Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Onlar İçin Fark Etti: Hamburg'da Mültecilerin Yaşadığı En Güzel Pazar Günü

 > 
111PAYLAŞIM

Suriyeli mültecilerin çileli kaçış yolcuğuluğuna dair haberleri her gün yakından takip ediyoruz. Aylan Kurdi’nin içimizi yakan ölümüyle birlikte dünyada yeterli olmasa da bir farkındalık oluşmaya başladı. Halkın da yoğun baskısı ile hükümetler mültecileri kabul etmede daha pozitif tavırlar sergilemeye başladı. Yeterli mi? Kesinlikle hayır ama en azından “bu da bir şeydir” diyoruz. 

Avrupa’da yaşayan insanların mültecileri karşılama, onlara su, yiyecek, oyuncak verme görüntülerini seyrediyoruz. Hatta Danimarkalı polisin Suriyeli küçük kızla oynadığı oyun geçen hafta dünyayı resmen salladı. Macar gazeteci müsveddesi gibi insanlar hala aramızda olsa da, daha iyimser, daha iyi, bir şeyler yapmak için düşünen insanlar da yok değil. Ufak da olsa bir fark yaratmak insanları öne çıkarmalıyız ki, hepimize örnek olsunlar.

İşte Georg Möller bunlardan sadece biri.

Ağustos ayının başından bu yana Hamburg sergi salonunda 1200 mülteci yaşam mücadelesi veriyor.

Bunların asgari yaşam standartlarını yakalamaları bile oldukça zorken, duş almak, saç kestirmek, vb. bir takım ihtiyaçlarını karşılamaları bir hayli güç.

Bunu fark eden 50 kadar Alman kuaför, Facebook üzerinden organize olarak geçtiğimiz Pazar günü bir araya geliyor.

Sadece bir sandalye, ayna, makas ve tecrübelerini kullanarak Hamburg’da 300 mülteciye güzel bir gün yaşatıyorlar.

Sadece saç kesmekle kalmıyor, Hamburg sergi salonun bahçesini bir açık hava fuarına dönüştürüyorlar.

Kekler, pastalar, içecekler, oyunlar, yüz boyamalar ile özellikle çocuklar belki de uzun bir aradan sonra mutlu bir gün geçiriyorlar.

Hamburg’taki bir kuaför salonunun öncülüğünde gerçekleştirilen bu organizasyona, bölgedeki pek çok kuaför destek veriyor.

Amaçlarını “fark yaratmak” olarak özetliyorlar. Dünya için fark yaratmışlar mıdır bilmeyiz ama 3000 mülteci için fark yarattıkları kesin.

Bu hareketin öncüsü Georg Möller.

Möller, daha önce de kendi inisiyatifiyle, savaştan kaçan çocukları mutlu etmek adına hayvanat bahçesi turları düzenlemiş, çocuklar için oyuncak toplamış ve Eritre’den kaçan ailelere evini açıp onlara yemekler düzenlemiş, mültecilerin  yaşadığı kamplarda yemek dağıtmış.

Möller, müslüman kadınların etkinliğe katılımının düşük olmasına üzülmüş.

Onların örtünme konusundaki hassasiyetini bilen Möller özel bir çadır bile kurdurmuş ama yine de kadınlardan istediği katılımı görememiş. Daha fazla kadın gelseydi çok daha güzel olabilirdi diyor.

Mülteciler bu etkinlikten son derece memnun, Suriye’den daha dört gün önce Hamburg’a gelen Abdullah ve ailesi “burada olmaktan çok mutluyuz, harika bir gün geçiriyoruz” diye duygularını belli ediyor.

Etkinliğe katılan kuaförler ise “böylesine zorlu bir yolculuğu göze alıp buraya gelen insanların yüzlerinde gülümseme oluşturmak harika” diye hislerini açıklıyor.

Georg Möller, burada insanları birkaç saatliğine mutlu ettik, umarım ki bunun uzun dönemli bir etkisi olur diye umuyor.

Möller, etkinlik akşamında Facebook sayfasına şunu yazıyor “Dünyayı değiştirmek sandığınızdan çok daha kolay olabilir”

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
miss-simpson

önce Türkiyedeki mülteciler geldi aklıma aştidekiler falan sonra bizim daha kendi kendine yeten bir toplum olmadığımız aklıma geldi

062154

avrupa'da artık gasp cinayet tecavüz haberlerini daha çok duyacağız..

cherry

simdi onedio'daki yorumları okudum da. Arkadaslar hepiniz akıllı, iyi bireylersiniz. Bu ne cahillik? Ne demek cehenneme gidecekler? 21.yuzyılın içerisindeyiz, yapılmayan deneyler, bilimsel aktiviteler kalmadı yahu siz hala bu güzel yürekli insanları sırf Hristiyanlar diye cehenneme mi göndereceksiniz? O küçücük pencerelerinizden başınızı biraz çıkarınız, entellektüel olunuz. Kitap okuyun, gözlemleyiniz. Farkli inançlara, fikirlere saygınız olsun. Hepinizde bu güç varken, basmakalıp dar düşüncelerin içinde boğulmayınız. Güzel Allah'ımızın her şeyi gözledğini, bizlere akıl fikir verdiğini göz ardı etmeyiniz. Başkalarına ve kendine zararı dokunan her bir insanın hanesine günah işlenir ki o insanın dili, dini, ırkı önemli değildir. OKUYUNUZ, UFKUNUZU GENİŞLETİN LÜTFEN

purplemoon

duygularima tercuman oldun kardesim, agzina saglik

elifsule

bir de bu kardeşlerimize tekme atanlar var

cukko

tamam da kardeşim bize gelen adam öldürüyor karıya kıza sarkıyor. kalkıp bi de eğlendirecekmiyiz. adam olsunlar bizden büyük yardımseverliği dünyanın hiçbir yerinde göremezler.

Görüş Bildir