Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öfkeli Şempanzeler, Grubun Eski Alfa Erkeğini Döverek Öldürüp Yemeye Kalktı!

495PAYLAŞIM

Şempanzeler, insana benzerlikleriyle bilinir. 

Ancak aramızdaki benzerlik, oldukça zeki olan bu canlıların oldukça vahşi olabileceği gerçeğini değiştirmiyor.

Gelin aralarında geçen bu enteresan kavgaya ve sonuçlarına beraber bakalım...

Öncelikle şunu belirtmemizde fayda var: Şempanzeler ataerkil bir topluluğa sahipler. Her toplulukta bir alfa erkeği bulunur ve topluluğu yönetir.

Bu şempanze topluluğunu 13 yıl önce ele geçiren alfa erkeği Foudouko, beta erkeği Mamadou ile birlikte yönetiyordu.

Bir süre sonra beta erkeği Mamadou ağır bir şekilde yaralandı; bu da onun sosyal hiyerarşide düşüşüne sebep oldu. Alfa erkeği Foudouko, yakın arkadaşı Mamadou'yu yalnız bırakmadı.

Ancak hiyerarşik düşüşten o da nasibini aldı.

İlerleyen zamanlarda Mamadou beta erkeği pozisyonuna geri döndü fakat Foudouko artık alfa erkeği değildi. Dışlanan Foudouko'nun yaşamak için gruba geri dönmesi gerekiyordu.

Foudouko, 5 yıl boyunca gruptan izole bir yaşam sürdürdü. Normalde bu durum şempanzelerde pek rastlanmıyor. İzole halde yaşayan şempanzelerin hayatlarını sürdürmeleri pek mümkün değil.

Foudouko yeni alfa erkeği tarafından gruba geri alındı; fakat alfa erkeği değişmesine rağmen bir hata yapıp eski statüsünü geri kazanmaya çalıştı.

Gruptaki diğer şempanzeler, Foudouko'nun ortamda bulunmasından rahatsız oluyordu.

Bunun üzerine Foudouko'nun geri dönmesini kabullenemeyen 5 erkek şempanze ona bunun bedelini oldukça ağır bir şekilde ödetti.

Araştırmacılar Foudouko'yu kemikleri kırılmış bir şekilde ölü olarak buldu.

Kayıtlarda ölümünden sonra dahi topluluk üyeleri tarafından sopa, taş ve yumruklarla dövüldüğü saptandı. Vücudunda ısırıklar da gözlemlendi.

Şempanzelerin öldürdükleri bireyi dövme davranışı görülen bir durum.

Hatta bazı Foudouko'nun üzerinde kanibalizm bulguları da görülüyordu. Diğer şempanzeler, Foudouko'yu yemeye teşebbüs etmişti.

Kanibalizm gösteren bireyler arasında iki güçlü erkeğin annesi olan bir şempanze de bulunuyordu.

Bu olay araştırmacıları oldukça şaşırttı; çünkü şempanzeler arasında kanibalizm çok alışılagelmiş bir durum olarak görülmüyordu.

Bu olaydaki enteresan durum kendi topluluklarındaki bireyi katletmeleriydi. Şempanzeler, öldürecekleri bireyleri genellikle karşı gruptan seçme davranışı gösteriyor.

Araştırmacılar, Foudouko'ya yapılan bu davranışın bir eşleşme rekabeti olduğunu söylüyor. Foudouko'yu öldüren genç bireyler, soylarının devamını gerçekleştiremeyeceklerini düşündü.

Bu istisnai durum ne kadar bilinç sahibi olursa olsunlar primatların oldukça acımasız olabileceğini, hatta kendi grup arkadaşlarını vahşice katledebileceğini ortaya koyuyor. 

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
remzi-caliskan

erkeklerin hayatıda zor be gülüm

dogan-k

Olm biz o kadar bilince ve iraddeye sahipken bunları yapıyoruz şempanze yapınca mı şaşırdınız..

artvandelay

Konu enteresan da, o kadar fotografa gerek yoktu bence, liveleak mi burası :)

mahmut-ozkeskin

:))) demokrasiyi öğreniyoruz....evrim teorisine göre sıra bize geliyor :)))

hastalik-hastasi

insan gibi..

Görüş Bildir