Pedikür Yaptırırken Nasırlarını Kestirdiği İçin Bacağını Kaybetme Tehlikesiyle Karşı Karşıya Kalan Kadın

-

Manikür ve pedikür yaptırırken ne kadar steril araçlar kullanılsa da enfeksiyon riski her zaman mevcut. Uzmanlar bu yüzden güzellik salonuna kişinin kendi manikür-pedikür setiyle gitmelerini tavsiye ediyor. Tabii uygulamayı yapan kişinin uzmanlığı da önemli. Amerika'da pedikür yaptıran bir kadın az kalsın bacağından ve hayatından oluyordu.

Pedikür, risklerine rağmen kadınlar tarafından en sık tercih edilen bakımlardan biri.

Manikürü kendiniz de kolayca halledebiliyorsunuz, ancak pedikürü güzellik salonundaki gibi uygulamak biraz zor. Özellikle yaz aylarında bu uygulamaya olan ilgi artıyor.

Manikür ve pedikürde kullanılan araçlar genellikle tek kullanımlık değil ve bazen de tehlikeli.

Ölü derileri ve tırnak etlerini kesmek için kullanılan kesici aletlerin kanamaya sebep olması her zaman mümkün. Eğer bu araçlar yeterince steril değillerse, kanayan veya yaralanan bölgelerde kolayca enfeksiyon oluşabiliyor.

Örneğin nasır kesmek için kullanılan bu jiletli alet, pek çok ülkede yasak.

Eski usul nasır kesici jiletlerin yerine günümüzde farklı yöntemler aldığı için bu tehlikeli araç yasaklandı. Topuğu ya da nasırları jiletlemenin geri dönüşü olmayan zararları olabilir.

Tıpkı geçtiğimiz 35 yaşındaki Tracy Lynn Martinez'in başına geldiği gibi.

Amerika'nın North Carolina şehrinde yaşayan genç kadın hijyenik denetleme sonucu en yüksek puan olan A'ya sahip bir güzellik salonunda yaptırdığı pedikür yüzünden az kalsın bacağından ve belki de hayatından oluyordu.

Söylediğine göre oldukça hoş ve hijyenik bir salondu ve pediküründe kendisi için tek kullanımlık bir çantada yanında açılan ürünler kullanılmıştı.

Ancak yine kendi açıklamasına göre nasırlarını ve topuğunu temizledikleri nasır kesici tek kullanımlık değilmiş.

Pedikürden iki gün sonra soğuk algınlığı belirtileri hisseden kadın; baş dönmesi, sersemlik ve mide bulantısı şikayetlerinin sebebinin soğuk algınlığı olabileceğini düşünmüş.

Derken ayaklarında morarma ve üstüne basamayacak kadar ağrı başlamış ve soluğu acil serviste almış.

Enfeksiyon kaynaklı ileri düzeyde iltihaplı selülit ve kan dolaşımı bozukluğu yüzünden az kalsın kangren olacakken antibiyotik ile enfeksiyona müdahale edilmiş.

Hayatı ve bacağı kurtulsa da kendisini uzun bir iyileşme sürecinin beklediğini biliyor.

Hikayesini Facebook'ta herkesle paylaşan Tracy Lynn Martinez, kadınlara manikür pedikür işlemlerinde kesici aletlerden uzak durmalarını tavsiye ediyor.

Yasak olmasına rağmen kendisinde kullanılmasına izin verdiği için de pişmanlığını dile getiriyor.

Aslında durum sadece kesici aletlerle de ilgili değil.

Son dönemde çok popüler olan balık pedikürü (bilmeyenler için, ayaklar normalde alg ile beslenen bir balık türünün olduğu kapta bekletiliyor ve balıklar ayaktaki ölü derileri yiyor) yüzünden geçtiğimiz aylarda bir kadının ayak tırnakları düşmüştü. Sebebi kullanılan akvaryumların yeterince hijyenik olmamasıydı.

Uzmanlara göre salonlar, ürünler ne kadar hijyenik olursa olsun vücudumuzdaki bakteriler bile enfeksiyon sebebi.

Yani açılan küçük bir yara kendi bakterilerimiz sebebiyle de iltihaplanabilir. Dermatologlara göre nasırlardan ve sert deriden kurtulmak için en iyi çözüm üre ve benzeri maddeler içeren güçlü kremler. Tırnak etlerinin ise diş eti kadar gerekli olduğunu ve kesilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Siz siz olun, sağlığın her zaman güzellikten önce geldiğini unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bigheart_littlebaby

Tırnak etini hala kesen var mı ya? tırnağı tutuyor o tırnağı...

duygusal_panda

Geçmiş olsun.

breg

Geçmiş olsun da fotoğraflara bakarken tek düşündüğüm kadının Cennet Mahallesi'ndeki Oynak Balina'ya benziyor olmasıydı. :/

kalemine

şu manikür pedikür denilen şeyi hiç sevmiyorum. üniversitede bir arkadaşım sürekli yaptırırdı elleri 20 sinde genç bir kadın değilde 50sinde olgun bir kadın gibi idi.

tosarik

o bacak o hale nasil geldi ablam

Görüş Bildir