok iyi kavrulması gerekiyor. Tabii yakmadan... Ama tam kıvamını tutturabilmek için mısır ununu çok güzel bir şekilde kavurmalısınız.
Artık şahane bir mıhlama bizi bekliyor. Afiyet olsun.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir