Görüş Bildir
Haberler
Nyon'da Olağanüstü UEFA Toplantısı

Nyon'da Olağanüstü UEFA Toplantısı

Enver K.
15.10.2015 - 17:24

Olağanüstü toplanan UEFA, 90 gün futboldan men cezası verilen UEFA Başkanı Platini'nin geleceği ve 26 Şubat'ta yapılacak FIFA başkanlık seçiminin ertelenmesi taleplerini görüşüyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda

UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini'ye 90 gün futboldan men cezası verilmesi sonrasında, Platini'nin geleceği ve 26 Şubat'ta yapılacak FIFA başkanlık seçiminin ertelenmesi taleplerinin değerlendirilmesi beklenen UEFA'daki olağanüstü toplantı başladı.

UEFA İcra Kurulu'nun olağanüstü toplantısında, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in de aralarında bulunduğu UEFA'ya üye 54 ülkenin federasyon başkanları, İsviçre'nin Nyon kentindeki genel merkezde bir araya geldi.

Toplantıya FIFA İcra Kurulu Üyesi Şenes Erzik de katılıyor. FIFA Başkan Vekili Issa Hayatou ise FIFA'yı temsilen toplantıda yer alıyor.

Platini, futboldan men edildiği için toplantıya katılamıyor. Diğer yandan UEFA, Platini yerine bir vekil atamadığı için toplantıda UEFA Başkan Vekili de bulunamıyor.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, toplantılar sonrasında alınan kararlar ve gelişmeler hakkında bu akşam TSİ 19.00'da basın toplantısı düzenleyecek. UEFA İcra Kurulu'ndan daha önce yapılan açıklamada, Platini'ye güvenildiği belirtilmişti.

FIFA Etik Kurulu, 8 Ekim'de FIFA Başkanı Joseph Sepp Blatter, UEFA Başkanı ve FIFA Başkan Yardımcısı Michel Platini ile FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermişti. Açıklamada, verilen 90 günlük men cezalarının 45 günü aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti.  

Blatter, Platini ve Valcke, bu süre içinde ulusal ve uluslararası düzeyde hiçbir futbol organizasyonunda yer alamayacak.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA Başkanlığı'na seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

 FIFA'nın yeni başkanının belirleneceği olağanüstü seçim kongresi, 26 Şubat 2016'da yapılacak. Suçlamalara adı karışan Platini de başkan adayları arasında yer alıyor.

AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın