Online Eğitim Sektöre Adını Altın Harflerle Yazdırarak Gurur Kaynağımız Haline Gelen ‘Udemy'

26PAYLAŞIM

Ne diyelim helal olsun!

Kaynak: https://techcrunch.com/2020/02/19/online...

İnternet, iyi ya da kötü herkesin bilgi edinebilmek amacıyla kullandığı bir platform. Günümüzde ise bazı şirketler bu durumu 'eğitim' kulvarına taşımayı başardılar.

150 binden fazla farklı öğretici kursuyla hayatımızda olan Udemy'de ise ukulele dersinden tutun da tasarım dersine kadar birçok kulvarda kursa erişmek oldukça kolay.

PitchBook'un verilerine göre 2 milyon dolarlık bir değere sahip olan Udemy uzun süredir sektörün içinde.

Adidas, General Mills, Toyota, Wipro, Pinterest ve Lyft gibi şirketlerle de çalışan Udemy, 'Netflixvari' bir yol içerek arz-talep ilişkisini oldukça iyi gözlemliyor denebilir.

Udemy’nin başkanı, kurucusu ve eski CEO’su olan Eren Balı ise şöyle açıklıyor:

www.youtube.com

"Udemy adında bir online eğitim şirketi kurmaya karar verdik. Temel hedefimiz şuydu:

Dünya genelinde belirli konularda uzman olan milyonlarca insan var. Bu insanlardan da ders almak isteyen belki yüz milyonlarca insan var ve biz bunları bir araya getirecek bir platform yapmak istedik. Yani bu platformda herhangi bir konuda uzman olan insanlar gelip ders verecekti ve o konuda ders almak isteyen insanlar da tamamen internet üzerinden bir şeyler öğrenebileceklerdi."

Kurucu ortaklardan Gagan Biyani ise şirketin kuruluşunu Twitter'da anlattı:

twitter.com

"Aslında ön yargılıydım ama Udemy, tam bir ezilenlerin hikayesi ve daha önce hiç bahsedilmemiş detayları paylaşma kararı aldım. 

Eğer kaçırdıysanız diye söyleyeyim, 2 milyar dolar değerindeki şirketimizin 50 milyon dolarlık yükselişini duyurmuştuk. Udemy en az beş kere batmanın eşiğine geldi. Vadi’deki herkes tarafından reddedildik."

👇

twitter.com

"2009 yılında 21 yaşındayken,  teknik olarak bir öncü arayan kırkı aşkın kurucu ortak ile birlikte Eren Balı ve Çağlar Oktay ile tanıştık. Eren ve Oktay açık ara farkla gruptaki en zeki mühendislerdi ama daha az tanınıyorlardı. Oldukça zekilerdi ama zayıf aksanlarından dolayı daha az sosyallerdi."

👇

twitter.com

"Onlarla neredeyse tanışamayacaktım. Adeo Ressi eğer gitmezsem beni kovmakla tehdit etti. Konu bizim göçmen oluşumuza bağlandı. 6 ay boyunca ücretsiz çalıştım. Oldukça açıktır ki, Eren Balı tanıdığın en zeki insanlardan biriydi ve bazıları da  bunun farkındaydı. Biz de kurucu ortaklar olduk. "

👇

"Oldukça zorlu bir başlangıç oldu. Hiçbirimizin ailesinin parası yoktu. Vizemiz vardı ve bu yüzden bırakamazdık. Gündüzleri saat ondan akşam yediye kadar normal işlerimizde çalışıp, sabah dörde kadar Udemy için çalışıyorduk. Bir danışmandım ve her hafta ülkenin farklı yerlerine uçuyordum ve ancak uçtakta uyuyordum. Haftanın 70 saatini DC'de ve 40 saatini de San Francisco'da geçiriyordum."

👇

twitter.com

"Geçen bir yıldan sonra, 30 bin liralık bir kredi kartı borcumuz vardı ve kimse bize yatırım yapmak istemiyordu. YC bizi 3 kere reddetmişti. 100 yatırımcıyla tanışmıştık ve hiçbiri olmamıştı. 1 ay içinde yükselmezsek bırakacağımıza dair birbirimize söz verdik. Sonunda, Keith Rabois bize evet dedi ve Naval bizi Angellist’e yerleştirdi."

👇

"Russell Fradin ve @msugarman ‘de bize yatırımcı olma kararı aldı. Bize bir şirketin nasıl yönetildiğini öğrettiler. Russel bir kurul oluşturmamız konusunda bizi ikna etti. Biz de oluşturduk ve şirketleşmeye başlamamızın ilk tohumunu atmış olduk."

👇

twitter.com

"İlk sürecimiz bittiğinde herkes bizi geçmişti. (%20’lik MoM büyümesi dışında) 

İnişli çıkışlı bir yükselişimiz oldu. Şimdi dönüp baktığımda en büyük hatamızı fark edememişiz. Erken başlayan bu iniş çıkışlar, zaman ilerledikçe çok daha büyük boyutlara dönüşüyor. 

Bazen düşünüyorum da acaba YC şirketi olsaydık neler olurdu."

👇

twitter.com

"Kurucumuzun değişmesi uzun sürmedi. Eren biraz sonra açıklayacağım nedenlerden dolayı beni işten çıkardı. 2 yıllığına da gitti.  

Hiçbir kurucu şirkette değildi. Aslında, şimdi 4. CEO’muz ile birlikteyiz ama hiç olmadığımız kadar güçlüyüz."

👇

twitter.com

"Daha iyi bir şirket olabilmek için tek bir yol yoktur. Kurucularınızı kaybedebilirsiniz ama hala iyi bir şirket olabilirsiniz. Sand Hill tarafından reddedilebilir ve başka bir yerde yükselebilirsiniz. Eren ve Oktay’ın yaptığı gibi Türkiye’nin güneydoğu bölgesinde yer alan tek odalı bir okulda büyüyebilirsiniz."

👇

twitter.com

"Asıl mesele kuruluşunuzdur. Eren’in özgün fikri, bize @dinesh9 ve @archieabrams’ın da nasıl büyümemizi bilmesi sayesinde pazarlama kültürümüzün büyümesine yön verdi. 

Sektörde pazar alanları her zaman dirençlidir."

👇

twitter.com

"Bizim işimizde iki tane dönüm noktası oldu: @InsightPartners her zaman B’den dolayı iyimserdi. Her zaman büyük yatırımcılar getirdiler ve ikinciyi almaya devam ettiler.

@DennisYang ve @DarrenShimkus genişlememizi B2B ve Int’l üzerinde  tatbik etti ve pazara yatırım yaparak büyüttü. 

Bu bir takım işiydi."

👇

twitter.com

"Şimdilerde bizden daha yüksek değere sahip ama iş anlamında bizimle denk birçok şirket zorluklarla yüzleşmek zorunda kalıyor.

Gereğinden fazla değerlenme durumu gereğinden fazla harcama yapmak anlamına gelir ki zaten bu da başarısızlığa neden olabilir.

Elinizde de patlayabilir. Bu yüzden heyecanlandırın ama mütevazı da kalın."

👇

twitter.com

"Biliyorum çünkü @spring ‘de çalışıyordum, fazla değerlendi ve battı.

Tüm hikaye bu kadar mıydı? Tabiki de değil.

Bazen aldatmacalar iyidir. ( AirBnB, Lyft, ve dahası)

Ama unutulmaması gereken noktası her zaman olumsuz tarafları da olması."

👇

twitter.com

"Son düşüncelerim: 

Ezilmeye, ineklemeye hazır olun. Udemy şu anda 10 yaşında ve “sadece” 2 milyar değerinde. Daha iyi bir şirket olmak için Uber olmanıza gerek yok. 

Mağlup olmayın. Erenle iyi arkadaşız. Bizi zamanında reddedenlere ve kovanlara saygı duyuyoruz."

Eren Balı ise şöyle diyor:

www.youtube.com

"Başarılı bir şey yapmak ile maddi başarı arasında şöyle ilginç bir ilişki var : Eğer kazandığınız gelir birinci hedef değilse para kazanma şansınız daha yüksek oluyor. Ama doğrudan amacınız para kazanmak ise, o zaman daha çok orta boyutta bir şirkete ulaşabiliyorsunuz. Bizim ilk hedefimiz, dünyada en çok insanın ulaşacağı eğitim sistemini kurmak."

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
doc.dr.sinansagiroglu

Bu arada harbiden bin karakterinize sokayım birader. Yorumlar uzun olmasın istiyorsunuz anladık da bari bir sayaç falan koyun yorum yazarken görelim çok değil bir kaç satılık ekstra kod ekleyeceksiniz. İki saattir yorum düzenliyorum.

doc.dr.sinansagiroglu

Neredeyse bütün içerikler sık sık indirime giriyor (indirimden çıkmıyor desek yalan olmaz). 200 dolarlık ders 10 dolar falan oluyor. Site size bir indirim göstermişse ve zamanı atıyorum 1 saat kaldı diyorsa aslında öyle de değil. Çerezlerinizi kullanarak süre bitince indirimi size kapatıyor ama gizli sekmeden girerseniz indirimler devam ediyor. Bir de içerikler kısmı var. Udemy'de gördüğüm kadarıyla önüne gelen ders verebiliyor. 2 boktan şey öğrense para kazanmak için ders verenlerin sayısı cidden fazla. Gerçekten işinin uzmanı olan ve o alanda profesyonel olarak çalışmış kişilerin derslerini alın. Bu, iş bilmediği halde para kazanmak isteyenlerden derslerini youtube'a yükleyen insan da çok, dersler genellikle aynı isimde oluyor o yüzden ders satın almadan youtube'da da bir araştırma yapın, iki kuruş kazanıcam diye uyanık geçindiğini sananlara para kaptırmayın.

Görüş Bildir