Gezi Davası ile Gündeme Gelen ve Serbest Kaldıktan Sonra Gözaltına Alınan Osman Kavala Kimdir?

-
Abone ol

Dün gezi olaylarıyla ilgili yargılama süreçleri devam eden herkesin beraat ettiği haberi geldi. Beraat edenler arasında bulunan Osman Kavala da vardı. Fakat Kavala, sonrasında başka bir soruşturma ile ilgili yeniden tutuklandı. Peki Osman Kavala kimdir?

Osman Kavala, iş adamı Mehmet Kavala’nın oğlu. Kendisi 2 Ekim 1957 Paris doğumlu.

Lise eğitimini İstanbul'da Robert Lisesi'inde tamamladıktan sonra, lisans eğitimini için Manchester Üniversitesi'ne gitti.1982 yılında babası Mehmet Kavala'nın ani ölümü sonrasında işleri devraldı.

Kavala Grubu’nda yönetici olarak çalışmaya başlayan Osman Kavala, Türk-Polonya İş Konseyi, Türk-Yunan İş Konseyi, Center for Democracy in Southeast Europe (Güneydoğu Avrupa’da Demokrasi Merkezi) gibi çeşitli iş ve toplumsal kuruluşlarda Yönetim Kurulu üyesi olarak görev aldı.

2002'den beri Anadolu Kültür Vakf'nın hâmîliğini yapmaktadır. Kavala ayrıca Uluslararası Af Örgütü'nün bağışçılarından biridir. Türkiye'de risk altında olan kültürel mirasın korunmasına yönelik çabaları nedeniyle 2019 yılı Avrupa Arkeoloji Mirası Ödülü'ne layık görüldü.

Gezi Parkı olaylarını organize ettiği iddiasıyla 3 yıldan uzun bir süredir tutuklu bulunan Kavala, geçtiğimiz günlerde diğer Gezi sanıkları gibi beraat etmişti.

Davada savcılık, Osman Kavala, Yiğit Aksakoğlu ile Mücella Yapıcı'nın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıyla cezalandırılmasını, diğer sanıklara 15-20 yıl arasında hapis cezası verilmesini talep etmişti.

Kavala beraat etmesinin hemen ardından 15 Temmuz Darbe Girişimi ile ilgili yapılan soruşturma kapsamında yeniden gözaltına alındı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
Görüş Bildir