Öcalan'a Formül Yine İmralı

 > -
Abone ol

Çözüm sürecinin yeniden gündeme geldiği şu günlerde İmralı'da tutuklu bulunan Abdullah Öcalan'ın cezaevi koşulları da tartışılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öcalan'ın 2 odalı bir yerde kaldığını açıklamıştı. Hürriyet gazetesinin haberine göre, Öcalan'ın şu anda kaldığı yer, bir yatak odası, bir çalışma odası, banyo ve küçük bir de bahçeden oluşuyor.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, geçtiğimiz günlerde, "Cezaevi şartları süreç ilerledikçe değerlendirilebilir, iyileşmeler olabilir" demişti.

Akdoğan'dan sonra konuşan İçişleri Bakanı Efkan Ala ise konuyla ilgili "Bu sorunu kökten çözmek hedefine katkı sağlayabilecek ve milletimizin de aleyhine olmayacak adımlar atarız, yolumuza devam ederiz. O adımın atılması gerekiyorsa da o adım atılır" şeklinde konuşmuştu.

Her iki açıklamadan sonra "Öcalan ev hapsine çıkacak" yorumları yapıldı. Ancak o tartışmaya da Cumhurbaşkanı Erdoğan son noktayı koydu ve "Bu insani şartların iyileştirilmesine yönelik yapılması gereken her şeyi bu devlet yapmıştır. Bundan daha ilerisi zaten olamaz. Herhalde kalkıp özel villa tahsis edilecek hal yok. Şu anda orada 2 odası var, 2 odasının dışında televizyonu" dedi.

Konuyla ilgili Hürriyet gazetesinde yer alan Deniz Zeyrek imzalı haberde ise, "Öcalan'ın 1999'da ilk tutulduğu bölüm restore edildi. İnşaat 4 - 5 ay sürdü. İmralı heyeti, adaya yaptığı 5'inci ziyarette Öcalan ile birlikte inşaatta incelemelerde bulundu" denildi.

Ağustos 2013'te inşaat tamamlandı ve Öcalan adaya ilk getirildiğinde tutulduğu bölüme taşındı. Öcalan'ın şu anda kaldığı yer, birbirine geçiş yapılabilen bir yatak odası, bir çalışma odası, banyo ve küçük bir de bahçeden oluşuyor. Toplam kapalı alanı 20 metrekareden fazla.

Habere göre, bu yeni yer, Öcalan'ın ömrünü geçireceği alan olmayabilir, Öcalan daha da geniş bir yere çıkabilir. Ancak, bunun koşulu da PKK'nın Şubat 2015'e dek Türkiye sınırlarını tamamen terk etmesi ve Öcalan'ın da silahları ebediyen bırakmanın bir adım öncesi sayılan "mutlak eylemsizliği" ilan etmesi olacak.

Adresi İmralı olarak kalacak

Bu arada yine aynı habere göre; çözüm süreci planlandığı gibi ilerlerse ve Öcalan'ın yaşam koşulları tekrar ve olumlu yönde değişirse bile, değişmeyen tek şey adresi olacak. Yani, Öcalan'ın adresi hep İmralı Adası olarak kalacak. İmralı'da mevcut askeri binaların ve cezaevinin dışında tek yerleşim yeri ise Ada'nın güney ucunda, 80'li yıllarda yargı mensuplarının tatillerde kullandığı kamptan ibaret.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir