Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Oğuzhan Aygören Yazio: Üniversite Okumaya Gerek Yok (mu)?

256PAYLAŞIM
Yazio Banner

Geçtiğimiz günlerde Google, Apple, Tesla, Amazon gibi büyük teknoloji şirketleri işe alım kriterleri arasından üniversite mezunu olma şartını kaldırdıklarını açıkladılar. Hatta Google kendi içindeki eğitim programları ile diploması olmayan kişilerin altı aylık bir eğitim sonunda iş sahibi olacaklarını duyurdu

Benzer şekilde Lambda School isimli eğitim girişimi de sunduğu dokuz aylık online eğitim programı ile her yaştan kişinin kodlama kariyerine sahip olmasını sağlıyor. Bunların arasında öncesinde kamyon şoförlüğü yapıp kodlama öğrenen ve ardından Google’da çalışmaya başlayan bir kişi bile var. 

Peki bu gelişmeler bize ne anlatıyor? Sizler için altı maddede sıraladım.

1. Şirketler için insan kaynağı ihtiyacı özellikle kodlama ve tasarım gibi alanlarda her zamankinden daha fazla.

Hal böyle olunca mevcut uzman sayısı talebi karşılayamıyor ve şirketler daha kısa sürede eğitebilecekleri yeni insan kaynağına yöneliyor. Benzer bir durum 70’li yıllarda hızla artan okullardaki öğretmen ihtiyacını karşılamak için yaşanmıştı. Eğitim fakülteleri, bir senelik eğitimin sonunda öğretmenlik diploması vermişlerdi.

2. Şirketler için bu aynı zamanda üniversite mezunlarına göre daha düşük maliyetli bir insan kaynağı anlamına geliyor.

Başka bir deyişle üniversite mezunları hâlâ daha değerli.

3. Eğitimin tanımı değişiyor.

Dört yıl üniversite eğitimi ve sonrasında eğitime ihtiyaç duymayan bir iş hayatı yerine hayat boyu eğitime ve öğrenmeye dayalı bir model önem kazanıyor. Bunun için diploma sahibi olmanın önemi azalıyor ve kişinin kendi öz güveni ve cesareti ile şekillenen bir öğrenme çabası ve kısa dönemli sertifika programları öne çıkıyor.

4. Ailelerin ve öğrencilerin üniversiteye dair yanlış beklentilerini düzeltmesi gerekiyor.

Yanlış beklentiler, mutsuz insanlar üretiyor ve insanları başka arayışlara itiyor. Üniversiteyi, garanti iş kapısı görmek yerine öğrenmenin zevkine varmak ve yeni dünyaları keşfetmek için bir fırsat kaynağı olarak görmek gerekiyor.

5. Üniversitelerin kendilerini yeniden tanımlaması gerekiyor.

Mükemmel olanı ödüllendiren eğitim sistemi yerine hatalardan ders çıkarmayı teşvik eden, gelişmeyi ve çabayı ödüllendiren ve eğlenceyi eğitimin parçası yapan bir sistem ortaya koymak gerekiyor.

6. Hem eğitim hem de iş için zaman ve mekan bağımlılığı ortadan kalkıyor.

Dünyanın herhangi bir yerindeki eğitime erişmek ve dünyanın herhangi bir yerine iş yapmak mümkün hale geliyor.

Peki siz hangi tarafta olmayı seçiyorsunuz? Üniversite bitince eğitimi ve öğrenimi duran tarafta mı yoksa üniversiteyi kaldıraç yapıp ömür boyu öğrenen, gelişen ve üreten tarafta mı?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lowsound

Maalesef üniversitede adam akıllı hiçbir şey öğretmeseler bile işe girerken öncelikle diplomaya bakıyolar halen.

xenna

iş için değil kendini geliştirmek için belki.

beyaz-yumurta

Dil öğrenmeye merakınız ve sabrınız varsa, iradeniz güçlüyse yazılıma yönelin. Eğer sevmezseniz zaten yapamazsınız orası gerçek. Zorla olacak iş değil. Onun haricinde gerçekten meslek sahibi olacağınızı düşündüğünüz bölümleri seçin. Yok "yapamam" derseniz, gidin bir yerde çalışmaya başlayın. İş başı 5000-7500 lira alan kaynak ustası da tanıyorum. 3150 liraya çalışan mühendis de tanıyorum. 3700-4000 liraya çalışan makine operatörü(lise mezunu) de tanıyorum.

justaquestion

Yazılımı seviyorum ve kendimi bu alanda geliştirmek istiyorum. Ancak derslerim çok iyi değil ve ilgim yok,çok çalışabilecek bir kapasitemde yok dikkatim çabucak dağılıyor ve ne kadar istesemde 2-3 saatten fazla çalışamıyorum ki onlarında ne kadar verimli olduğu tartılışılır(11.sınıfım). Ancak yazılımı çok seviyorum ve üniversite kazanırsam elimden geleni yapacağımı biliyorum. Vasat ya da ortalama bir üniversitede bilgisayar mühendisliği okumak mantıklı mı?

beyaz-yumurta

Kendini geliştirirsen mantıklı tabii ki. Ancak sadece derslere odaklanacaksan, beklentin olmasın. 3 tane bilgisayar mühendisi arkadaşım var. İkisi evli ve kendilerini olabildiğince geliştirmişler. Şu an Ankara'da çok güzel bir şirkette çalışıyorlar ve gerçekten çok güzel paralar kazanıyorlar. Diğeri ise sadece sınavları vererek geçmiş durumda ve iş bulamıyor. Çünkü dönüş yapmıyorlar. Çünkü cv boş. Yazılım, grafik tasarım, web tasarım gibi konular kendinizi ne kadar geliştirdiğinize bağlı. Ayrıca çalışma isteği diye bir şey yok.

beyaz-yumurta

Alışkanlık yapmanız lazım. Zoraki çalışın. Ne olursa olsun çalışmayı, kod yazmayı alışkanlık haline getirmeniz lazım. Seviyorsanız zaten gerisi gelir.

justaquestion

Cevap için teşekkürler öncelikle. Yazılımla ilgileniyorum ve kodlarla günün sınırsız saati savaşabilirim. Ancak dediğim gibi ders açısından pek umutlu değilim ve iyi bir üniversiteyi kazanıcak bir kapasite yok açıkcası bende. Malum işşizlik artınca insan 6 senede neler değişir diye düşünmeden edemiyor. Dediğim gibi cevabınız yardımcı oldu,teşekkürler.

beyaz-yumurta

Yazılım ve kodu seviyorsanız, dersler umurunuzda olmasın. Yazılım diplomaya bakılan bir alan değil.

csa

Bir kere dünyanın önde gelen firmaları ile diğerlerini ayırmalı. İş hayatı üzerinden üniversite okumaya gerek yok veya var demek saçma olur. Elbette 3-5 tane istisnai insan var ama her üniversite okumayan başarılı olabilir demek olmadığı gibi aslında oranlar tam tersinin nerdeyse kesin olduğunu da gösteriyor. Yani tembelliğinizden yada kafasızlığınızdan okumamak ile bir takım başka konularda takıntı derecesinde kendinizi adamanızdan dolayı üni ile vs. vakit kaybetmek istememek arasında dağlar kadar fark var, ikisini karıştırmayın. Üniversite bir sosyal ağ kurma, kendini geliştirme, öğrenmeyi öğrenme yeridir kısaca. Yalnız kişinin içinde bazı şeyler olmadıktan sonra isterse Harvard'a gitsin isterse hiç bir üniversiteye gitmesin, çok da fark olmaz.

kurunta

Eğer okumayı becerebilirseniz gerek var. 4 yıl boyunca dizilerde gördüğü büyük bir aşk, siyaset ve gezme tozma üçlüsünden birinin peşine giden mezun olduktan iki sene sonra oturup işsizlikten ağlar. Dizi yapımcıları gerçekten üniversite hayatını bu şekilde göstererek ülkede eğitime çok büyük zarar veriyorlar. Üniversite hayatınıza bir daha gelmeyecek bir fırsat dönemidir. 4 yıl boyunca sadece derslere çalışıp 4.00 ortalamayla mezun olmak da yeterli değil. Okuduğunuz bölüm veya anabilim dallarındaki hocalarınızla ilişkilerinizi sıkı tutacaksınız, okuduğunuz bölümle ilgili size tecrübe kazandıracak staj hareketliliklerine, sertifika programlarına, seminerlere, sempozyumlara vs. katılacaksınız. Mezun olduktan sonra CV'nizde sadece iyi bir diploma puanı değil aynı zamanda o mesleğe göre saha deneyimleriniz, ek olarak kazandığınız yetkinlikler ve herşeyden önemlisi referanslarınız olacak. İyi bir eğitim + deneyim + referansla kimse işsiz kalmaz.

kurunta

Yok eğer siz Çağan Irmak vd. yönetmenlerin yapımlarında gördüğünüz 80'lerin yeşil parkalı üniversite deneyimini yaşamak istiyorsanız o zaman mezuniyetten sonra mendil açacağınız yeri de şimdiden hazırlayın. Çünkü siz ne yaparsanız yapın üniversiteden ülkenin rejimi değişmeyecek ve öğrenciliğiniz bittikten sonra da diplomanız beş para etmeyecek. Ya da gençlik dizilerinde gördüğünüz gibi gezip tozup "gençliğiniz yaşamak" istiyorsanız onu da yapın. Ama unutmayın ki Türkiye şartlarında gençliğinizi o şekilde yaşamak 30 yaş sonrasını cehenneme yollamak demektir. Eğer 30 yaşında, borca batmış, babasından para alan yıkık bir insan olduğunuz sırada "olsun 20'lerim dolu dolu geçti" diye kendinizi avutabilecekseniz devam edin.

criglernajjar

Üniversite hayatı hiç de dizilerdeki gibi aşk-meşkten ibaret olmuyor. Şu an tıp fakültesinde 5.sınıf öğrencisiyim ve samimi söylüyorum, Türkiye'de bir insanı bu bölümden daha fazla asosyal yapan bir bölüm olamaz. Bu bölümü kazanmak, kazandıktan sonra okulu bitirebilmek, bitirdikten sonra TUS denen naneyi geçebilmek için asosyal olmanız şart. Bu öyle bir şeydir ki sınıfta bir kıza "Çay içebilir miyiz?" dersen "Ders çalışmam lazım." diye cevap alırsın. Benim kardeşim de EEM okuyor, yemin ediyorum hiç uyumadığı günleri gördüm (abartmıyorum).

Görüş Bildir