Görüş Bildir
Haberler
Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

On bir ayın sultanı Ramazan ayına kavuşmuş bulunmaktayız. Ramazan ayı, Hicri takvime göre yılın dokuzuncu ayı ve İslamiyet'te oruç tutma ayıdır. Oruç tutacaklar için niyet etmek şarttır. Belirlenen imsakiye saatine göre sahur yapanlar oruç için niyet ederler. Peki Diyanet'e göre oruca nasıl niyet etmek gerekir?

İçeriğin Devamı Aşağıda

Oruç İçin Nasıl Niyet Edilir?

Oruç İçin Nasıl Niyet Edilir?

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayıdır. Oruç tutmaya başlamak için niyet etmek şarttır. Öncelikle kalben niyet etmek önemlidir ama sözle de niyet etmek önemlidir. Diyanet İşleri Başkanlığı dilden edilen niyetin mendup olduğunu söylemiştir.

Mendup Ne Demek: İslam'da yapılınca sevap sayılan, yapılmayınca günah olmayan eylemlere verilen isimdir.

Oruca Ne Zaman ve Nasıl Niyet Edilir?

Diyanet İşleri Başkanlığı bu soruya şöyle cevap vermiştir;

'Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç sahih değildir. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek menduptur. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz (Kâsânî, Bedâî’, II, 85). Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, I, 397, 400).

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Şafiî mezhebine göre ise nafile dışındaki tüm oruçlara geceden niyet edilmelidir. İmsak vaktine kadar niyet edilmemişse o günün orucu geçerli olmaz. Nafile oruçlara ise güneş tepe noktasına gelmeden öncesine kadar niyet edilebilir (Şirâzî, el-Mühezzeb, I, 331-332).'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın