Öğrenciliğini Anlat, İş Hayatının Nasıl Olacağını Söyleyelim!

-

"Bir insan öğrenciliğinde nasılsa, iş hayatında da odur" :)

1. Okumayı ne kadar sürede söktün?

Önceden de biliyordum
Birkaç günde öğrendim
1-2 hafta içerisinde öğrendim
Hatırlamıyorum
Aylar sürdü
Okuma-yazmam yok

2. Sınavlara nasıl hazırlanıyordun?

Derste dinlediğim ile götürürdüm
Çalışmazdım
Panik yapıp, ama yine de harekete geçmezdim
Kendimi paralardım, yani aşırı çalışırdım
Sınav gününden bir gün önce her şeyi yalayıp yutmayı çalışırdım
Kopya hazırlardım

3. Sınıf düzeninde genelde hangi noktadaki sıraları tercih ederdin?

Cam kenarı
Öğretmen masasına en yakın olan
Duvar dibinde montların olduğu yerler
Duvar dibi arka köşe
Orta sıraların en arkası
Ben göçebe takılıyordum, belli bir sıram yoktu

4. Arkadaş grubun nasıldı?

Herkesle makara yapan bir tayfanın içindeydim
Dedikodu kazanına odun atanların içindeydim
7/24 ders ve hoca kritiği yapan bir grubun parçasıydım
Arka sıralarda futbol, bahis ve hayata dair seviyesiz muhabbetin gırla döndüğü bir grubun içindeydim
Okulun en popi grubunun bir parçasıydım
Ben tek tabancaydım, kapüşonu kafama çekip uyurdum

5. Öğrenciliği en çekilmez hale getiren şey sence hangisi?

Her sabah erken uyanması
Her gün 6 saat dersin olması
Törende müdürün uzun konuşmasına katlanmak
Proje ödevleri
Daha ilk günden nutuk çeken hocalar
Beden eğitimi dersinin haftalık saatinin az olması

6. Peki öğrenciliği en güzel kılan şey ne?

Karne günü
Harçlık alınması
Boş derslerin olması
Çalışmadan da sınıf geçebiliyor olmamız
Beslenme çantasından büyük iştahla yemeğimize 'saldırmamızı' sağlayan 2. teneffüs
Sınıflar ararası etkinliklerin savaş havasında geçmesi olayı

7. Peki hangi dönemde öğrenci olmak?

İlkokul
Ortaokul
Lise
Üniversite

8. Son olarak öğrenciliğini özetlemeni istersek, seni en iyi hangisi anlatırdı?

Zekiyim, ama çalışmıyorum.
Ben lisedeyken var ya...
Hiçbir zaman adam akıllı ders çalışmadım; ya son gün ya da okula gelmeden öyle bir kitaba baktım
Yüksek not alınca ister istemez herkesin aldığı notları hesaplardım
Dersi kaynatmayı ve kaynatanları severim
Her zaman en güzel sırayı kaparım

Sen dakik biri olacaksın!

Öğrenciyken de sabahları erken kalkmaya alışkındın, iş hayatında da daha tan yeri ağarınca bile kalkmaktan gocunmazsın. Çünkü bekletilmenin ne kadar iğrenç bir şey olduğunu bildiğin için geç kalmak da istemiyorsun. Bu nedenle ödevlerini zamanında yapma veya teslim etme sorumluluğunun farkındasın. Hatta o kadar dakiksin ki neredeyse saplantı derecesinde.

Ofiste bütün gün yan gelip yatacaksın!

Tabii ki iş hayatın sürekli böyle geçecek diye bir şey yok. Ancak öğrenciliğinde de fazla sıkıya gelemeyenler, iş hayatında bir süre afallıyor. Ne bir iş bölümü ve de paylaşımı almak için heveskâr davranırlar ne de o işi öğrenmek için isteklidirler... Ne yapacağını bilmedikten sonra ha ofise gelip oturmuşsun, ha evinde pineklemişsin ne fark eder. Hani basmakalıp ofis tiplemeleri vardır ya masasında bilgisayarına gömülmüş gözüküp aslında boş boş vakit öldürenler, işte sen de biraz öylesin. Bu demek değil ki hayatının geri kalanı boyunca bu çizgide olacaksın. İnsanıın bazen hayatta aşması gereken eşikler oluyor. İşte o eşiğin ne zaman ve ne şekilde geleceğini bilemezsin. Hatta bazen çoktan geçtiğinin farkında bile olmazsın. İşte o zaman kendinde nelerin değiştiğini göreceksin. "Evet, tembellik etme de bir e-postlarını check et bakalım!" ;)

Çok çabuk sıkılacaksın!

Derste sürekli teneffüsü kastederek 'kaç dakika var?' diye insanları darlayan öğrenci misali, iş yerinde de mesai saatinin bitimini kovalayacaksın. Haklısın rutinin olduğu çoğu şey son derece sıkıcıdır, fakat bu rutin, hayatını şekillendirecek etkiye sahipse bunu benimsemeye çalışırız. Sonuçta "iş" dediğin şey hayatın ta kendisidir aslında. Hatta hayat, işlerden oluşmuştur. İşinin olmadığı noktada hayatın içinden kopmaya başlarsın. Senin için iş, Esenler Otogarı'ndan farksız; binlerce çeşit insanı bir çatı altında toplayan bir hayattır ve bolca şikâyet edilir.

Hırslı biri olacaksın!

Günlerini feda edip, kendini parçalayıp sınavda istediği neticeyi alamayan hırs küpü öğrenciler gibi, sen de iş hayatında doyumsuz olacaksın! Hatta doyumsuzluğun öyle bir noktada ki kariyer uğruna önündeki bütün engelleri yok ederek, parçalayarak geçecek motivasyona sahipsin! Bazen kendini öyle kaptıracaksın ki kendi benliğini unutacak bir raddeye bile ulaşacaksın. Bize kalırsa, senin hırslı oluşun başkalarının gözünde 'kendi başarısı için diğerlerini alaşağı etmek" gibi gözükse de aslında "kendi yükselişi için büyük bir azimle çalışmak"tır.

Çıkıntılık yapan biri olacaksın!

Okulda da olur ya her defasında hocayla boşu boşuna tartışmaya giren öğrenci, işte sen de tam olarak her defasına sivri dilini sakınmadan kullanan bir çalışan olacaksın! Bu başına çok ciddi sorunlar doğurabilir; disiplin cezası veya kovulmak gibi. Aslında bu durum, senin ortada gördüğün yozlaşmış ortama, yalakalığa karşı duruşunu da gösteriyor. Haklı ve haksız olma durumundan çok, kendince yanlış bir şey olduğunu düşündüğünü dile getirme durumu. Evet bazen dozunu kaçırıyor olacaksın belki; toplantı odasında bütün kafaların sana dönüp ortamı buz kestiği bir an... Senin için söyledikleri "dilinin kemiği" yok söylemi bu sivri dilli oluşundan ileri geliyor.

İşkolik olacaksın!

Öğrenciyken de okulun eve yakındı, şimdi de işin evine yakın ya da yakın olanı tercih edeceksin. Belki böyle oluşunun ardında yatan başka bir motivasyon vardır. Hissettiğim ise, hayatındaki belirsizliklerden, sıkıntılardan bir çeşit kurtulma biçimi olarak görüyorum. İnan senin için herhangi bir pozisyonda çalışmanın önemi yok ve senin için imkansız diye bir şey yok. Evet o işi ne ölçüde iyi yaptığın tartışılır, ancak eline yüzüne bulaştırmayacağın çok açık! Hayatındakilerden uzaklaşmak için kendini adadığı bir şey çok çalışmak, çünkü ancak bu şekilde uzaklaşıyor, ancak böyle zihnini meşgul edip oyalanıyorsun.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
queen255

Yalnız ilk soruda Okuma Yazmam Yoksa soruyu nasıl okuyor arkadaş

percy-chase

İşkolik olacaksın!

marshall-bruce

Bence ogrenciligin en guzel yani ordaki ortam, arkadaslardi, siklara koyulmamis..

pedro-pascal

bence de hiç güzel yanı yok.

pedro-pascal

Çok çabuk sıkılacaksın! Derste sürekli teneffüsü kastederek 'kaç dakika var?' diye insanları darlayan öğrenci misali, iş yerinde de mesai saatinin bitimini kovalayacaksın. Haklısın rutinin olduğu çoğu şey son derece sıkıcıdır, fakat bu rutin, hayatını şekillendirecek etkiye sahipse bunu benimsemeye çalışırız. Sonuçta "iş" dediğin şey hayatın ta kendisidir aslında. Hatta hayat, işlerden oluşmuştur. İşinin olmadığı noktada hayatın içinden kopmaya başlarsın. Senin için iş, Esenler Otogarı'ndan farksız; binlerce çeşit insanı bir çatı altında toplayan bir hayattır ve bolca şikâyet edilir.dogru.ne okulu ne işi severim..

bykzlt

Ofiste bütün gün yan gelip yatacaksın! Hadi ya. Aksddjk öğrencilikte çalışmadığımız dersi şimdi çalışıyoruz. Bitmiyor yeni yazılım dilleri teknolojiler pluginler saatlerce kod yazıp beyni şoklatırken artı mesleki yük.

Görüş Bildir