Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öncelikle Down Sendromuyla Değil İsimleriyle Anılmak İsteyen İnsanların Bulunduğu Etkileyici Proje

 > -
Abone ol

“First and foremost I am” adlı proje 7'den 70'e down sendromundan muzdarip 21 kişinin portrelerinden oluşuyor. Projede 21 kişi yer alıyor çünkü bu hastalık, 21. kromozomda bulunan anormallikten kaynaklanıyor. Projenin en genci 9 aylık, en yaşlısı ise 60 yaşında.

Down sendromlu bir teyzesi olan Sigríður Frímannsdóttir, hastalık tespit edildiğinde yapılan kürtajlarla ilgili bir röportaj dinlemesinin de bu projeyi yapmasının sebeplerinden biri olduğunu söylüyor ve bir canlının yaşayıp yaşamamasına karar vermenin öylesine kolay olmadığını yeniden gündeme getiriyor. 

Frímannsdóttir'in projesine 'Her şeyden önce, ben'im' anlamındaki ''First and foremost I am” başlığını seçmesinin nedeni ise, bu projede yer alan,  24 yaşındaki down sendromlu Halldóra Jónsdóttir'in yazısını okuyup, onunla iletişime geçmesi. Çünkü Halldóra'nın şu sözleri onu fazlasıyla etkilemiş: '

'Down sendromluyum fakat ÖNCELİKLE ben Halldóra'yım. Diğer insanlar nasılsa ben de öyleyim. Hayatım anlamlı ve güzel çünkü daima pozitifim ve hayatın iyi yönlerini görebiliyorum.''

İşte ÖNCELİKLE kendi kimlikleriyle var olmak isteyen o insanlar...

Kaynak: http://www.boredpanda.com/down-syndrome-...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysel.gulsever

Her birey özeldir.. insanlar engel olmadıkça zihinlerin aşamayacağı şey yoktur.. kimisi az kimisi çok muhakkak her bireyin öğreneceği bir şey vardır.10 yıldır bu bireylerle çalıştığım için minnettarım. unutmamak gerekir ki herkes potansiyel bir engellidir.sadece bir anlık değil her zaman var olduklarını hatırlamamız dileğiyle...

donnie-darko

Evet bu çalışma çok başarılı da nedense sadece klavye başında bu insanlara sevgi gösteriyoruz gerçek dünya da dış görünüşü ile o kadar insanı rahat yargılıyoruz ve dışlıyoruz ki bazı duyarlı insanlar böyle bir çalışma yapmak zorunda kalıyorlar.

Gizli Kullanıcı

harika bir çalışma bu insanlara hayran olmamak elde değil

Görüş Bildir