Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğrenmeyi Sevenlerin Yaşayabileceği 10 Durum

191PAYLAŞIM

Kaynak: Field of Dreams

Gerçekte herkes bir şeyleri öğrenmeyi sever, ama bazıları için bu bir tutku haline dönüşür, çünkü öğrenebileceğimiz şeylerin sayısı çok fazla. Hatta akla şöyle bir söz geliyor: "Tam şu anda hayatın bence en üzücü tarafı, bilimin bilgiyi biriktirme hızının, toplumun bilgelik edinme hızından daha fazla olmasıdır." (Isaac Asimov)

Okullardaki eğitimle araştırma merakını kaybeden yada "kitaplar çok sıkıcı, ben okumayı hiç sevmiyorum" diyebilen gençlerin olduğu bu çağda bile hayattaki birçok şeyi sorgulayan ve cevaplarını bulabilmek için durmadan araştırma yapan insanlara birçok yerde rastlayabiliyoruz. Öğrenmenin gerçek değeri anlaşıldığında hayata olan bakış açımız daha da genişliyor ve duygularla düşüncelerimiz bütünüyle değişebiliyor.

1. Kitaplara olan ilginiz artabilir, ama hepsini okuyamayacağınız için üzülebilirsiniz.

2. Bilim-kurgu filmlerindeki bilimsel hatalar gözünüze batabilir.

3. Eskiden ilginizi çekmeyen şeyleri araştırmaya başlayabilirsiniz.

4. Paranormal sayılan şeyleri anormal görmeye başlayabilirsiniz. Bu tarz konulara daha çok şüpheyle yaklaşırsınız.

5. Bir araştırma yazısı okuduğunuzda verilen bilgilerin doğruluğuna dair kaynakları sorgulayabilirsiniz.

6. Bugüne kadar bildiğiniz birçok şeyi "acaba yanlış mı biliyorum?" diye düşünüp bazı konuları yeniden ele alabilirsiniz. Bunu yaptığınız zaman düşüncelerinizde büyük değişimler olabilir ve konuları daha iyi kavrayabilirsiniz.

7. "Zaman nedir? Bilinç beynimizin neresinde bulunuyor? Evren neye doğru genişliyor?" gibi ilginç sorular sormaya başlayabilirsiniz.

8. Öğrendiğiniz onca şeye rağmen yeterince iyi bilmediğinizi düşünüp daha fazlasını araştırmak isteyebilirsiniz.

Kaynak: landscape, reading, shadow

9. Haklı olduğunuzu iddia ederek kavga etmekten çok ikna edici kanıt ve bilgiler karşısında fikrinizi değiştirmekten çekinmeyecek şekilde tartışmayı tercih edebilirsiniz.

10. Niyetiniz karşınızdaki kişiye öğretmek iken "Filozof mu olacaksın lan? Seni çok bilmiş! Bana hava mı atıyorsun! E bunu bilsen ne olur bilmesen ne olur..." gibi küçümseyici sözlerle sık sık karşılaşabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aynur-burak-demir

Beni anlatmışsınız teşekkürler :D

alper-cadiroglu

Hepsi tartışmasız uyuyor. 235 makale yazınca bunların hepsini yaşadım. alpercadiroglu.wordpress.com Yalnız şu 4 numarayı yaşıyorum fakat çözemedim, siz orada paranormal sayılan şeyleri anormal görürsünüz yazmışsınız, demek ki paranormal olayları kabul etmişsiniz zaten paranormal ile anormal aynı şey: Şöyle yazsaydınız daha iyi olurdu "bazı ilginç/anlaşılmaz olayları farkedersiniz, belki bu beyin/bilinç gelişiminden olsa gerek" 2 durum var: Eğer bu sistemin/evrenin hatası/sapması ise mesele yok fakat Eğer bu sistemin gerçek yüzünün görünen küçük bir parçası ise o zaman durum vahim: Sistemin gerçeği çok ilginç olur o zaman. Burada bahsettim parapsikolojik ve paranormal fenomenlerdi. Dileğim bu alanın avrupadaki gibi Türkiye'de de üniversite bölümünün açılmasıdır. Paylaşımın sahibi 4 numara ile bana face den ulaşırsa sevinirim. Alper Çadıroğlu Adana Ziraat Müh.

skeptik

Güzel yorumunuz için teşekkürler. 4. numara ile kastım Psödobilime yönelikti, özetle Bilimsel Skeptisizm'in önemine vurgu yaptım.

Gizli Kullanıcı

aslında bilinç beynimizde değil, biz bilincin içindeyiz ( gerçeklik sanaldır )

sena-yuce

aynen :/

bitengri7

çoook doğru.

Görüş Bildir