Neler Yaşandı? Halkbank Genel Müdürü Arslan: '1763 Müşteri 4 Milyon 600 Bin Dolar Alım Yaptı'

 > -

Geçtiğimiz gece Halkbank'tan ucuz döviz alım ve satımı gerçekleşmişti. Bankada doların fiyatı 4 TL'nin altında, Euro'nun fiyatı ise 4.5 TL'nin altında gösteriyordu. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan NTV canlı yayınında yaptığı açıklamada, döviz alımı gerçekleştiren hesapların bloke edildiğini belirtti.

Detaylara birlikte bakalım. 

Piyasaları takip eden kişiler, Halkbank'ın geçtiğimiz akşam ucuz döviz satışı yaptığını fark etti.

Olayın duyulmasının ardından Halkbank Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Döviz kurlarının sisteme aktarılmasında kullanılan dış kaynaklı üçüncü parti bir yazılımda meydana gelen sistemsel ve operasyonel bir hata nedeniyle, 31 Ağustos 2018 günü akşamı piyasa kapanışı sonrasında, kısa bir süre için bankamız döviz kurları olması gerekenden farklı olarak yayınlanmış ve internet şubesi üzerinden hatalı kur seviyelerinden kısıtlı işlem yapılabilmiştir. Söz konusu işlemlere derhal müdahale edilerek, müşterilerimizin ve bankamızın zararına hiçbir şekilde sebebiyet verilmemiştir."

Yapılan ikinci açıklamada ise herhangi bir kar/zarar durumu oluşmadığı belirtildi.

Bugün de Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan NTV canlı yayına katıldı.

Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, 'İşlemler iptal edildi, Müşteri hesapları eski haline döndü' açıklamasında bulundu.

Arslan'ın açıklamaları şu şekilde: '1763 müşteri 4.6 milyon dolar alım yaptı'

"22.01’den başlıyor ve aşağı yukarı yarım saat sürüyor. Bankamızdaki arkadaşlarımız 15 dakika içinden fark ediyor ve işlemleri kapatıyor. Hatalı işlemler yapan yada ucuz döviz kurundan alım yapan veya satan müşterimizin hesaplarına bloke konulmuş oldu. Burada oluşan sistemde hatadan oluşan bir kurdur. Burada sebepsiz zenginleşme teşkil eden bir durumdur. Dolayısıyla müşterilerin hesaplarına bloke konuldu ve özel bir yazılımla bu işlemleri eski haline getirdik. 1763 müşteri 4.6 milyon dolar alım yaptı."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir