Oktoberfest Hakkında Duymaktan Bıktıklarınızın Dışında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Bilgi

 > -
Abone ol

Her sene Eylül ayında ortalıkta dolaşmaya başlıyor Oktoberfest fotoğrafları. Geleneksel kıyafetler, bolca insan, su gibi akıp giden bira... Aslında tam olarak bu kadar değil, fazlası var. İşte Oktoberfest hakkında az bilinen garip gerçekler:

1. Oktoberfest bir bira festivali değildir!

"Yok artık" demeyin, ciddiyim. Oktoberfest'in asıl ortaya çıkışı, 1810 yılında, Bavyera Prensi Ludwig ile Prenses Therese'nin evliliğinin kutlanmasıydı. Sonradan sonraya da kutlamalar biralı festivale dönüştü.

2. Dünya'nın en büyük kayıp eşya alanı

Oktoberfest'te her yıl 4,000 eşya kayboluyor. Bu kayıp eşyalar arasındaki en ilginç şey ise 2013 yılında bulunan takma dişler.

3. Paris Hilton'un Oktoberfest'e katılması kanunen yasak

2006 yılında çıkardığı olaylardan sonra ünlü münlü demeden festivalden atıldı ve o günden beri de girmesi yasak. Bravo Paris!

4. "Su kirliyse bira içsinler" ya da onun gibi bir şey

Bunca insanın bu kadar çok bira içmesinin asıl sebebi, zamanında kirli olan içme suyundan yayılması muhtemel olan kolera, veba gibi hastalıklardan kaçınmaktı. Sonradan temiz su bulmak kolaylaştı diye de bira içmekten vazgeçecek değiller ya canım. Sağlığınıza! 🍻

5. Öyle kafanıza göre içmeye başlayamazsınız, önce belediye başkanının rızasını almalısınız

Ancak ilk fıçı bira, belediye başkanı tarafından onaylandıktan sonra herkes içmeye başlayabilir.

6. Çok fazla bira demek ucuz bira demek değildir

Son yıllarda festivale katılanların %90'ı turist olduğu için midir, nedendir bilinmez; ama festivaldeki bira fiyatları buradakine göre pahalı.

7. Adı üstünde Oktoberfest ama Ekim'de değil Eylül'de

Sebep basit aslında, Ekim'de çok yağmur yağıyor. Bu nedenle festival tarihi erkene çekilmiş. Bir isim için birbirimizi kırmayalım şimdi...

8. Çocuklar için de yapılacak bir sürü şey var, siz yeter ki onları kaybetmeyin

İlginç bir şekilde çocuklar için de yapılacak çok fazla şey var; ancak içip içip çocuklarına sahip çıkmayan anne babalar sebebiyle de her yıl ortalama 50 - 100 arası çocuk festivalde kayboluyor. Tabii sonrasında bulunduklarını tahmin ediyoruz.

9. Varsa yoksa Münih birası

Festivalde sadece Münih sınırları içinde üretilen biraları içebilirsiniz. Bunlar da: Hofbräuhaus München, Spaten-Franziskaner-Bräu, Paulaner Bräu, Löwenbräu, Hacker-Pschorr Bräu ve Augustiner Bräu.

10. Bu çadırlar bildiğiniz çadırlara benzemez

Çadırlar 10,000 kişilik kapasiteye sahip olmasına rağmen, yer kapmak ya da oturmak istiyorsanız, erken gitmelisiniz. Yoksa ayakta kalırsınız, bizden söylemesi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
koala-neco

seyyar tuvalet işine giricen aslında münih'te paranın amına koyup dönecen -.-

bfrsy

bira candır .

verjilyus

paris hilton ne yapmış?

zekican-saglam

Bizde de domates festivali falan var işte.

Gizli Kullanıcı

Bizim burda da Boğa Güreşleri festivali var her sene oluyor.

Görüş Bildir