Ortaokul ve Liselere Kodlama Dersi Geliyor

 > 
1bPAYLAŞIM

Twitter üzerinden yapılan açıklama ile Türkiye’de ortaokul ve liselerde uygulanan eğitim müfredatına Kodlama dersinin de dahil edileceği duyuruldu.

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapılan duyuruda, Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılacak ortak çalışma ile Kodlama dersinin ortaokul ve liselerde müfredata alınacağı belirtildi.

WebMasto'da yer alan habere göre kısa süre içinde okullarda uygulanmaya başlayacak olan Kodlama dersinin Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki Bilişim alanı öğretmenleri tarafından verileceği tahmin ediliyor. 

Ayrıca Kodlama dersinin zorunlu ders olarak verilmesi halinde yeni öğretmen alımlarının da gerçekleştirileceği düşünülüyor. Dersin seçmeli olarak verilmesi durumunda ise mevcut öğretmen kadrolarının yeterli olabileceği konuşuluyor.

Çeşitli ülkelerde de uzun süredir konuşulan benzer dersler, Avustralya, ABD gibi ülkelerde uygulamaya alınmış ve öğrencilere yazılım eğitimleri verilmeye başlanmıştı. 

Türkiye de bu bağlamda yazılım eğitimi veren ülkeler arasında girmiş olacak. Ancak aynı paralellikte yazılım konusunda nitelikli öğretmenlerin de bu çerçeveye dahil edilmesi gerektiğine vurgu yapılıyor.

WebMasto

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir