Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğrenciler Müjde! Okula Haftada 5 Değil, 4 Gün Gitmenin Daha İyi Olduğunun Bilimsel Kanıtı

 > -
Abone ol

Bilim insanları ve araştırmacılar, okulların haftada 5 günden, 4 güne çekilmesinin, öğrencilerin başarılarını olumlu yönde etkilediğini açıkladı.

Kaynak: http://www.sciencedaily.com/releases/201...

Bir grup araştırmacı öncelikle 4. sınıf öğrencilerinin okuma derslerindeki, 5. sınıf öğrencilerin de matematik derslerini mercek altına aldı.

Daha sonra bu gruptaki öğrencilerin okula gidiş günlerini 5’ten, 4’e çekti. Kontrol grubu olarak da, normal 5 okul günü düzenine devam eden öğrenciler analiz edildi. Araştırmacılar daha sonra bu grupların başarı oranlarını ve ders notlarını tekrar incelemeye aldı.

Sonuçlar ise oldukça dikkat çekiciydi.

Araştırmacıların ulaştığı en ilgi çekici sonuç, 5.sınıflardaki matematik notlarının, 4 gün okul deneyi ile istatistiksel olarak aynı doğrultuda olması ve önemli miktarda artış göstermesi oldu.

Bunun yanında 4. sınıfların okuma notlarında gözle görülür bir değişim olmadı.

4 gün okul deneyinin, 4. sınıfların okuma dersi notlarına pozitif bir etkisi olmasa da, araştırmayı yürüten bilimcilere göre 4-okul gününün herhangi bir negatif etkisinin olmaması da kayda değer bir önem taşıyor.

4-okul günü uygulaması öğrencilerin normal müfredatta belirlenmiş eğitimi alabilmeleri için bir okul günü içerisindeki ders saati sayısının artırılmasını gerektiriyordu

Bu olumsuz bir durummuş gibi görünse de, daha önce buna atıfta bulunacak ve belirgin olumsuz etki saptanmış çalışmalar yoktu.

Peki, böyle bir durumun oluşmasının arkasındaki nedenler ne?

Araştırmanın tartışma kısmındaki argümanlarda azaltılmış okul gününün öğrencileri neden pozitif yönde etkilediği üzerine çok fazla veri olmadığından bahsediliyor.

Fakat, net bir neden belirlemek için henüz çok erken görünüyor.

Araştırmacıların görüşüne göre ise, normalde okulun 5 gün olması öğretmenlerin farklı anlatım metotları ve şekilleri denemelerine sebep oluyor olabilir ve bu öğrenci için kafa karışıklığı sebebi olabilir.

Diğer yorum, öğrencilerin sınıfta bulunmama ihtimallerinin 4-gün okul uygulamasında azaldığı ve öğrencilerin çoğunlukla ders kaçırmadıkları için daha başarılı olduklarını öne sürüyor.

Bunlarla birlikte daha birçok parametre belirlenebileceğine dikkat çekerek, araştırmacılar nedensel bir sonuca varmak için daha fazla veriye ve bu verileri sağlayacak araştırmalara ihtiyaç duyuyor.

Daha önce literatürde yer edinmiş 4 iş günü uygulamalarının yaratıcılığı ve üretkenliği artırdığını gösteren çalışmalar da mevcut olmakla birlikte aynı durum burada öğretmenler için de geçerli olmuş olabilir.

Şimdilik eldeki bu verilere dayanarak bizim ülkemizde ya da diğer ülkelerde bu uygulamaya geçilir mi bilinmez, fakat bilim her geçen gün en doğru şeyi önümüze sunmaya devam edecek!

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bilim 4 gün demişse bize söz düşmez.
5 gün gidiyoruz, bence sorun yok.
Ha 4 gün gitmişiz, ha 5 gün. Ne fark eder.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batuhan-dogan

zaten benim pek gittigim söylenemez okula bedavadan geçiyorum sınıfı eğitim sistemi ezbere dayandığı sürece bu böyle olucak kanıt:

Gizli Kullanıcı

Gerçekleşmediği sürece beni neden mutlu etsin ki?

falscher

Kore fanlarından prim yapma keyfisi.. ihihihi.. okul biteli çok oldu da bizim ülkemizde istersen hafta da 8 gün yap yeni bir gün yarat, yine de bir cacık olmayacağı konusunda aynı fikirde kalırım, fakir - zengin arası uçurumun aynısı eğitimde de mevcut maleseef

herkeselololo

ne 5 günü ben bir öğretmenim. Öğrencilerim haftada 7 gün okula geliyor. Okulun açtığı haftasonu kursları yüzünden. Haftasonu kursu olmasa dershaneye gidecek garibanlar. Ödev vermeye kıyamıyorum artık. Allah yardımcınız olsun gençler.

emirhan-beyazit

kafa buluyolar inanmayın :D türk eğitim sistemi dünyanın en harika en muazzam en mikemmel devamını getıremıyıcem :D

Görüş Bildir