Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öğrenci Şehri Olarak Bilinen Anadolu'nun Parlayan Yıldızı Eskişehir'de Gezilecek Yerler

-
Abone ol

Eskişehir, gezilecek yerlerin bolluğundan ve güzelliğinden dolayı Türkiye'nin en popüler ve güzel şehirlerinden biridir. Öğrenci şehri olarak bilinse de aslında tarihi değerleri ve turizm yerleri ile oldukça geniş bir kültüre sahip. Peki Eskişehir'e gidip nereleri gezmeliyiz? Sizler için gezilebilecek en iyi 13 yeri seçtik.

1. Türkiye'nin Venedik'i diyebileceğimiz Porsuk Çayı

Sakarya Irmağı'nın en uzun kollarından biri olan Porsuk Çayı, Eskişehir'in tam ortasından geçiyor ve şehre inanılmaz bir hava katıyor. Çayın geri kalan kısmındaki yere de Adalar deniyor. Adalar kısmı ise öğrenciler için harika bir yer özelliğini barındırıyor. Ayrıca Porsuk Çayı'nda gondol ve bot turlarına da katılmanızı tavsiye ederiz.

2. Moskova'nın Eskişehir şubesi denilebilecek Sazova Parkı

Eskişehir'in en büyük parklarından biri olan Sazova Parkı için tam bir stres atma yeri diyebiliriz. Çünkü bu parkta sadece yeşil alanlar değil, aynı zamanda bilim-sanat ve kültürel faaliyetlerin yapıldığı yerler de bulunuyor. Özellikle çocuklu ailelerin sık sık uğradığı Sazova Parkı'nda Masal Şatosu'na uğramanızı şiddetle tavsiye ederiz.

3. Mimarisiyle hayran bırakacak Odunpazarı Evleri

Eskişehir'in en eski yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı'nı görmeden dönmek olmaz. Kısa zaman önce yeniden restore edilip onarılan evler sizi bir anda 500 yıl öncesine götürebiliyor. Evliya Çelebi'nin bile Seyahatname'sinde bahsettiği bu harikulade yeri mutlaka siz de görmek isteyeceksiniz!

4. Yüzyıllarca bozulmayan mimarisiyle Atlıhan Çarşısı

Çok eski zamanlarda atla seyahat eden insanların yol üstünde durup dinlendiği bir han olarak kullanılan bu yapı, günümüzde el sanatlarının ve çeşitli hediyelerin satıldığı, oldukça fantastik bir küçük çarşı şekline dönüşmüş durumda. Burada sevdikleriniz için harika hediyeler bulabileceğinize emin olabilirsiniz.

5. Karadeniz havasının hakim olduğu Kentpark

Hemen hemen her doğal güzelliğin olduğu Eskişehir'de deniz olmasa da deniz havasını hissedebileceğiniz bir mekan da var, Kentpark! Yapay plajlar, kafeteryalar, açık yüzme havuzları ve at binme parkurlarıyla size keyif dolu bir hafta sonu yaşatmak için yapılmış resmen burası. Ayrıca özel girişlerin yapıldığı Kentpark'a ailenizle beraber rahatça gidebilirsiniz.

6. Eserleriyle kendine hayran bırakan Cam Sanatları Müzesi

Henüz yakın tarihte açılan bir müze olmasına rağmen Türkiye'nin en başarılı müzelerinden biri haline gelen Çağdaş Cam Sanatları Müzesi'nde 120'den fazla cam ustasının birbirinden farklı sanat eserlerini görebilirsiniz. Bu müzeyle birlikte cam sanatçılığına olan bakış açınızın değişeceğine eminiz.

7. Tarihi, taşıyla hissedebileceğiniz Eskişehir Lületaşı Müzesi

Eskişehir civarında 5 bin yıldır bilinen ve kullanılan Lüle Taşı için Odunpazarı Belediyesi'nce bir müze açıldı. Özellikle Odunpazarı’na gelen çoğu turistin ilgisini hayli çeken bu müze her ne kadar küçük bir mekan olsa da mutlaka gitmeniz ve görmeniz gereken yerlerden biri olmalı.

8. Eskişehir'e efsane tarihiyle gizlenmiş 2 Eylül Caddesi

Şehrin tam merkezi konumunda olan 2 Eylül Caddesi, aynı zamanda şehrin en hareketli yerlerinden de biri olarak biliniyor. Şehirde yer alan çoğu tarihi ve turistik mekanları birbirine bağlayan cadde üzerinde restoranlar ve mağazalar yer alıyor. Çift taraflı tramvay hattının da olduğu caddede tam bir Ortaçağ havası hakim!

9. Hem ibadet hem de sanatın birlikte yaşadığı Kurşunlu Camii ve külliyesi

Mimar Sinan'dan hemen bir önceki mimar başı olan Acem Ali’nin imzasını taşıyan yapıya 1517 yılında başlanmış ve yapımı 7 yılda bitmiş. 7 bölümden oluşan bu cami ve külliyenin içinde ayrıca, harikulade eserlerin olduğu El Sanatları Müzesi de, girişte ziyaretçileri bütün ihtişamıyla bekliyor.

10. Türkiye'nin en modern müzelerinden Eti Arkeoloji Müzesi

Eskişehir ve civarındaki bölgelerde yapılan arkeolojik kazılar sonucunda elde edilen tarihi değere sahip eşyaların sergilendiği bu müze, Türkiye'nin en yüksek teknolojisiyle birlikte korunuyor.

11. Gerçeklikle sanatı ayırt edemeyeceğiniz Balmumu Heykelleri Müzesi

Siyasetten müziğe, sanatçısından edebiyatçısına kadar birçok önemli insanın bal mumu şeklinde heykellerinin olduğu bu müzede oldukça şaşırtıcı ve ilginç zamanlar geçirebilirsiniz. 160'dan fazla önemli kişinin heykellerinin bulunduğu bu müzede sevdiklerinizle eğlenceli fotoğraf kareleri de çekebilirsiniz.

12. Doğa ve mimarinin içiçe olduğu Kurşunlu Camii ve külliyesi

Odunpazarı’nda yer alan külliye, Çoban Mustafa Paşa tarafından 1525 yılında yapılmış. Külliye içerisinde yer alan bölümler günümüzde Sıcak Cam Üfleme Atölyesi, Lületaşı Müzesi ve El Sanatları Çarşısı gibi bölümlere ayrılıyor.

13. Haller Gençlik Merkezi

Genellikle üniversite öğrencilerinin tercih ettiği oldukça fantastik mekanlardan biri olan haller gençlik merkezi de mutlaka gidilip görülmesi gereken yerlerden biri. İsmini eski zamanlarda yaş sebze ve meyve hali olarak kullanıldığı halden alan bu mekan, yerini günümüzde oldukça şık kafe ve restoranlara bırakmış durumda.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
pelin-korkmaz2

tüm detayları ile eskişehiri keşfetmek istiyorsanız bu siteye de göz atın derim www.eskisehirikesfet.com

gamzegeliz

Eskişehir'de gezilecek yerler konusunda daha fazla fikir için kendi yazdığım yazımı okumanızı tavsiye ederim.

gezseneco

Harika bir şehir, tüm detaylarının anlatıldığı gezilecek yerler, yemek yenecek yerler, yapılacaklar...

res

Listede bulunan yerler gezilmeli ama gezmeden ziyade daha çok yaşanılacak bir şehir denebilir.

gizemyeniklerr

Bir kez gördüm, tekrar ziyaret etmek isterim.Güzel bir şehir.

Görüş Bildir