Oyuncak Yönetmeliği'nde Yapılacak 7 Temel Değişiklik

 > -

Türkiye, AB'de 2013 yılında yürürlüğe giren ‘oyuncak direktiflerini’ uygulamak üzere ‘Oyuncak Yönetmeliği’ni değiştirmeye hazırlanıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 11 ağır metal ile 55 alerjen kokuyu yasak kapsamına alıyor. Yeni yönetmelik hükümleri, Resmi Gazete’de yayımlanmasından 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Bu tarihten itibaren yapılacak denetimlerde, yeni yönetmeliğe aykırı tüm ürünler için toplatma kararı alınacak.”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Avrupa Birliği’nde 2013 yılından beri uygulamada olan oyuncak direktifine bire bir uyumlu yönetmeliği yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdiklerini belirtti.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre çocukların kullanımına sunulan tüm ürünlerin daha güvenli olması konusunda yeni kurallar getiriliyor. 

Adı oyuncak yönetmeliği olsa da bu kurallar, kırtasiye dahil çocuklarla ilgili tüm ürünleri kapsıyor. 

Oyuncak Yönetmeliği'nde yapılacak 7 temel değişiklik ise şöyle:

1. Yeni yönetmelik kanserojen, mutajen ve üreme açısından toksik maddelerle ilgili kısıtlamalar getiriyor.

2. Çinko, bakır, bor, kalay, nikel gibi 11 ağır metal ile 55 alerjen kokuyu yasak kapsamına alınacak.Pastel, sulu, kuru boyaların içeriğinde de 8 olan ağır metal yasağı 19 metale çıkıyor.

3. Oyuncaklar çocukların burnuna, kulağına, nefes borusuna kaçmayacak şekilde tasarlanacak

4. Çikolata, şeker, sakız gibi gıda ile birleştirilmiş oyuncaklar ‘ayrı’ paketlenecek.

5. Hijyen gerekçesiyle 36 aydan küçük çocuklara yönelik tüm oyuncaklar temizliğe uygun biçimde tasarlanıp üretilmiş olacak.

6. Sesli oyuncaklar, darbeli ve sürekli yayılan sesin maksimum değerleri açısından çocukların işitme bozukluğuna neden olmayacak şekilde tasarlanıp üretilecek.

7. Yeni şartlar, bebek arabaları, karyolalar, mama sandalyeleri, yürüteç ile kırtasiye ürünleri gibi bebek ve çocuk kullanım eşyalarının tamamını kapsayacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Avrupa BirliğiÇikolataşeker
Görüş Bildir