ÖSO Kurdan Dert Yandı: 'Türk Lirası Olarak Aldığımız Maaşlar Bir Hafta Zor Yetiyor'

 > -

Türk Lirası'nın doviz karşısında erimesi ÖSO unsurlarının da gündeminde. Reuters'a konuşan ÖSO üyeleri maaşlarının bir hafta içinde 'eridiğini' belirterek, ücretlerini Suriye Pound'u olarak almalarının daha iyi olacağını kaydetti.

Afrin-Cerablus bölgesinde üslenen Özgür Suriye Ordusu üyeleri dış basına verdikleri demeçlerde TL'deki değer kaybından yakındı.

Sputnik'in Reuters'a dayandırdığı habere göre, Türkiye'nin 'güvenlik güçleri mensupları' dahil işe aldığı ve lirayla maaş ödediği kişilerin lirada hızla gerçekleşen yüzde 40'lık değer kaybından şikayet ettikleri aktarıldı.

'800 TL 100 bin Suriye Pound'u ediyordu. Şimdi sadece 40 bin pound.'

Ajansa konuşan Azez'deki döviz bürosu sahibi Muhammed Hadi Hasano (25) ''Lira iki ay öncesine dek Suriye topraklarında güçlüydü ama sonra aşama aşama değer kaybetmeye başladı'' dedi. ''800 TL o zaman 100 bin Suriye Pound'u ediyordu. Şimdi sadece 40 bin pound'' diye ekledi.

'Maaşlarımız değersiz hale geldi...'

Azez’de bulunan ÖSO üyesi Hasan Kinno (23) ise Türkiye’den aldığı maaşla ilgili şunları söyledi:

''Türk lirası Suriye Pound'u karşısında değer kaybetmeye başladığında maaşlarımız değersiz hale geldi. Savaşçı maaşını alıyor ve pazara gidiyor… ve maaş bir hafta zor yetiyor. Şu an tanıklık ettiğimiz gerçeklik bu. Durum çok zor ve bir çözümü yok.''

'Bizim için Suriye Pound'u almak daha iyi çünkü paramızı Suriye'de harcıyoruz.'

Kinno, maaşlarını TL üzerinden almamaları gerektiğini yorumu yapıp, ''Bizim için Suriye Pound'u almak daha iyi çünkü paramızı Suriye topraklarında harcıyoruz. Ama nihayetinde bizi destekleyenlerin kurallarına uymak zorundayız” diye konuştu.

ÖSO üyelerinin açıklamaları sosyal medyanın gündeminde. Öne çıkan yorumlar şöyle 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir