Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

NASA'nın Ekim Ayında Yayınladığı Kısa Bilgilerle Bezeli 29 Astronomik Görsel

-

NASA'nın gerek nefes kesici uzay fotoğrafları gerekse ilginç görsel ve video görüntülerin yer aldığı  "Günün Astronomi Görseli" albümünden 1 - 31 Ekim arası paylaşımları sizler için bir araya getirdik.

Bazı görsel bilgileri ODTÜ Amatör Astronomi Topluluğu , Bulutsu ve Vikipedi sitelerinden derlenmiştir.

Kaynak: http://apod.nasa.gov/apod/archivepix.htm...

1. Rosetta’nın Vedası

67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızını 786 gün boyunca Güneş’in etrafında yakından takip ettikten sonra, 30 Eylül 2016’da, uzay aracından gelen sinyallerin kaybı üzerine Rosetta’nın kontrollü inişi onaylanmış oldu. İniş sırasında çekilmiş yüksek çözünürlüklü fotoğraflardan birinde, kuyruklu yıldızın boş ve sert manzarası var.

2. Beyaz Kubbe Gayzeri’nin Üzerindeki Kutup Işıkları

3. Kartal Bulutsusunun Yuvası

Yılan takımyıldızında bulunan genç bir açık yıldız kümesidir. Adı kartalı anımsatan şeklinden kaynaklanmaktadır.

4. Mars’taki Dağılmış Katmanlı Tepe

Kısmen yoğun olarak antik su kalıntıları bulunduran katmanlara sahip olan, fakat şu anda kurumuş ve dağılmaya başlamış olan tepenin rüzgardan dağılmış olan kum taşı zirvesi 15 metre yüksekliğinde.

5. Üç Boğumlu, Deniz Kulağı ve Mars

Parlak bulutsuların ve yıldız kümelerinin usulca uzandığı, 5 derecelik görüş alanına sahip bu görüntü, içerisinde Yay takımyıldızının ve Samanyolu’nun yıldız yoğunluğu fazla olan merkez bölgesinin en popüler teleskopik duraklarını barındırıyor.

6. M33’ün Hidrojen Bulutları

3 milyon ışık yılı uzaklıkta, gökadanın içini yaklaşık 30.000 ışık yılı, gösteren teleskobik portede kırmızımsı iyonize olmuş hidrojen bulutları (HII bölgesi) göze çarpıyor.

7. Ay, Merkür ve Alacakaranlık Radyosu

8. Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Ivan Kasırgası

Grenada‘daki evlerin yüzde doksanı Ivan Kasırgası‘nın yıkıcı etkisiyle hasar görmüştü. En şiddetli anında Ivan, Saffir-Simpson Ölçeği‘ndeki en yüksek güç derecesi olan 5. dereceden bir kasırga olmuş ve hızı saatte 200 kilometreyi aşan uzun süreli rüzgârlar yaratmıştı. 2004 yılında ABD’yi vuran en büyük kasırga olan Ivan, aynı zamanda tarihte şimdiye kadar kaydedilmiş en güçlü 10. kasırgadır.

9. Dünya Üzerindeki Rüzgarlar

Dünya üzerindeki herhangi bir noktada rüzgarların yönlerini canlı takip edebileceğiniz bir site.

10. Kuğu Duvarı Yıldız Oluşum Bölgesi

Bu parlak gökyüzü manzarasında yıldızlar, Kuğu Duvarı olarak bilinen W şeklinde sıralanmış yayma bulutsusu çizgisinde oluşuyor.

11. Gölgeli Ay Tutulması

Çok detaylı görülmesine rağmen Dünya’nın uydusunun sol üst köşesi bu resimde normalden daha karanlık görülüyor. Çünkü fotoğrafın çekildiği sırada bir “gölgeli” Ay tutulması yaşanıyor.

12. Altiplano Platosundan Galaksiler

Peru'nun güneydoğusu ile Batı Bolivya'da Batı ve Doğu-Andlar arasında bulunan bir platodur.

13. Herschel'in Orion'u

Almanya doğumlu, İngiliz astronom ve teleskop üreticisi Sir William Herschel, Mayıs 1773 yılı içerisinde gökyüzünü düzenli bir şekide izlemeye ve incelemeye başladı. 1 Mart 1774 yılında, Satürn'ün halkaları ve Büyük Orion Nebula'sının (M42) da dahil olduğu izlenimlerini kaydettiği bir astronomi günlüğü tutmaya başlamıştır.

14. Gemini Kuzey Teleskobu

Gemini Rasathanesi Hawaii ve Şili'de 8,1 metrelik iki teleskopu olan astronomik rasathane. Bu ikiz teleskoplar, kuzey ve güneyde neredeyse tüm gökyüzünü kapsamaktadır. Şu anda astronomların kullandığı optik/kızılötesi teleskopların en gelişmiş ve en büyükleri arasındadır.

15. Venüs’ün Üstündeki Silindirik Dağlar

Venüs’ün üzerinde meydana gelen bu oluşumlar “ışık haleleri” olarak bilinir. Volkandan kaynaklandığıyla ilgili spekülasyonların devam etmesine rağmen, büyük halelerin kökeni hala araştırma konusudur.

16. Atlas V, OSIRIS-REx Görevini Başlatıyor

Geçen ay OSIRIX-REx uzay aracını taşıyan büyük Atlas V roketi, Florida’da bulunan Fırlatma Bloğu 41’den havalandı. Bu robotik uzay aracı, Gök taşı Bennu’ya iniş yapmayı ve onun toprağından birazını Dünya’ya getirmeyi deneyecek.

17. Pompa Gökada Kümesi

Başak Kümesi ve Ocak Kümesi'nden sonra Dünya'ya en yakın üçüncü gökada kümesi olan Pompa, yoğunluğu ve eliptik gökadaların sarmal gökadalardan daha çok olmasıyla bilinmektedir.

18. M45 : Ülker Yıldız Kümesi

Belki de gökyüzündeki en meşhur yıldız kümesi olan Ülker'in parlak yıldızları ışık kirliliği olan bir şehrin derinliklerinden bile dürbünsüz görülebilir.

19. Kuğu Takımyıldızı'ndaki Lale

Yaklaşık 8,000 ışık yılı uzaklıkta ve 70 ışık yılı genişlikteki bu karmaşık ve güzel bulutsu, bileşik görüntünün ortasında çiçek gibi açılmış. Kırmızı, yeşil ve mavi renkler, iyonlaşmış kükürt, hidrojen ve oksijen atomları tarafından yapılan salmaları gösteriyor.

20. Cerro Tololo'daki İzler

Mehtaplı bir akşamda araba farları Şili'deki Cerro Tololo Gözlemevi yolu boyunca gezinen bir iz bırakırken, batan yıldızlar da gökyüzünde gezinen izler bırakıyor.

21. Norveç Üzerinde Kartal Biçimli Kutup Işığı

22. HI4PI: Hidrojen Gökyüzü

Samanyolu’nun gaz bulutları neredeler ve de nereye gitmekteler? Bu sorunun cevabına yardım etmesi için, gökyüzünün kâinatta en çok bulunan gaz olan hidrojendeki yeni bir yüksek çözünürlüklü  haritası tamamlandı ve altında yatan verilerle birlikte günyüzüne çıkarıldı. Bu resimde, Hidrojen’in 21 cm dalga boyunda yayılımının tam gökyüzü haritası, bu zenginliği, parlaklık ve hızı, renklerle gösteriyor. Bize doğru düşük dairesel hızlar yapay olarak mavi ile, ve uzağa doğru olan düşük dairesel hızlar da, yeşil ile renklendirildi.

23. Juno’dan Jüpiter’in Güney Kutbuna Yakın Bulutlar

NASA‘nın robotik uzay aracı Juno‘nun gönderdiği yeni fotoğraflarda girdap gibi dönen bulutlardan oluşan değişik bir küme ve beyaz oval yapılar bulunuyor.

24. Satürn Halkaları Üzerindeki Pervane Gölgeler

25. Uçan Yarasa Bulutsusu İçindeki Mürekkep Balığı Bulutsusu

26. Huzursuz Edici Kral Alevi

Kraliyet ailesinden olan Kral Takımyıldızı’nın içinde karanlıkta sürüklenirken, ürpertici şekiller bu mücevherlerle kaplı genişliğe musallat olmuş gibi görünüyor. Tabii ki bu şekiller, belirsiz bir biçimde yansıyan yıldız ışığında hafifçe görünen kozmik toz bulutları.

27. Whitby Manastırı’nda Ay Batımı

28. Cadılar Bayramı (31 Ekim) ve Hayalet Başı Bulutsusu

Cadılar Bayramı'nın kökeni eskilere dayanır ve gökbilimle ilgilidir. Bu bayram, MÖ 5. yüzyıldan beri, bir ılım günü (gündüz gece eşitliği) ile bir gündönümü arasında tam ortada bir gün olan, üç aylık kesişim gününde kutlanmaktadır. Bu eski bayrama en uygun çağdaş karşılık Hubble Uzay Teleskobu'nun çektiği ve resmi yukarıda yer alan Hayalet Başı Bulutsusu'dur.

29. Kanada Üzerindeki Hayalet Kutup Işıkları

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
isminivermekistemeyenyazar

Bayılıyorum şu Astronomi fotoğraflarına ya mükemmeller

Gizli Kullanıcı

#3 de kartal martal gecte orada "BALROG" u gören tek benmiyim?

zeynozturkk

MÜKEMMEL

mehmet-dikec

bizim millete bu haberi göstersen ne bu la der geçer aslında gerçektende nebulalarda var orada:)

edo

Uzayın insanı çağıran bir büyüsü var.

hanfendi-yapmayin

Çünkü uzay senin hammadden.Asıl atalarımız o ışık saçan yıldızlar.

edo

Yıldız tozuyuz diyorsun kısaca :) verdim şukunu matmazel.

Görüş Bildir