Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Özellikle ''Kahvesiz Yaşayamam!'' Diyenlerin Mutlaka Bilmesi Gereken Kafeinle İlgili 13 Bilgi

-
Abone ol

Öncelikle şununla başlayalım: Kafein nedir? 

Kafein kısaca şu demektir: Uyarıcı niteliği olan ve kişinin uyanık kalmasını sağlayan, kahve ve çay gibi içeceklerde çokça bulunan bir maddedir.

Kafeinin uyanık tuttuğu gerçeği çoğu insan tarafından bilinen bir şeydir zaten. Peki, başka neleri var bu kafein denen şeyin? Faydaları ve zararları nelerdir?

Bütün bu sorulara cevap bulacağınız içeriğimizi sizler için ''all-that-is-interesting''ten derledik.

Detaylar aşağıda. 

👇

Kaynak: http://all-that-is-interesting.com/14-am...

1. Tüm dünyada tahmini olarak yılda 12,000 ton kafein tüketiliyor. Bunun %54'ü kahveden, %43'ü çaydan ve geri kalan kısmı yiyecekler vasıtasıyla tüketiliyor.

2. Amerika ise kafein tüketiminde çok önemli bir yere sahip. Amerikalıların %90'ı her gün kafein tüketiyor. Çoğunluğu da bu kafein tüketimini kahve ile yapıyor.

3. İnsanın hafızası ve refleksleri için de oldukça faydalıdır kafein. Kısacası dinç tutar insanı.

4. Sindirimi hızlandırır. Çok fazla tüketilmesi halinde ishale yol açabilir. Aman dikkat!

5. Vücudun yağ yakmasına yardımcıdır. Kilo problemi olan insanların bol bol şekersiz kahve tüketmesinin bir sebebi de budur hatta.

6. Gün içinde çok fazla kafein tüketirseniz eğer, geceleri sık sık tuvalete çıkarsınız. Alın size uykusuzluk için bir sebep daha.😂

7. Tıp alanında da çok fazla kullanılan kafein, aşırı doz kullanıldığı durumlarda ölümlere sebebiyet verebilir.

8. Kafein çok fazla tüketildiği zaman baş ağrısına ve yorgunluğa neden olur.

9. Kafein 60 farklı bitkide bulunmaktadır. Kahve ve çay bunlardan en çok bilinenlerdir.

10. Geldik en bilindik özelliğine. Uyanık tutar kafein. Ancak çok fazla tüketilmesi halinde uykusuzluk problemi gibi sorunlara yol açar. Dikkatli olmak lazım yani.

11. Kafein vücuttaki dopamin seviyesini artırması ile bilinir. Bu da daha mutlu olmanızı sağlamaktadır.

12. Uluslararası Olimpiyat Komitesi yarışmalar esnasında yarışmacıların kafein tüketimini yasaklamıştır. Bir diğer deyişle kafein, yasaklı maddeler listesindedir.

13. Oldukça ilginç bir bilgi ile içeriğimizi bitiriyoruz. Hitler 2. Dünya Savaşı'nın sonlarına doğru kafein iğnesi kullanmış. Savaşın sonlarına doğru oldukça bitkin ve yorgun düşen Hitler, bu şekilde ayakta kalıyormuş.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hastalik-hastasi

ölümüne kahve!

Görüş Bildir