Ne Okuyorsun Şimdi Sen? Akrabalara Bir Türlü Anlatılamayan Üniversitelerdeki 20 Bölüm

41PAYLAŞIM

Memlekete her gitmede adettendir tüm akrabaları ziyaret edip üniversitenin gidişatı hakkında bilgilendirme yapmak. Kaçıncı sınıftasın, sen ne okuyorsun şimdi, bitirince ne olacaksın, vb. soruları itina ile yanıtlamak ve amcayı, dayıyı, halayı olabildiğince tatmin etmek gereklidir. Ama bazı bölümler var ki...

-Ne okuyorsun şimdi sen?

-Urdu dili ve edebiyatı

-... olsun ne yapalım, üzülme

1. Şehir ve Bölge Planlama

Adı çok açık olmasına rağmen, köyünü, kasabasını, şehrini gören bir akrabanın bu bölümü algılaması oldukça zordur.

-Neyi planlıyorsun yani tam olarak?

2. İşletme Enformatiği

Okulu bitirince iletişim teknolojileri alanında eğitimden sağlığa, inşaattan tekstile, bankacılıktan turizme çeşitli sektörlerde ve pozisyonlarda çalışabilecek donanıma sahip olacaksınız ama bunu dedenize anlatmanız olası değil.

-Enfmatik mi, iyi iyi oku da sen...

3. Sanat Tarihi

Sanatın kendisini bile çok da gerekli görmeyen yengeniz bir de bunun tarihini okuduğunuzu öğrenince ne tepki verecek biz de merak ediyoruz.

-Neyin tarihiymiş bu allasen, öğretmenlik yok muydu onu okusaydın ya.

4. Tütün Eksperliği

İyi kaçak tütün bulabilme ihtimalinizin sorgulanmasından öte bir anlam ifade etmeyecektir. 

- E sende güzel Adıyaman tütünü vardır?

5. Astronomi ve Uzay Bilimleri

Astronot mu olacaksın?

Sadece bu.

6. Jeodezi ve Fotogrametri

Üniversiteler de bölümün anlatılamamasından şikayetçi olacaklar ki adını haritacılık olarak değiştirdiler. Yoksa sittin sene anlatamazdınız.

7. Lojistik Yönetimi

"Lojistik" ile ilişkisi "teröristlere lojistik destek sağlamak" sözü ile anlam bulan birisi okuduğunuz bölümü itlik, anarşistlik peşinde koşma bölümü olarak algılayabilir. 

-Aman olaylara karışma emi

8. Matematik Mühendisliği

Sadece matematik deseydiniz sizi öğretmen kabul edip ilişmezlerdi, ancak o mühendislik lafı "şimdi ne oluyor yani tam olarak" sorusunun sorulmasına zemin hazırlayacaktır.

9. Peyzaj Mimarlığı

Burada da mimarlık akıllarına yatarken, peyzaj kafa bulandıracaktır. Bölümü açıkladıkça gözlerinde bahçıvan noktasına kadar ineceksiniz.

10. Bahçe Bitkileri

Alın "neyini okuyorsun ki bunun" denilecek bir bölüm daha. Evinin önünde bostanı, serası olan adama bu bölümü izah edemezsiniz. "Gel benim yanıma 6 ayda diploma vereyim sana ahahahahaha" diyeceklerdir.

11. Rekreasyon Yönetimi

İşte bahçıvanın okumuşu denilebilecek bir başka bölüm de bu. Dinlenme tesisi üzerinden yürüyün diyeceğiz bu sefer de şehirler arası otobüslerde muavinlik yapan Hikmet amcanızın yeğeni ile bir tutulacaksınız.

12. Kamu Yönetimi

Geniş bir alanda iş imkanı bulabilmenize rağmen Türkiye'de Kamu yönetimi = Kaymakamlıktır bunu baştan kabul edin ve her sorana "evet kaymakam olacağım" deyin. Kafanız rahat olur.

13. Görsel İletişim Tasarımı

Günümüzün popüler mesleklerinden biri olabilir ama biliyorsunuz ki bir bölüm günümüze ne kadar yakınsa akrabaya izah edilmesi o kadar uzaktır.

14. Protohistorya ve Ön Asya Arkeolojisi

...Sizin adınıza üzgünüz, Allah kolaylık versin.

15. Tiyatro Eleştirmenliği ve Dramaturji

Tiyatro deyip bitirseydiniz tamamdı ama o dramaturji yok mu sizi o bitirecek işte.

16. Aktüerya Bilimleri

Aktüerya, insanların, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, emeklilik gibi yaşamını; yangın, kaza, deprem, sel, hırsızlık gibi mal varlığını etkileyen rastgeleliğe bağlı, öngörülemeyen olaylarla ve bu olayların finansal etkileriyle ilgilenir. Bu şekilde açıklayın ve bırakın. Soru dahi soramayacaklar sizin sigortacı olduğunuza kanaat getireceklerdir.

17. Moleküler Biyoloji ve Genetik

Siz 1000 tam puan alıp bu seçkin bölüme girin, karşılaştığınız muamele "bizi de kopyalasana dayı oğlu eheh meheh" olsun. Metin olun.

18. Hidrojeoloji Mühendisliği

Adı zor olsa da biraz izahtan sonra köye neden su gelmediği, gözenin neden kuruduğu, kendilerine su bulup bulamayacağınız, vb. türlü sorularla mücadele edeceksiniz. Kolay gelsin.

19. Mekatronik Mühendisliği

Ortaya karışık mühendislik mi olurmuş? keşke bunun sadece makinesini ya da elektroniğini okusaydınız...

20. Urdu Dili ve Edebiyatı

Kusura bakmayın ama bu bölümü izah etmeye çalışmayın, sizi dışlarlar.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
metinx

Su ürünlerini bitirdim.Hala diplomalı balıkçı diyorlar :) Hele üniyi kazanınca babamın tepkisini unutamam -suyun üniversitesimi olurmuş aq :)

kalemine

oraya bir çevre mühendisliği eklemenizi rica ediciğim :D ne oldun sen şimdi kaldırım mühendisi mi ehueeuhe diye gülüşmeler olsun varsın olsunlar sonra efenim parkımızı bahçemizi güzelleştirler.işyerimde mühendis bir arkadaş bahçeye dut ağacı istemişti ooo bitmiyor :D

kalemine

hiç şaşırmadım oysa zerre alakası olmaması da cabası :D

manthame

Ekonometri'yi atlamışsınız hocam.

mrsokyanus

Arkeoloji 1. sınıf 1. derste hocamız; evinde piyano olmayanlar okulu bıraksın başka bölüme gitsin gelmeyin demişti. Biz o gün ne dediğini anlamamıştık. Şuan yüksek lisans yapıyorum ve bu sözü asla aklımdan çıkmıyor. Özetle para kazanmanıza gerek olmayacak kadar zengin değilseniz okumayın, bu meslekte aç kalırsınız diyor. Keşke o gün dinleyip bıraksaydım. (iyi bir üniversiteden derece ile mezun oldum torpilim yok işsizim.)

beyza-demirel4

haritacılık diye bi bölüm hâlâ yok🤣 Harita Mühendisliği olacak doğrusu

Görüş Bildir