Onur Haftası Komitesi: Valilik Suç İşledi

 > -
1 dakikada okuyabilirsiniz

Fotoğraf: Reuters

Pazar günü İstanbul'da düzenlenen LGBTİ Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi için Onur Haftası Komitesi'nden yapılan açıklamada İstanbul Valiliği hukuka aykırı davranmakla suçlandı.

"Toplantı ve gösteri yürüyüşü hakkının ve ifade özgürlüğünün Ramazan ayı gerekçesiyle engellenmesi, hukuk devletiyle ve kanunlarla bağdaşmamaktadır" denen açıklamada, LGBTİ birey olmanın karşısına Müslüman kimliğinin konulmasının ve bu kimliklerin 'iki zıt kimlik' gibi algılanacak kararlar alınmasının 'yapay bir gerilim' yarattığı ifade edildi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, emniyet güçlerinin 'hukuksuz' Valilik talimatlarını uygulayarak suça iştirak ettiğini savunan Onur Haftası Komitesi, "On binlerce kişiye biber gazı, TOMA'lar ve plastik mermilerle saldırdı" yorumunu yaptı.

Valiliğin yürüyüşe saldırı olabileceği yönünde istihbarat alınması üzerine izin vermediğini söylemesini de eleştiren Komite "Böyle bir istihbarat varsa Valiliğin ve kolluk kuvvetlerinin yapması gereken, gelebilecek saldırılara karşı önlem almak olmalıdır, gösteri hakkını kullanan gruba saldırmak değil" dedi.

Ozan Köse / AFP

Yürüyüşe yapılan müdahalenin ardından gösterilerin sonlanmasına rağmen polisin kapanış partilerinin olduğu sokaklara ve mekanlara gaz kapsülleri ve plastik mermilerle müdahale ettiği de Komite açıklamasında yer alan iddialar arasında.

'Saldırı kimliklerimize'

Emrah Gürel / AP

"Polisin bu tavrı bildirimde bulunulmayan bir yürüyüşe müdahaleden öte, kimliklerimize ve varoluşumuza yönelik bir saldırı" yorumu yapılan açıklamada "Bir kez daha söylüyoruz: Vardık, varız, her zaman var olacağız!" dendi.

Onur Haftası Komitesi, yürüyüşe müdahale ile ilgili olarak İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk , İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını da belirtti.

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Biber GazıİstanbulPolisVasip Şahin
Görüş Bildir