Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Olabilecek En Acılı Ölüm Ritüellerinden Biri Olan Harakiri Hakkında 14 Can Yakan Gerçek

2.6bPAYLAŞIM

Japon kültürünün bir parçası olan bu kavramı elbet  daha önce duymuştunuz, konunun derinine indiğimizde ise daha çarpıcı detaylarla karşılaşıyoruz. Bir hayli rahatsız edici, ürpertici bilgiler okuyacaksınız, baştan uyaralım. +18

1. Bu ölüm biçimi daha çok "harakiri" olarak bilinse de, onu kapsayan törenin adına "seppuku" denir.

Harakiri sözcüğü Japonya'da "karın yarmak" anlamına gelir. Harakiri, törenin tamamlayıcı unsurudur. Seppuku daha doğru bir kullanımdır.

2. Genel olarak feodal Japonya'da samurayların savaşta yenilgi sonrası yaptıkları bir intihar biçimi olarak bilinir.

Bu şekilde bilinse de, savaşta yenilen samurayın böyle bir zorunluluğu yoktu.

Sadece samuraylara has bir davranış da değildir. Yine de samuraylar arasında onurlu bir şekilde ölmeyi temsil ettiği için oldukça yaygındı.

3. 1.000 yıllık bir Japon geleneğidir. Seppuku'nun ilk belgelenmiş hali, 1180 yılına dayanıyor.

O sırada Minamoto ve Taira klanları savaş halindeydi ve Taira, düşmanlarını yok etti. Mağlup olan klan liderinin gerçekleştirdiği seppuku, belgelere geçmiştir.

4. Seppuku yapacak kişi, hazırlık olarak önce banyo yapar, güzel bir şekilde giyinir ve en sevdiği yemeğini yer.

Gerekli hazırlıktan sonra, ilgili şahıs kendi yazdığı veda şiirini okur.

Samuraylar aynı zamanda şair kişilikleriyle de bilinirdi. Yine de, seppuku yapmak için şiir yazmak zorunlu değildi.

5. Harakiri esnasında karnı yarmak için "tanto" veya "kozuka" adlı geleneksel bıçaklar kullanılır.

6. Şahıs hazır olduğu zaman bıçağı karnın sol tarafına hızla saplar, ardından karnı sağa doğru yarar ve son olarak yukarı-aşağı kıvırarak ve şiddetle bastırarak diyaframı ve midesini parçalar.

Yani bir + işareti çizer, çünkü bu yöntem ile ölüm kesinleşir. Hemen can vermeden iç organlarını dışarı çıkarır, mümkünse toprağa koyar, ve orada ölüverir. Bu yönteme Juun-Buun Seppuku adı veriliyor.

7. Bir diğer yöntemde ise, acıyı kısa kesmek için seppuku yapan samurayın en yakın arkadaşına, karnı kesme işlemini takiben arkadaşının kafasını kesmesi görevi verilir.

Bu kişilere "kaishaku" adı verilir. Kaishaku, seppuko yapan samurayın kafasını tek kılıç(katana) darbesiyle uçurmalıdır.

8. Kaishaku kafa kesme görevini yapmak üzereyken tereddüt ederse, başka bir samuray hem seppuku yapan kişinin hem de tereddüt eden kaishaku'nun kafasını uçurabilir.

9. Seppuku hiçbir zaman sudan sebeplerle yapılmaz, yoksa normal bir intihardan farksız görülür.

Yaralanma amacı ile de yapılmaz, törenin tamamlanabilmesi için ölüm gereklidir.

10. Kimi zaman farklı şekillerde de gerçekleştirilebilir. Savaş alanında zaman kısıtlıysa kendi kafasını uçuran bir kişi de seppuku yapmış olur.

11. Hukuksal bir ayrıcalığı da bulunuyordu. Seppuku yaparak onurunu kurtaran kişinin malları, aile arasında bölüştürülürdü.

Bunu uygulamayan kişilerin mallarına devlet el koyardı.

12. Seppuku ile ölen kişinin ritüel esnasında kullandığı katana, tanto, kozuka, tatami paspası gibi eşyaları yok edilirdi.

Japonlar bu tür ölümlerin söz konusu ürünleri sardığına inanırlar. Ruhunuz bedeninizden ayrılırken, onurunu korurken, dünyevi namusunuz mallarınızla yok edilir.

13. Seppuku yapmak yasaklanmış olmasına karşın günümüze kadar var olmayı başarmıştır.

Japon toplumunda kabahatli olmak ve bu kabahatin toplumca bilinir hale gelmesi çok büyük utanç sayıldığından zaman zaman uygulayanlar görülmektedir.

14. Özellikle de İkinci Dünya Savaşı esnasında, kaybedeceğini anlayan Japon komutanlar, askerleriyle birlikte seppuku yaparak ölmüşlerdir.

Bu ritüele daha iyi hakim olmak için "Seppuku / Harakiri (1962)" filmini izleyebilirsiniz.

IMDb: 8.7

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alex-iris

Dünyanın en onuru milletlerinden biriler...

can_can

Pek sanmıyorum çünkü mide bulandırıcı özellikleri de var. Ekşi şeyler'de bir iki yazı okumuştum. Toplumda kast sistemi gibi bir yapı var kadına saygı yok gibi, sapıklık ve extreme pornografi normal kabul ediliyor. toplum içten içe psikolojisi bozuk yığın haline gelmiş. Bence zamanında sistemi bu şekilde dizayn ederek mutlak itaati sağlamak istemişler.

denisdenis

İntihar büyük günah sevgili japon arkadaşlar.

enes-ilgun1

Mallar aq

akatsuki1971

bizde de tam tersi...Ulan beni neden başarısız duruma düşürdünüz diye kendi dışımızda herkesi suçları kurban ederiz haha.Kandırılıyoruz çünkü.

sultaniniz

NEDEN OKUDUM ŞİMDİ BUNU YA ...

Görüş Bildir