Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Para Mutluluk Getirir mi? Bilime Göre Evet, Mutluluğu Satın Alabilecek Bir Meblağ Var!

213PAYLAŞIM

Para mutluluğu satın alamaz demiş atalarımız, bu ne kadar doğru bir bakalım dedik...

Kaynak: http://www.iflscience.com/editors-blog/s...

"Mutluluk satın alınamaz". Sen öyle san...

Paranın tabi ki de kişinin ruh halini iyi ya da kötü yönde etkilediği aşikar bunu inkar edemeyiz. Ama nasıl bir ilişkisi olduğunu bulmak için Purdue Üniversitesi'ndeki araştırmacılar olaya el atmış.

"Ankete 1.7 milyon insan katıldı"

Ekip, 164 ülkeden 1.7 milyon insanın katıldığı Gallup World Anketi'ni kullanma kararı aldı. Araştırmacılar insanların duygusal refahına, günlük duygularına ve yaşam değerlendirmelerine bakarak insanların yaşamlarından ne kadar memnun olduklarını ölçmeye çalıştılar. Nature Human Behavior'da yayınlanan çalışmaya göre, para ile mutluluk arasındaki ilişkinin belirli temelleri var."

"Para hangi seviyede refah seviyenizi değiştirmez"

" Yaşam değerlendirmesinde ideal gelirin $95,000 olduğuna, duygusal refahın sağlanmasında ise $60,000 ila $75,000 gerektiğine karar verdik. Tabi bu miktar tek bir kişi için, eğer ortada bir aile varsa bu miktar artacaktır".

"Dünya genelinde farklı sonuçlar elde edildi"

Daha zengin bölgelerde yetersizlikve doymamışlık hissinin fazla olması araştırmacıları şaşırtsa da, nedenini bu yerlerde insanların kendilerini diğer kişilerle daha fazla karşılaştırma yöneliminde olmalarına bağladılar.

Dünya genelindeki istenen gelir düzeylerine gelirsek:

  • Kuzey Amerikada yıllık $60,000 ila $75,000 arasında

  • Doğu Asya, Batı ve Kuzey Avrupa, Avustralya ve Yeni Zelanda'da yıllık $50,000

  • Dünyanın geri kalanında Kuzey Afrika ve Ortadoğu hariç yıllık $110,000 ila $120,000 arasında değişim gösteriyor.

Genellikle...

Araştırmacılar bazı sınır değerlerini rahatlıkla belirleyebiliyorlardı çünkü belli bir miktarın üzerinde geliri olan kişiler genellikle düşük yaşam memnuniyeti, düşük refah seviyesi ve duygusal yetersizlik veya ikisini birden dolduruyorlardı.

İş temel ihtiyaçları karşılamayı geçince durumlar değişiyor tabi.

Araştırmacılar aynı zamanda temel ihtiyaçları gibi yemek, barınma giderlerini karşıladıktan sonra iş başka şeylere para harcama olunca diğer insanlarla karşılaştırma yapılmaların arttığını, bu durumun da para ve mutluluk arasındaki ilişkiyietkilediğini söylüyor.

"Kendimi başkalarıyla karşılaştırmamalıyım"

"Gerçekten durumum nasıl, ben iyi miyim? diye sormaları gerekiyor insanların". Para gerçekten de bizi mutlu eden şeylerin yanlızca bir parçası ve artık paranın llimitleri hakkında daha çok şey öğreniyoruz"

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

"Mutluluk satın alınamaz" gene de sırf tüm dünyayı gezebilmek için param olsun isterdim gezmek gibisi yok bayılıyorum

burak-can1903

PARASIZ ADAM ŞEREFSİZ ADAM.

can_can

para hayat standartlarını arttıran bir araçtır.. kişiden kişiye değişir, kimi fakir ama mutludur kimi zengin ama doyumsuz.. şahsen aşırı lükse kaçmadan ortalama bir hayat beni tatmin ederdi. arada tatile istediğim yere gidebileyim, çoluğum çocuğum iyi bir eğitim alabilsin gözü bir şeyde kalmasın yeter.. sağlık olsun sevdiğin olsun ailen olsun gerisi ok..

guray-sahin

kardeş öyle bi hayat için zaten zengin olman lazım

can_can

zenginlik göreceli bir şey tabi.. 10.000 tl gelirin olsa bu dediklerimi yaparsın illa yüzlerce milyonlarca lira kazanıp yatlara süper lüks arabalara ihtiyacın yok yani

enk-capital

Paranın çözemeyeceği çok az sorun vardır.

enk-capital

Para ne yapamaz söyliyim: Doğuştan bi zihinsel sakatlığınız varsa size sağlam bi beyin alamaz. Sevilmeyen bi insansanız sizden menfaat sağlamak isteyen kişilerin sahte sevgileri dışında gerçek bi sevgi satın alamaz. Ölümsüzlük ilacı bulunsaydı eğer belki satın alırdı ama henüz öyle bi şey olmadığı için ölümsüzlüğü satın alamaz. Yeteneğiniz yoksa eğer yetenek satın alamaz. Kurslar özel dersler bi yere kadardır ama yetenek başka bi şeydir. Öyle olsaydı bütün zenginler birer mozart, birer picasso olurdu. Ruhsal bi rahatsızlığınız varsa size daha sağlıklı bi ruh hali satın alamaz. Belki ruhi bunalımlarınızı biraz bastırır. Vicdansız biriyseniz size vicdan satın alamaz. Kötü bi insansanız daha iyi bi insan olmanızı sağlamaz. Sadece öyle görünmenizi sağlayabilir. Çok zeki değilseniz zeka da satın alamaz. Yine sadece çok zekiymiş gibi görünmenizi sağlar. Bunun dışında her şeyi çözümlemeniz için para size yetecektir. Daha iyi bi yaşam ve daha iyi bi ölüm için para size yeter.

huseyin-kargi

adalet, sağlık ve hizmet.. bunlar bizde anca parayla oluyor

Görüş Bildir