Nüfus Şartı Tamamen Kaldırıldı: İmam Hatipler Valilerin İsteğine Göre Her Yere Açılabilecek

 > 
332PAYLAŞIM

Üç ay önce yayımladığı yönetmelikle imam hatip açabilmek için gerekli nüfus şartını 50 binden 5 bine düşüren Milli Eğitim Bakanlığı, dün yeni bir düzenleme yaparak bu şartı da tamamen kaldırdı. Artık imam hatip liseleri valilerin iznine bağlı olarak her yere açılabilecek. Bakanlık ayrıca Anadolu, sosyal bilimler ve fen liseleri için de nüfus şartını kaldırdı. 

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı, Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği’nde üç ay önce yaptığı değişiklikle, imam hatip okullarının açılabilmesi için gerekli olan nüfus şartını 50 binden 5 bine düşürmüştü. Bu değişikliğin ardından Türkiye’deki 191 ilçede yaşayan öğrencilerin imam hatipten başka seçeneği kalmamıştı.

Nüfus Şartı Değiştirildi: 191 İlçede İmam Hatipler Tek Seçenek Haline Gelebilir - onedio.com
Nüfus Şartı Değiştirildi: 191 İlçede İmam Hatipler Tek Seçenek Haline Gelebilir - onedio.com

Milli Eğitim Bakanlığı dün bir adım daha ileri giderek Anadolu imam hatip lisesi açılabilmesi için gerekli olan nüfus şartını tamamen kaldırdı.

Yönetmelikte, bir ilçede Anadolu lisesi açılabilmesi için 10 bin, fen ve sosyal bilimler lisesi açılabilmesi için büyükşehir ilçelerinde 50 bin, büyükşehir olmayan illerin ilçelerinde ise 20 bin nüfus şartı aranıyordu. Yeni düzenlemeyle bu şartlar da kaldırıldı.

3 ay önce yayımlanan yönetmelikte açılması zorlaştırılan güzel sanatlar ya da spor liseleri için gerekli koşullara dokunulmaması ise dikkat çekti.

Açma kapama yetkisi valilerde

Yapılan değişiklikle kararın valiliklere bırakılması da dikkat çekti. Buna göre, Anadolu imam hatip lisesi, Anadolu lisesi, mesleki ve teknik Anadolu lisesi, çok programlı Anadolu lisesi ve mesleki eğitim merkezinin kapatılması ihtiyacını da valilikler belirleyecek. Valiliklerin teklifi doğrultusunda işlemler bakanlık tarafından yürütülecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir