Görüş Bildir
Haberler
NASA, Mars'ta Yaşamı Taklit Etmek Üzere Deneye Başladı

NASA, Mars'ta Yaşamı Taklit Etmek Üzere Deneye Başladı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Mars’ta olası bir yaşamı taklit etmek üzere, NASA’ya bağlı bir ekip bugün itibariyle Hawaii’de aktif olmayan bir yanardağın yanına kurulu dom’da  (kubbe) yaşamaya başladı.

 Tecrit deneyi (isolation experience) veya izolasyon deneyi olarak anılan araştırma gerçekleştirildiği yer itibariyle Cuma gününden başlayarak tam bir yıl sürecek.

Uzmanlar, olası bir Kızıl Gezegen’e yapılacak bir görev yolculuğunun 1-3 yıl arası süreceğini tahmin ediyorlar. Gerçekleştirilen bu taklit deney ile, muhtemel bir Mars görevinde yapılacak hataları da en aza indirmeye ve parametrelerin en iyi şekilde belirlenmesine çok yardımcı olacaktır.

Altı kişilik bu güçlü ekip dom’un içinde kapalı şekilde, temiz hava, taze yiyecek ve mahremiyetleri olmadan yaşayacak. Ekip, yerel saate göre Cuma 15:00’da ( 01:00 GMT – Cumartesi) kendilerini içeri kapattı.

11 metre çapında ve 6 metre yüksekliğindeki Dom’un dışına yapacakları bir gezinti için, uzay giysisi giymek zorunda olan ekip, bir astrobiyolog, bir doktor, bir pilot, bir mimar, bir gazeteci ve bir toprak bilimciden oluşuyor.

Ekip üyelerinin görev boyunca neredeyse hiç özel alanları ve zamanları olmayacak.

Diğerleri yolculuğun teknik ve bilimsel zorluklarına odaklanırlen, tecrit deneyleri keşfin insan unsuru ve dar alanlarda yaşamanın getirdiği problemler üzerine yoğunlaşır.

NASA araştırmacısı Kim Binsted alınan derslerden birinin kişilerarası çatışmanın gerçekten de engellenemediğini, uzun süreli bu görevler sırasında en iyi insanlar arasında bile olacağını söylüyor.

Destek ekibi üyesi Brian Shiro (solda), ekip üyeleri (sırasıyla) Sophie Milam, Joceyln Dunn, Zak Wilson, Allen Mirkadyrov, Martha Lenio ve Neil Scheibelhut ile fotoğraf çekildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
2
1
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Kartalow

Başarılı olursa gezegen savaşları başlayacak desene, insanlığa iyi mi olur kötü mü olur zaman gösterecek.

Kartalow

Nasıl algılıyorsun sen merak ettim. Savaş yanlısı değilim. Kurulu düzende kimse kimseye, ikram da bulunmaz. Böyle bir şey gerçekleşirse hak talep edenler ço... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Bizim Tübitak'da "kuran okuyunca daha hızlı büyüyen fasulye" projesine ödül verdi. Cehalet ne kötü lan. Şurda arada sırada eleştri yapıyorum. Eleştiriyi bile... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

hahahahah Allah seni ne etmesin yaa :DDD

Pasif Kullanıcı

aa şeyyy bizde yapıyoruz bundan hatta tv programıydı ismi neydi yaa Ütopya tv8 de aç bak bizde gelişmiş ülkeyiz yani