Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

National Geographic'in Arşivinden Fotoğrafçılığın Seyrini Değiştirmiş 8 Mühim Fotoğraf

-

Bir örümceğin yakın çekim fotoğrafından ilk renkli sualtı fotoğraflarına kadar, National Geographic arşivlerindeki bu öncü fotoğraflar keşfetmenin ruhunu yakalıyor.

Bir "ilk"i fotoğraflamak gibisi yok. Bu ilk, Kuzey Kutbu'na yapılan ilk yolculuk gibi bir keşif olabilir, ya da havadan çekilmiş ilk başarılı renkli fotoğraf gibi teknolojik bir gelişme de. İkisinin bir karışımı da olabilir: Zamanının en yüksekten çekilmiş düşey hava fotoğrafı olan stratosfere ulaşan ilk uçan balonun fotoğrafı gibi...

İşte National Geographic arşivlerinden 9 muhteşem öncü fotoğraf...

Kaynak: http://news.nationalgeographic.com/2015/...

1. Amiral Robert E. Peary, Kuzey Kutbu'na üçüncü ulaşma denemesi sırasında ufukta kara ararken (1909).

Başarılı olan yolculuk sonucunda Peary bölgeye ulaşan ilk insan oldu.

2. David Fairchild, 1913 yılında National Geographic'te yayımlanacak "Arka Bahçemizdeki Canavarlar" ismindeki makalesi için "Long Tom" adını verdiği 3.7 metrelik kamerasıyla California kurt örümceğini yakın çekimde görüntüledi.

3. Williamson, 1922 yapımı bir sessiz film olan "Wonders of the Sea" için oyuncu Lulu McGrath'ın bu fotoğrafını çekmiş.

Prodüksiyon şirketinin uzmanlık alanı, patentli denizaltı odalarının lombozundan fotoğraf ve film çekmekmiş.

4. Bu 'porkfish' (Orta ve Güney Amerika'ya özgü bir tür balık) fotoğrafı, tarihteki ilk renkli sualtı fotoğraflarının yayımlandığı bir National Geographic makalesinde yer almış.

Fotoğraflar, ilk uygulanabilir renkli görüntüleme tekniği olan 'autochrome' tekniği kullanılarak çekilmiş.

5. 1925 yılında çekilmiş bu fotoğraf, henüz tam olarak kazıların yapılmadığı bir dönemde Giza Piramidi'nin nasıl göründüğünü yansıtıyor.

Piramidin sırları ortaya çıktıktan sonra, National Geographic'in baş editörü çalışanlarına "çok fazla demode" olan bu fotoğrafı "kullanmamalarını" öğütlemiş.

6. Özgürlük Heykeli'ni gösteren bu fotoğraf, havadan çekilmiş ilk başarılı renkli fotoğrafları içeren 1930 tarihli bir National Geographic makalesinde yayımlanmış.

Fotoğrafçı, 'autochrome'dan daha kısa pozlama gerektiren Finlay metotunu kullanmış.

7. National Geographic'in 1936 yılında yayımladığı ve Güney Dakota'yı gösteren bu fotoğraf, zamanının en yüksekten çekilmiş düşey hava fotoğrafı.

Görüntü, stratosfere ulaşan ilk hava aracı olan Explorer II ismindeki uçan balon tarafından yakalanmış.

8. 1937'de National Geographic'de yayımlanmış bu harika fotoğraf, güneş tutulmasını doğal rengiyle görüntüleyen ilk fotoğraf olma özelliğini taşıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir