Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Öfkelendiğimizde Ne Oluyor? "Kan Beynime Sıçradı" Sözü Altındaki Sis Perdesini Aralıyoruz!

131PAYLAŞIM

Öfkemizi kontrol etmemizin neden bu kadar zor olduğunu hiç düşündünüz mü? 

Şimdi sakin olun ve yavaşça cevabını okuyun 😶

Öfkelendiğimiz zaman aşırı tepkiler verdiğimizi öncelikle kabul edelim.

Kabul ettiysek işin fizyolojisine giriyoruz ve tahmin edilebileceği gibi beynimizin küçük oyunlarıyla karşı karşıya kalıyoruz.

Gelin bu oyunlara daha yakından bakalım:

Beynimizde çevremize olan davranışlarımızı yöneten iki kısım bulunuyor: Limbik sistem ve serebral korteks

Limbik sistem duygusal tepkilerimizi kontrol ederken, serebral korteks mantıksal düşüncelerimizi yönetiyor.

Limbik sistem, serebral kortekse göre daha ilkel. Hayvan türlerinin çoğundan bu bölgeye rastlıyoruz. Bölge savaş ya da kaç mekanizmasını kontrol ediyor. Serebral korteksi ise daha 'güncel' olarak ifade edebiliriz. En gelişmiş serebral korteks insanlarda bulunuyor.

Dışarıdan öfkenizi tetikleyen bir uyarı aldığınız zaman uyarı limbik sisteme daha çabuk ulaşıyor. Dolayısıyla beyin mantıklı düşünemeden direkt olarak duygusal patlamalar ortaya çıkıyor.

Limbik sistemde amigdala olarak adlandırılan kısım uyarıyı içinde tutup hemen tepki verilmesini sağlıyor.

Serebral korteks yani "mantıksal alan" devreye girene kadar çoktan duygusal tepkilerimizi verip ortalığı küle çevirmiş oluyoruz.

Sakinleştiğimizde ise -ki yaklaşık 20 dakika sürüyor- "mantıksal alan" ön plana çıkıyor. Dolasıyla öfkelendiğimiz zaman neler yaptığımıza bakıp saçmaladığımızı düşünüyoruz.

Aslında saçmalamıyoruz. Sadece vücudumuz o sırada dışardan aldığı uyarıyı bir tehdit olarak algılayıp hemen tepki veriyor.

Ancak bütün bunlar öfkenin kontrol edilemeyeceği anlamına gelmiyor. Geri dönüşü olmayan sözler söylemek yerine köşenize çekilin ve derin derin nefes alıp verin.

İyi sakinlemeler...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ft_laxus

rüyamda birine kafa attıktan sonra duvara kafa attığımı farkedip o acıyla uyandığım olmuştu beyin idrak edemedi demek uyandıktan sonra bile sinirliydim yani buda demek oluyor ki o öfke biyerden çıkacak fazla tutmaya gerek yok :D

psyhedelichead

Çocukluğum da bi altıma işemişim o gündür bugündür çişiiiiğm geliyo benim :/ zor yetişiyorum tuvalete sonrada zaten neye niçin kime kızdığımı unutuyorum..

hastalik-hastasi

valla ben köşeye cekilip derin nefes almayla yetinmem yumruklamayla anca sakinleşirim la halen gecen ki yara izleri var elim de

Gizli Kullanıcı

En iyisi zoruna gidebilecek tartışmalara girmemek.

skull_elf

Erdoğan sosyal medya hesaplarından 'Cumhuriyet' ibaresini kaldırdı paylaşımından sonra buna girmem baya manidar oldu gerçekten

Görüş Bildir